36 درصد دانش آموزان در رشته های مهارتی تحصیل می كنند

سمنان- ایرنا- معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی كشور گفت: 36 درصد جمعیت دانش آموزی كشور هنرجو بوده و در رشته های مهارتی مشغول به تحصیل هستند.

حجت الاسلام والمسلمین علی ذوعلم شامگاه سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در سمنان افزود: جمعیت هنرجو كشور به نسبت جمعیت دانش آموزی مناسب نیست و باید با فرهنگ سازی و اتخاذ برنامه های هوشمندانه جمعیت هنرجو و علاقه مند به تحصیل در رشته های فنی را افزایش داد.
به گفته ذوعلم، كشور برای استفاده از ظرفیت ها و برای رسیدن به پله های ترقی نیاز به نیروی فنی و تكنیسین دارد و باید دانش آموزان در دوره متوسطه را تشویق به ادامه تحصیل در رشته های فنی كرد.

**یك درصد اعتبار هزینه ای دستگاه های اجرایی صرف پژوهش می شود
معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی كشور گفت: یك درصد اعتبار هزینه ای دستگاه های اجرایی برای انجام كارهای پژوهشی اختصاص داده می شود.
وی ادامه داد: در كنار تامین اعتبار و ایجاد فضای پژوهش انجام پژوهش نیازمند وجود معلمان دلسوز، علاقه مند به كار و دلسوز است و خوشبختانه معلمان عملكرد مطلوبی دارند و بهبود وضعیت معیشت معلمان در كیفیت آموزش موثر است.

** مشكلات جذب معلمان حق التدریسی در دست بررسی است
ذوعلم درباره جذب معلمان حق تدریسی گفت: مشورت هایی بین مجلس شورای اسلامی و وزارت آموزش و پرورش صورت گرفته تا موانع رفع شود.
وی ادامه داد: محدودیت هایی در جذب حق التدریس وجود دارد چرا كه جذب باید از طریق دانشگاه فرزانگان انجام شود.
وی یادآور شد: آموزش و پرورش زیرساخت علمی، فرهنگی و سیاسی جامعه را رقم می زند و برای داشتن كشوری پویا، دانش آموزان به عنوان نسل آینده باید دارای توانایی نوآوری، خلاقیت و كار و تلاش باشند.
ذوعلم تصریح كرد: المپیادها به عنوان یك نماد رشد علمی محسوب می شود و در گام دوم انقلاب با غنی سازی برنامه های درسی و جلب مشاركت ارگان های مختلف باید برای رشد بیش از پیش علمی كشور به منظور رونق تولید تلاش شود.
معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی كشور اضافه كرد: وزارت آموزش و پرورش نمی تواند به تنهایی آموزش كشور را پیش ببرد و نیاز است همه دستگاه های اجرایی وزارتخانه ها در این زمینه كمك كنند.
به گزارش ایرنا، معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی كشور به منظور شركت در آیین گرامیداشت مقام معلم به استان سمنان سفر كرد.
استان سمنان یك هزار و 100 آموزشگاه با ظرفیت پنج هزار و 326 كلاس درس دارد، و 120 هزار دانش آموز و هشت هزار و 700 نفر معلم فعال هستند.
دوازدهم اردیبهشت ماه، سالروز شهادت استاد شهید آیت الله مرتضی مطهری كه در سال 1358 به دست گروهك منحرف فرقان به شهادت رسید، به عنوان روز معلم و از 12 تا 18 اردیبهشت ماه هفته معلم نامگذاری شده است.
7342/7408