فروش اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین متوقف شد

تهران- ایرنا- رییس جمهوری از توقف فروش اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین برای مدت 60 روز خبر داد و گفت: اگر آنها در این مدت به جبران بپردازند ما هم به شرایط امروز برمی گردیم ولی اگر در پایان 60 روز به نتیجه ای نرسیم دو اقدام دیگر را در پیش می گیریم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» امروز - چهارشنبه - در جلسه هیات دولت در سخنانی با تبریك ماه مبارك رمضان اظهارداشت: امروز 18 اردیبهشت یك سال از خروج غیرقانونی آمریكا از توافق برجام و زیرپا گذاشتن قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل می گذرد، امروز ما مصمم هستیم تا یك تصمیم ملی و راهبردی مهمی را به عرض ملت ایران برسانیم.
وی تاكید كرد: اساس برجام یك تصمیم ملی و راهبردی بود ، برجام نه تصمیم فردی ، نه تصمیم جناحی و نه تصمیم دولتی بود ، تصمیم ملی و تصمیم كل نظام بود.
رییس جمهوری ادامه داد: مردم ایران نیز هم قبل و هم بعداز برجام دو بار پای صندوق آمدند و این راه را تایید كردند.
روحانی گفت: مردم ایران در سال 92 پای صندوق آمدند با 18 میلیون رای مثبت به دولت، از او خواستند كه خلاقیت جدیدی را برای حل و فصل مسایل سیاسی و گشودن گره ها به كار گیرد كه حالا اسمش را تدبیر و یا تعامل سازنده می گذاریم.
رییس شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان كرد: بعد از چهار سال و با توافق برجام و اجرای آن مردم یك بار دیگر پای صندوق رای آمدند و این بار با 24 میلیون رای به اعتدال و تعامل سازنده و تدبیر رای دادند.
رییس جمهوری افزود: از آغاز توافق برجام دشمنان ایران با این توافق مخالف بودند؛ یعنی تندروهای آمریكا، صهیونیست ها و ارتجاع منطقه. همه آنهایی كه ضد برجام بودند، ضد هم ایران هم بودند و امروز هم هستند.البته انتقاد غیر از ضدبرجام بودن است.
روحانی ادامه داد: هركس می تواند درمورد هر موضوعی منتقد باشد و نقد كند و این حق همه مردم است اما دشمنی با برجام مخصوص صهیونیست ها، ارتجاع و تندروهای آمریكا بود.
وی یادآور شد: برجام به نفع منطقه و كل جهان و به ضرر دشمنان ایران بود ولذا آنها همه توان خود را از سال 93 تا امروز به كار گرفتند تا این بنای شكوهمند را ویران كنند و فرو بریزند.
رییس شورای عالی امنیت ملی گفت: بعد از روی كارآمدن دولت جدید كه مجموعه شرایط انتخابات یك شرایط نامتعارف و غیرمعمول در آمریكا بود، علیرغم این كه همین جناح با شعار صلح از مردم رای گرفتند، با شعار این كه از منطقه سربازان خود را خارج می كنیم رای گرفتند، با شعار این كه ما به نفع ملت آمریكا كار می كنیم رای گرفتند، با شعار این كه در مسیر حقوق و قانون حركت می كنند رای گرفتند، اما متاسفانه به تعهدات خود عمل نكردند.
وی اضافه كرد: گروه تندرویی در داخل كاخ سفید امروز بسیاری از امور را در دست دارد حتی اختیار كار را از شخص رییس جمهوری هم گرفته است.
رییس جمهوری تصریح كرد: از این شیوه فعلی دولت آمریكا نه تنها مردم در رنج هستند بلكه دوستان، آمریكا، اروپا، كانادا، مكزیك، متحدان آمریكا، همه شركت های تجاری دنیا و كار آفرینان جهان نیز در رنج هستند.
روحانی خروج از برجام را ناشی از فشار صهیونیست ها و گروه تندرو داخلی آمریكا دانست و گفت: آمریكایی ها بیش از یك سال شعار دادند و بعد از دی ماه سال 96 برای زیر پا گذاشتن تعهدات برجامی خود امیدوارتر شدند ودر پایان همان دی ماه اعلام كردند كه از برجام خارج می شوند.
