۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۹:۰۹
کد خبر: 83306927
۰ نفر
پیش‌بینی سرطان سینه با هوش مصنوعی

تهران- ایرنا- محققان موفق با استفاده از هوش مصنوعی پیشرفته موفق به توسعه روشی برای پیش‌بینی سرطان سینه شدند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیكال نیوز، با استفاده از فاكتورهایی مانند ژنتیك و سابقه خانوادگی می‌توان تا اندازه‌ای احتمال بروز سرطان سینه را اندازه‌گیری كرد، ولی دستیابی به روشی دقیق برای برای بررسی احتمال این بیماری ضروری است. شناسایی افرادی كه در معرض این عارضه قرار دارند، گامی موثر در پیشگیری و تشخیص زودهنگام محسوب می‌شود.
به رشد كنترل نشده سلول‌های پوشش داخلی مجرای شیری یا لوبول، سرطان سینه گفته می‌شود. هر سینه از 15 تا 20 بخش به نام لوب تشكیل شده كه به صورت خوشه‌ای در كنار هم قرار دارند. لوب‌ها مجموعه‌ای از غدد شیری هستند. هر لوب از بخش‌های كوچكتری به نام لوبول تشكیل شده است. سرطانی كه از لوبول آغاز شود، سرطان لوبولار نامیده می‌شود. سرطان سینه در زنان شایع‌تر است، گرچه احتمال ابتلای مردان نیز به سرطان سینه وجود دارد.
تراكم بافت سینه یعنی میزان بافت متراكم در مقایسه با بافت چربی كه در غربالگری ماموگرافی به راحتی قابل تشخیص است، در كنار عوامل خطر دیگر، روشی برای پیش‌بینی ابتلا به سرطان سینه است.
مطالعات محققان دانشگاه ام آی تی نشان می‌دهد اطلاعات قابل توجهی در تصاویر ماموگرافی موجود است و با استفاده از یك مدل یادگیری ماشین می‌توان احتمال بروز سرطان سینه را پیش‌بینی كرد.
در این مطالعه محققان سه روش مختلف ارزیابی ریسك را مقایسه كردند، روش اول بر مبنای فاكتورهای خطر سنتی قرار دارد، روش دوم بر مبنای اطلاعات به دست آمده از ماموگرافی و مقایسه اطلاعات افراد مختلف است و روش سوم یك روش تركیبی متشكل از روش‌های اول و دوم است.
محققان برای توسعه روش‌های یادگیری ماشین، 90 هزار تصویر ماموگرافی بیش از 40 هزار زن را مورد بررسی قرار دادند و با استفاده از بررسی تراكم بافت سینه و عوامل خطر دیگر توانستند سرطان را قبل از بروز پیش‌بینی كنند. سرطان سینه در صورت تشخیص سریع به راحتی قابل درمان است.
ممكن است رشد تومور سینه كاملا بدون علامت باشد، ولی شایع ترین علایم سرطان سینه وجود توده در هر ناحیه از سینه و زیر بغل، تورم در ناحیه زیر بغل، درد یا حساسیت در سینه، مسطح شدن یا فرو رفتگی در سطح سینه، هر گونه تغییر شكل، رنگ و اندازه در سینه، تغییر دمای پوست ناحیه سینه، تغییر شكل نوك سینه و احساس فرو رفتگی، خارش و سوزش در این ناحیه، ایجاد بثورات پوستی در ناحیه سینه و هر گونه ترشح روشن یا خونی از سینه هستند.
نتایج این مطالعه در نشریه Radiology منتشر شده است.
علمی **9259** 1055