۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۹
کد خبر 83306877
۰ نفر
شكست ننگين در كارنامه نتانياهو

تهران- ايرنا- رژيم صهيونيستي با تَن دادن به آتش بس در نوار غزه و پذيرش توافق با گروه هاي مقاومت، ضمن صحه گذاردن بر قدرت روزافزون مقاومت در واقع خود را از آتش جهنمي كه مقاومت براي آن تدارك ديده بود، نجات داد.

از جمله مهم‌ترين بندهاي توافق آتش‌بس ميان رژيم صهيونيستي و مقاومت فلسطين افزايش مسافت مجاز براي ماهيگيري فلسطينيان در آب‌هاي غزه به 15 مايل، افزايش ميزان سوخت ارسالي براي فعاليت نيروگاه توليد برق غزه به ويژه در ماه مبارك رمضان، تسهيل واردات كالا به غزه يا صادرات كالاهاي اين منطقه به خارج است.

همچنين در توافق حاصل شده بر ضرورت توقف تيراندازي نظاميان ارتش رژيم صهيونيستي به سمت شركت كنندگان در تظاهرات مسالمت آميز بازگشت هفتگي در مرزهاي غزه تاكيد و اعلام شده كه در صورت نقض اين بند، هرگونه توافقي باطل و لغو خواهد شد و در صورت تيراندازي به سمت تظاهرات كنندگان، تمامي اهداف صهيونيستي در تيررس مقاومت خواهد بود. به موجب اين توافق، رژيم صهيونيستي حق ترور رهبران فلسطيني اعم از فعالان سياسي يا نظامي را نيز ندارد.

در واقع اين توافق يعني رسوايي براي نتانياهو كه در انتخابات پارلماني راي بالايي كسب كرد تا موضع اش راقوي تر كند و دستاوردهاي بيشتري درتقابل با فلسطيني ها به دست آورد اما حالابا اين عقب نشيني، عجز گنبد امنيتي و فقدان توانايي وي در برقراري امنيت براي شهرك نشين ها به طور واضحي به اثبات رسيد. منابع مصري اعلام كردند كه گروه ‌هاي فلسطيني حتي براي نخستين بار شرطي ديگر را نيز به توافق آتش ‌بس در غزه افزوده‌اند كه عبارت است از توقف تدابير امنيتي و تجاوزات رژيم صهيونيستي عليه ساكنان كرانه باختري و قدس اشغالي و ارائه تسهيلاتي به اسراي فلسطيني در زندان‌هاي رژيم صهيونيستي.

شبكه عبري ‌زبان «كان» نيز اعلام كرد: «بنيامين نتانياهو، با ورود 30 ميليون دلار كمك مالي قطر به غزه به منظور توافق آتش‌بس موافقت كرده است. از جمله ديگر بندهاي توافق‌نامه، پايبندي حماس به كنترل فعاليت‌هاي جنبش جهاد اسلامي است.» جزئيات توافق در حالي منتشر مي شود كه نتانياهو براي حفظ آبروي خود پيش از توافق آتش بس كه بر اساس اعلام طرف مصري بنا به درخواست آن برقرار شده، براي جلب و جذب نظرات و افكار عمومي در داخل سرزمين هاي اشغالي تهديد كرده بود كه دامنه حملات را گسترش مي دهد، اما برهمگان مشخص است كه مصر هرگز بدون اجازه و درخواست اين رژيم نمي توانست براي وساطت وارد شود. با اين آتش بس مشخص شد كه اقدام نتانياهو در اعزام نيروهاي ويژه گولاني به مرز غزه تاكتيكي بيش نبوده و براي حفظ آبرو و حيثيت نداشته نتانياهو در داخل و خارج انجام شده است.

منبع: روزنامه خراسان؛ 1398،02،18
گروه اطلاع رساني **9117**2002