وی یادآور شد: آنان 18 اردیبهشت 97 از برجام خارج شدند تا تابستان آنچنانی برای ایران رقم بزنند، 13 آبانی به عنوان نقطه عطف داشته باشند و جشن كریسمس را در تهران برگزار كنند.
رییس شورای عالی امنیت ملی با بیان این كه در تمام این دوران دچار شكست شدند، اظهار داشت: آمریكا در ابتدا با خروج از توافق هسته ای می خواست روز بعد ایران را از برجام خارج كند، پرونده را به شورای امنیت ببرد تا بار از دوش آمریكا برداشته و تحریم ها تشدید شود. هنر و هوشمندی ایران این بود كه در این دام نبود و در زمین آمریكا بازی نكرد.
روحانی به رایزنی كشورهای مختلف با ایران پس از خروج آمریكا از توافق هسته ای اشاره و تصریح كرد: وقتی دوستان ما و كشورهای اروپایی با تماس مستقیم با من درخواست مهلت كردند، ما نیز به درخواست آنها پاسخ مثبت دادیم. به دلیل این كه اتمام حجت كنیم و مردم بدانند در كارها عجله نكرده و حساب شده عمل می كنیم و می دانسته و می دانیم برجام چقدر مهم است و ویرانی برجام برای منطقه و جهان چه اثرات منفی دارد.
وی ادامه داد: به همین خاطر صبر كرده و به جای چند هفته، چند ماه صبر كردیم. آنها مجددا تماس گرفته و مدتی مهلت خواستند. باز هم صبر كردیم و براساس بندهای 26 و 36 با آنها در كمیسیون برجام صحبت كردیم؛ دو نوبت در سطح معاونان وزرا و دو نوبت در سطح وزرا.
رییس جمهوری افزود: دوستان ما در این نوبت گام های خوبی ولو در صحبت انجام دادند و اورپایی ها ولو در زبان مواضع خوبی داشتند ولی در عرصه عمل چیزی به دست نیامد.
وی به یكی از مصاحبه های خود در سال 91 اشاره و خاطرنشان كرد: من در سال 91 در مصاحبه ای اعلام كردم مشكل ما در مذاكرات آن دوره ای كه مسئولیت مذاكرات هسته ای را برعهده داشتم این بود كه اروپایی ها آمریكا را كدخدا دانسته و این مسئله مانع انجام كار می شود.
روحانی ادامه داد: خوشبختانه این مسئله بهتر شده و كدخدایی آمریكا را قبول نكردند ولی در عرصه اقتصادی شركت هایشان امریكا را كدخدا می دانند و این تفكر نادرست است كه امریكا نمی گذارد اروپا برای منافع خود و جهان و منطقه تصمیم درست اتخاذ كند.
وی به سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد اشاره كرد و ابراز داشت: من در سازمان ملل متحد بیش از هفت ماه پیش اعلام كردم استراتژی نظام تعهد در برابر تعهد، نقض در برابر نقض، تهدید در برابر تهدید و اقدام در برابر اقدام است و امروز می خواهیم در این چارچوب عمل كنیم و بگویم براساس برجام امروز اولین قدم خود را برمی داریم.
رییس دولت تدبیر و امید با بیان این كه آژانس بین المللی انرژی اتمی 14 نوبت از سال 94 تا به امروز تایید كرده كه ایران به تعهدات خود عمل كرده است، عنوان كرد: پنج كشور بعد از خروج آمریكا از برجام تایید كردند ایران از همه منابع برجام استفاده نمی كند، بنابراین عدم توازن را همه قبول دارند. این اصل حقوقی است، تكالیف در برابر حقوق. نمی شود كشوری به تكلیفی عمل كند ولی به حقوقی دست پیدا نكند. این اصل حقوقی باید محفوظ بماند لذا براساس تصمیم شورای عالی امنیت از طرف من پنج نامه به سران پنج كشور باقی مانده در برجام ارسال شد .
روحانی اضافه كرد: در این نامه ها به طرف های مقابل اعلام شد یك سال به توصیه های شما عمل كردیم و این صبر یك قدرت ملی و روحی در تاریخی است؛ همانطور كه مقاومت ما تاریخی است؛ همانگونه كه دیپلماسی ما تاریخی است.
