مدیریت بهینه كشاورزی با استفاده از تصاویر ماهواره ای

تهران- ایرنا- جمعی از دانش آموختگان و دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف موفق شدند با ایجاد استارتاپ 'كشت نگاران امید' و استخراج اطلاعات مكانی از زمین‌های كشاورزی با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای، كمك قابل توجهی به مدیریت بهینه كشاورزی كشور كنند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از دانشگاه صنعتی شریف، استارتاپ كشت نگاران امید با ارائه اطلاعات آنلاین به كشاورزان و مدیران مزرعه، سبب افزایش بهره وری كشاورزی شدند و با ارائه راهكارهای بهبود عملكرد، كمك قابل ملاحظه ای به مدیریت بهینه كشاورزی كشور كرده اند.
امید همتی سرپرست این تیم كه خود دانش آموخته رشته مهندسی عمران در مقاطع كارشناسی و كارشناسی‌ارشد دانشگاه صنعتی شریف است، با اشاره به رویكرد و هدف ایجاد این استارتاپ گفت: ایده اولیه استارتاپ كشت نگاران در انتهای سال 1396 شكل گرفت. شاید اولین جرقه فعالیت در این حوزه زمانی در ذهن ما شكل گرفت كه می‌خواستیم با بهره گیری از آموخته‌های آكادمیك خود، به مدیریت مصرف آب كه مهم ترین چالش اجتماعی امنیتی آینده كشور است، كمك كنیم.
وی ادامه داد: پس از بررسی دقیق تر ایده و دریافت مشاوره از افراد مختلف، به یك جمع بندی در خصوص هدف و آرمان تشكیل گروه خود با ماهیت نوآورانه رسیدیم. در حال حاضر در كشورهای پیشرفته استارتاپ‌های حوزه مدیریت مصرف آب و مدیریت بهینه كشاورزی به شدت مورد توجه و اقبال قرار گرفته اند و پیشگامی ایران همپای سایر كشورهای پیشرفته، مزیت قابل توجهی برای كشور ایجاد می كند.
همتی یادآور شد: فعالیت گروه با تمركز در بخش تحقیق و توسعه از اواخر سال 96 به طور رسمی آغاز شد كه این تلاش‌ها با اضافه شدن بخش‌های مختلف نظیر بازاریابی و مدیریت استراتژی و بازار تا نیمه اول 97 كامل تر شد. این كار تا نیمه سال 1397 به بلوغ لازم برای طرح به عنوان ایده كسب و كار رسید و در مرداد 97 به عنوان یك گروه در مركز شتاب دهنده دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شدیم. در این مركز شتاب دهی، خدمات متنوع و مهم برای افزایش سرعت رشد استارتاپ‌ها از قبیل برگزاری جلسات مشاوره، معرفی به مشتریان و سایر حمایت‌های مادی و معنوی ارائه می‌شود.
سرپرست این تیم اظهار كرد: هدف اصلی استارتاپ كشت نگاران امید با نام تجاری ستلارم ( satelarm)، استخراج اطلاعات مكانی از زمین‌های كشاورزی با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای است. این اطلاعات كه با سرعت، در سطح كل زمین‌های كشاورزی و با دقت قابل قبول، تولید می‌شود، می‌تواند برای اشخاص و سازمان‌های مختلف مرتبط با فعالیت كشاورزی مورد استفاده قرار بگیرد. كشاورزان، مدیران مزرعه، سازمان‌های دولتی و خصوصی مرتبط مانند سازمان جهاد كشاورزی، سازمان‌های حقوقی دولتی مانند بانك كشاورزی به عنوان مشتریان این اطلاعات شناخته شده اند.
همتی گفت: مشتریان در صورت استفاده از این سامانه می‌توانند اطلاعات ارزشمندی از وضعیت مدیریت مزرعه، سلامت گیاه و... كسب كنند و در بخش تحقیق و توسعه در تلاش هستیم بسته‌های خدماتی خود را به جامعه هدف توسعه دهیم. در یك جمله می‌توان این طور خلاصه كرد كه آرمان ستلارم افزایش بهره وری كشاورزی با ارائه تصویر وضعیت كشاورزی موجود و گذشته و ارائه راهكارهای بهبود عملكرد است.

