نهال هايي كه در بوستان «شاهوي» مهاباد زود قطع شد

مهاباد- ايرنا- هنوز 2 ماه از عمر نهال هاي بوستان تازه احداث «شاهو» در مهاباد نگذشته است كه برخي افراد سودجو شبانه اين نهال ها را قطع كردند.

به گزارش ايرنا، 21 اسفند ماه 1397 و در اقدامي نمادين بوستان كوچكي كه نام آن بر گرفته از نام «شاهو محمدي» نوجوان 13 ساله معلول مهابادي كه داراي «سندرم داون» و مقام قهرماني شنا و قايقراني معلولان كشور و ركوردار شناي استقامت معلولان و قهرمان اولين دوره مسابقات استعداديابي معلولان (سندروم، اوتيسم و كم توان ذهني) كشور است، افتتاح شد.
اين بوستان كه حدود نيم هكتار مساحت دارد در محله گمرك مهاباد واقع شده و زمين آن از سوي امور آب اين شهرستان اهدا شده است.
هر چند از بوستان بودن اين محل تنها غرس تعدادي نهال انجام شده بود و قرار بود شهرداري مهاباد اين پارك را تجهيز كند اما احداث پاركي به نام معلولان در مهاباد اميدهاي زيادي در بين اين قشر ايجاد كرد و مايه خوشحالي و شادماني دوستداران محيط زيست اين شهرستان و خانواده معلولان شد.
هر چند برخي افراد از همان روزهاي نخست با احداث اين پارك مخالف بودند و حتي از انتخاب نام «شاهو» براي آن اظهار گلايه و نارضايتي كرده بودند اما در چند روز گذشته در اقدامي ناباورانه اين پارك را به صورت شبانه قلع و قمع كردند.
شهردار مهاباد در گفت و گو با خبرنگار ايرنا ضمن ابراز ناراحتي از اين اقدام، اظهار داشت: تاكنون عاملان اين اقدام ناپسند شناسايي نشده‌ اند اما موضوع از طريق مراجع قضايي پيگيري مي شود.
كامران عليزاده آذر گفت: با وجود اعلام مالكيت توسط امور آب شكايتي از سوي چند فرد عليه اين زمين مطرح شده اما شهرداري تا اعلام نتيجه نهايي اقدامات خود شامل تجهيز كردن و طراحي فضا را انجام مي‌دهد و نهال هاي جديد جايگزين مي شود.
به گزارش ايرنا، سندروم داون بيماري ژنتيكي ناشي از وجود يك كروموزم اضافي در جنين انسان است؛ هر جنين انسان هنگام لقاح، اطلاعات ژنتيكي را از طريق 46 كروموزوم (23 كروموزوم از مادر و 23 كروموزوم از پدر) از والدينش به ارث مي برد، در بيشتر موارد بروز سندروم داون يك كروموزوم اضافه به جنين منتقل مي شود يعني 47 كروموزوم دريافت مي كند.
اين بيماري ژنتيكي داراي علايم مختلف از جمله ناهنجاري هاي عمده يا خفيف در ساختار يا عملكرد ارگان ها، مشكلات يادگيري و نيز محدوديت و تاخير در رشد و نمو است.
3020/6185/3072