وی با بیان این كه ما یك سال صبر و حوصله كردیم و به همه تعهدات خود پایبند بودیم، یادآور شد: امروز نمی خواهیم از برجام خارج شویم. همه مردم ایران و جهان بدانند امروز روز پایان برجام نیست بلكه گام جدید در برجام بر طبق برجام و براساس برجنم است.
رییس شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: در بندهای26 و 36 توافق هسته ای به ما حق داده شده اگر طرف مقابل برجام عهد خود را نقض كند این مسئله را در كمیسیون مشترك مطرح و از زمانبندی عبور كردیم و باوجود تاكید اروپایی ها گفتند خروج آمریكا را جبران كرده و به تعهدات خود عمل می كنیم ولی در مقام عمل چیزی صورت نگرفته است.
روحانی در خصوص اقدامات مورد نظر جمهوری اسلامی ایران گفت: امروز ما به سران پنج كشور اعلام كردیم كه از دو اقدامی كه تاكنون انجام می دادیم، صرف نظر خواهیم كرد. این دو اقدام در واقع به یك بیان ساده دو فروش بود. یعنی هر وقت مواد غنی شده ما به 300 كیلوگرم می رسید ما اضافه بر آن را به كشوری دیگر می فروختیم و در عوض آن كیك زرد می گرفتیم اما از امروز این فروش متوقف می شود.
وی دومین اقدام ایران را توقف،فروش آب سنگین عنوان كرد و افزود: هر وقت تولید آب سنگین ایران از 130 تن تجاوز می كرد ما مقدار اضافه را به كشوری می فروختیم.امروز این فروش را هم متوقف می كنیم.
روحانی تاكید كرد: كل اقدام امروز جمهوری اسلامی ایران توقف این دو اقدام است و فقط دو فروش را انجام نمی دهیم. نه اورانیوم غنی شده و نه آب سنگین را از امروز نمی فروشیم.
وی تصریح كرد: البته این اقدام برای 60 روز است. به طرف مقابل در 1+5 اعلام می كنیم كه اگر همه طرف های برجام ظرف 60 روز پای میز مذاكره آمدند و با هم صحبت كردیم و به نتیجه رسیدیم و منافع ملی ما مخصوصا در موضوع نفت و بانك تامین شد، ما به نقطه اول بر می گردیم.
رییس قوه مجریه تاكید كرد: یعنی اگر آنها از امروز تا حداكثر 60 روز دیگر به جبران پرداختند ما هم به شرایط امروز یعنی 18 اردیبهشت 98 برمی گردیم ولی اگر در پایان 60 روز به نتیجه ای نرسیدیم دو اقدام دیگر را پیش خواهیم گرفت.
روحانی در خصوص اقدامات بعدی جمهوری اسلامی ایران گفت: در برجام توافق بر این بود كه غنی سازی در سطح 3.67 درصد نگه داشته شود، بعد از 60 روز ما از این اقدام خودداری خواهیم كرد یعنی دیگر سطحی برای ما مطرح نخواهد بود.
وی موضوع دوم را درمورد راكتور آب سنگین اراك ذكر كرد و اظهارداشت: بنا بود این راكتور با همكاری كشورهای دیگر نوسازی شود، اما در مسیر انجام متوقف شد.
رییس جمهوری افزود: آب سنگین اراك كه بنا بود با مشاركت كشورهای 1+5 نوسازی شود و اكنون در مسیر است و هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است، بعد از 60 روز ما نسبت به این مجموعه هم تصمیم خواهیم گرفت و برنامه قبل از توافق برجام را ادامه دهیم و اراك را تكمیل كنیم.
روحانی تصریح كرد: در مرحله دوم هم 60 روز فرصت داده می‌شود و اگر دوباره به نتیجه نرسیدیم اقدام بعدی مورد نظر ما خواهد بود.
وی تاكید كرد: در پیام به پنج كشور به صراحت گفتیم كه اگر بخواهند از اقدام ما بهانه جویی كنند و پرونده ایران را به شورای امنیت برگردانند با یك اقدام بسیار قاطع روبه‌رو خواهند شد و در این نامه اقدام قاطع را به آنها توضیح دادم.