** اقدامات مهم ستلارم
همچنین حمیدرضا تقوایی نجیب دانش آموخته دانشكده‌ مهندسی عمران دانشگاه صنعتی شریف و مسئول كمیته‌ ارتباطات این استارتاپ در باره حوزه خدمات این تیم گفت: تاكنون توانسته‌ ایم خدمات خود را در چند حوزه به مشتری‌های مرتبط ارائه دهیم و در ضمن یك فرآیند دو طرفه، خدمات خود را مطابق با نظر آنها تولید كنیم.
وی ادامه داد: استراتژی ما برای ورود به بازار به این صورت بوده است كه باتوجه به ناآشنایی عموم مشتریان با مزایای استفاده از داده‌ها و تحلیل‌های ما، مواردی را به صورت پایلوت و رایگان برای مشتری اجرا كنیم تا بتوانند به طور ملموس نتیجه كار را ببینند. بنابراین تاكنون بیش از هشت پایلوت موفق را در مجموعه‌های فعال در صنعت بیمه كشور، كشت و صنعت‌های صاحب نام و دستگاه‌های مربوطه اجرا كرده ایم و در مرحله امضای قرارداد جامع با یكی از مشتریان هستیم كه قابل تبدیل به ارائه خدمات درازمدت است.
تقوایی افزود: از آنجا كه هدف ستلارم ارائه اطلاعات به كشاورزان و مدیران مزرعه به صورت آنلاین است، توسعه سرور متناسب با حجم اطلاعات ماهواره‌ای بیش از 100 ترابایت در سال نیز پیگیری و توسعه داده شده است. داده‌های حجیم بارگیری و تحلیل شده یكی از مهم‌ترین و ارزشمندترین دستاوردهایی است كه توانستیم مطابق با برنامه ریزی‌ها به آن دست یابیم.

** لزوم حركت صنعت و حكومت به سوی نوآوری
وی خاطر نشان كرد: توجه به تولید كسب و كارهای نوین بر مبنای دانش دانشگاهی و متناسب با نیاز بازار، به تازگی و در حدود یك دهه است كه مورد توجه مسئولان ذی ربط قرار گرفته است. به خصوص كه تلاش برای توسعه این كسب و كارها مورد توجه رهبر معظم انقلاب بوده است. برای بهره برداری بهینه از ظرفیت كسب و كارهای نوآورانه جهت رسیدن به اهداف كشور در افق 1404، لازم است سیستم نوآوری ملی، منطقه‌ای و بخشی تدوین شود و همه بازیگران این سیستم در راستای وظایف خود به خوبی عمل كنند.
تقوایی اظهار كرد: برای رسیدن به این سیستم، لازم است همان گونه كه حركت از دانشگاه‌های آموزش محور و پژوهش محور به سمت دانشگاه‌های نوآورانه آغاز شده است، در صنعت و حاكمیت نیز این تغییر نگرش صورت گیرد.
این پژوهشگر در ادامه به جدید بودن این نوع خدمات در كشور اشاره كرد و گفت: ستلارم، كسب و كار نوینی بر پایه دانش دانشگاهی است كه خدمات قابل ارائه آن، كمتر در ایران وجود داشته است. بنابراین شكل گیری بازار و اقناع مشتری‌های آنها زمان زیادی را به خود اختصاص می دهد. پس از بررسی رقبای بالقوه داخلی و رقبای خارجی، ستلارم تلاش كرده است تا فاصله خود را نسبت به آنها افزایش بدهد و به‌عنوان موج اول نسل دوم كسب و كارها خدمات ارائه دهد.
وی توضیح داد: ستلارم پیش بینی می‌كند تا پایان آذر ماه امسال، نسخه اول ارائه خدمات خود به بخش قابل توجهی از مشتری های خود كه مدیران كشت و صنعت‌های بزرگ كشور هستند، انجام شود. پس از آن نیز هم زمان با بهبود ارائه خدمات به مشتریان داخل كشور، ارائه خدمات به مشتریان خارج از كشور و مشتریان خرد داخلی شروع شود. در این میان تمركز اصلی بر روی كشورهای غرب آسیا است؛ چرا كه جامعه هدف در دسترس‌تری دارند و امید است كه از این طریق با صادرات خدمات مشاوره‌ای پیشرفته و به روز، افتخاری دیگر برای كشور كسب شود.

**مشكلات پیش روی استارتاپ‌های ایران
تقوایی اظهار كرد: یكی از چالش‌های مهم پیش رو، ناآشنایی جامعه هدف با خدمات قابل ارائه است و اینكه به چه میزان این اطلاعات می تواند برای آنها سودمند باشد. از چالش های دیگر می‌توان به همكاری نكردن دستگاه‌های حاكمیتی در ارائه اطلاعات تكمیلی اشاره كرد. علی رغم تاكیدات مكرر مسئولان عالی رتبه كشور مبنی بر بارگذاری اطلاعات در بسترهای تعیین شده، عموما اطلاعات جمع آوری شده توسط دستگاه‌های دولتی به طور مناسب و مكفی در اختیار پژوهشگران و كنشگران قرار نمی‌گیرد.
وی ادامه داد: همچنین در خصوص زیرساخت‌های حقوقی و آیین نامه‌های اجرایی حمایت از استارتاپ‌ها، اگرچه پیگیری‌ها و تلاش‌های ارزشمندی توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفته، اما لازم است تغییر نگرش اصولی در میان مدیران دستگاه‌ها صورت گیرد و قوانین تكمیلی به منظور مناسب سازی فضای كسب و كار نوآورانه و حمایت‌های منطقی در این خصوص تدوین شود.
**9465**1584