رییس شورای عالی امنیت ملی با یادآوری این كه ما از برجام خارج نشدیم، گفت: برجام پابرجاست اما ما امروز آن روی سكه برجام را نشان می دهیم. برجام در بند ۲۶ و ۳۶ تصریح می كند كه در صورت تخلف طرف مقابل، شما هم می‌توانید تعهدات خود را در هر سطحی كاهش دهید و ما امروز كاهش آن را اعلام می‌كنیم و نه خروج از برجام را.
وی در توضیح اقدام ایران افزود: به زبان ساده تر ما احساس كردیم برجام نیاز به یك جراحی دارد و قرص‌های مسكن یك ساله كافی نبوده است. این جراحی برای نجات برجام است نه برای نابودی برجام.
رییس دولت دوازدهم تصریح كرد: اگر ملت و نظام یكپارچه در این مسیر حركت كند، دنیا پیام ملت ایران را به خوبی دریافت می‌كند.
روحانی با تاكید بر این كه ما همچنان مرد صلح و اعتدال هستیم، گفت: ما آغازگر نقض تعهدات نبودیم، آغازگر هیچ جنگی هم نخواهیم بود اما هیچ گاه تسلیم قلدری نشده و نخواهیم شد.
وی افزود: ما در برابر هر متجاوزی پاسخ قاطع می دهیم و این فرهنگ ایرانیان، فرهنگ اسلام، راه پیامبر(ص)، ائمه اطهار (ع) و شهیدان ما است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به كشورهای دوست و به پنج كشور باقی مانده در برجام اعلام كرد: ما آماده مذاكره در چارچوب برجام و نه یك كلمه كم و نه یك كلمه اضافه هستیم.
رییس جمهوری با تاكید بر این كه برجام همان برجام است و تغییر نمی‌كند، گفت: ما حاضریم برای اجرایی شدن بهتر آن و اجرای تعهدات شما و شكل اجرای آن، پای میز مذاكره بنشینیم.
روحانی با یادآوری این كه ایران میز مذاكره را ترك نكرد؛ تصریح كرد: شما هم به ما گفتید میز مذاكره را ترك نخواهیم كرد. قلدری كه قرار بود میز مذاكره را به هم بزند تا امروز ناموفق بوده است.
وی در ادامه سخنان خود به این نكته‌ اشاره كرد كه قاعدتا همه از نقش ایران در امنیت منطقه از خلیج فارس تا مدیترانه، از دریای خزر تا دریای سرخ مطلع هستند و می‌دانند كه نقش ایران در مبارزه با تروریسم در این منطقه تا چه حد بوده است.
رییس قوه مجریه تصریح كرد: شما می‌دانید كه اگر نقش ما نبود امروز تروریست‌ها در پایتخت‌های كشورهای اروپایی جولان می‌دادند، شما نقش ما را در پیشگیری از سیل مهاجرانی كه به سمت اروپا در حركت بودند، می دانید.
روحانی با یادآوری این كه ایران پذیرای میلیون‌ها مهاجر بوده و هست، تصریح كرد: شما می‌دانید كه ما بزرگ ترین سنگر مبارزه با موادمخدر بودیم كه با چهار هزار شهید از نیروهای عزیز و جان بركف در مرزهای شرقی، نگذاشتیم این همه مواد مخدر عبور كند و به كشورهای شما برسد.
وی افزود: همه شما می دانید كه انجام این اقدامات میلیاردها دلار مخارج دارد و با شرایطی كه آمریكا به وجود آورده ما قادر به پرداخت این مخارج نیستیم. نمی شود برجامی باشد و هزینه اش را ما پرداخت كنیم.
رییس شورای عالی امنیت ملی تاكید كرد: اگر برجام برای امنیت جهان و منطقه است، اگر برجام برای صلح و توسعه است، همه باید بهای آن را پرداخت كنند.
روحانی افزود: شما می‌خواهید یك برجام «ظن ها الدائم» به عنوان سایه بر سر شما اما همه كار این درخت به عهده ما باشد؟
وی تصریح كرد: شما هم وظیفه دارید، شما امروز برای حفظ خودتان و نه به خاطر ایران، برای امنیت خودتان، برای حفظ جوان های خودتان در برابر مواد مخدر، سیل مهاجرین و همكاری های دیگری كه تاكنون ایران با شما داشته و اگر این روند ادامه پیدا كند آن همكاری ها تعطیل می شود.
رییس جمهوری ادامه داد: ما از شما نمی خواهیم طبق مصلحت ایران اقدامی كنید، برای مصالح و آینده خودتان و برای كشورهای خودتان امروز وظیفه اقدام دارید.
روحانی همچنین گفت: ما امروز با زبان جدیدی مذاكره را شروع كردیم، ما امروز میز مذاكره را ترك نكردیم، با زبان حقوقی با شما سخن می گوییم كه دیروز با زبان دوستانه و سیاسی بیشتر با شما حرف می زدیم، این حق ما است كه از زبان سیاسی و حقوقی برای منافع ملت خودمان استفاده و بهره برداری كنیم.
وی ادامه داد: دوستان عزیز ما در دنیا و منطقه، شما بدانید ایران به خوبی قادر است كشور را اداره كند و نظام ما نظام پایدار است، ملت ما ملت منسجم است. اگر اختلاف سلیقه ای هم داشتیم به خاطر فشار آمریكا این اختلاف سلیقه را كنار گذاشتیم و كنار می گذاریم.
رییس شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان كرد: امروز از هر روز دیگر مجلس، دولت، قوه قضاییه، نیروهای مسلح و ملت تحت هدایت های رهبر معظم انقلاب همه باید یك صدا ، متحد ، منسجم باشند.
روحانی تاكید كرد: راهی كه ما امروز انتخاب كردیم، راه جنگ نیست، راه دیپلماسی است. من به عنوان كسی كه به این مساله آشنایی دارم و به عنوان نماینده ملت ایران، به ملت ایران می گویم راه امروز ما راه درگیری و جنگ با دنیا نیست، باز هم راه دیپلماسی است. دیپلماسی با یك زبان جدید و با منطق جدید است. باز هم با قانون و منطق حرف می زنیم.
وی یادآور شد: من از روز اول گفتم و تاكید كردم و امروز هم تاكید می كنم برجام یك توافق برد- برد بود و اجازه نمی دهیم آمریكا این توافق برد- برد را به برد- باخت تبدیل كند.
وی اضافه كرد: دنیا بداند برجام تبدیل به برد – باخت نمی شود آن چیزی كه آمریكا می خواهد. اگر هم بر فرض بشود، می شود، باخت – باخت. یا برجام برد – برد است یا برجام باخت – باخت است. شما اشتباه نكنید آمریكا سر شما كلاه نگذارد.
رییس شورای عالی امنیت ملی گفت: راه و مسیر ما مشخص است. ما امروز در چارچوب برجام از حق قانونی خودمان برای یك مرحله ضمن استفاده 60 روز هم به دوستان مان مهلت دادیم. امیدوارم در این 60 روز بتوانیم با مذاكرات سازنده به نقطه مطلوب برسیم.
روحانی افزود: تردیدم ندارم كه ما قاطعانه مسیر و راه را انتخاب كردیم .اصل برجام درست، صحیح، راهبردی و استراتژیك بوده است. صبر یك ساله ما نیز راهبردی و استراتژیك بوده و آغاز راه جدید هم راهبردی و ملی است و به نفع ملت ما خواهد بود و این مسیر را ادامه می دهیم.
وی ادامه داد: خداوند به ما نصرت و یاری خواهد كرد همان طور كه وعده داده است، اتحاد، وحدت، یكپارچگی، تلاش همه جانبه و امید ما به آینده بی تردید ما را پیروز خواهد كرد.
به گزارش ایرنا، پیش از آغاز سخنان رییس جمهوری، سفیران كشورهای عضو برجام شامل آلمان، انگلیس، چین، روسیه و فرانسه امروز به وزارت امور خارجه دعوت و نامه رییس جمهوری اسلامی ایران از سوی سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه به آنها تسلیم شد.
همچنین شورای عالی امنیت ملی امروز در بیانیه ای خطاب به كشورهای برجام اعلام كرد: ایران از امروز 18 اردیبهشت 98 برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می كند.
سیام*9612**1058**2021* 1336