۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۰۵
کد خبر: 83306616
۰ نفر
قرآن منسوب به امام علی (ع) در حرم مطهر رضوی رونمایی شد

مشهد- ایرنا- همزمان با فرا رسیدن ماه مبارك رمضان یكی از قدیمی ترین نسخه های قرآن كه منسوب به دستخط حضرت علی (ع) است در موزه قرآن و نفایس حرم مطهر امام رضا (ع) رونمایی شد.

رئیس سازمان كتابخانه ها، موزه ها و مركز اسناد آستان قدس رضوی روز سه شنبه در برنامه سه شنبه های فرهنگی این سازمان در مشهد گفت: این نسخه یكی از قدیمی‌ ترین قرآنهای كامل دست ‌نویس جهان و منسوب به دستخط امام‌ علی (ع) است كه یكی از مهمترین منابع تحقیقاتی جهان نیز به شمار می رود.
حجت الاسلام سید جلال حسینی افزود: این نسخه كه به خط كوفی 16سطری و بر روی پوست، كتابت شده است متعلق به دوران نخست اسلامی است كه در سال 1009هجری به دست شاه عباس صفوی وقف حرم مطهر امام ‌رضا (ع) شده است و وقفنامۀ آن را شیخ بهایی در پشت برگ اول نسخه نگاشته است.
یك كارشناس نسخ خطی نیز در این مراسم گفت: سازمان كتابخانه‌ ها، موزه‌ ها و مركز اسناد آستان قدس رضوی با برخورداری از 23 هزار نسخه قرآن و جزوات قرآنی متعلق به دوران صدر اسلام تا كنون، یكی از مراكز علوم قرآنی بی ‌بدیل در جهان اسلام است.
محمد رضا رضا پور افزود: یكی از مهمترین و قدیمی ترین مصاحف خطی جهان، قرآن منسوب به حضرت علی (ع) است كه در سال 1009 هجری قمری و توسط شاه عباس صفوی وقف حرم مطهر رضوی شد.
وی اضافه كرد: این قرآن بسیار ارزشمند دارای ویژگیهای متعددی است كه نمایانگر قرائات، رسم‌الخط، شمارش آیات، اسماء سور و ترتیب مصحف است كه از سوره حمد آغاز شده و به سوره ناس ختم می ‌شود.
این كارشناس نسخ خطی گفت: جنس این مصحف شریف بنا به قول مشهور از پوست آهو است كه البته در اقوال مختلف به پوست گاو و گوسفند نیز اشاره شده است.
رضا پور افزود: این اثر در ابعاد 20 در 26 و 25 در 32 قرار دارد و جنس ورق، مركب و خط نیز نشان دهنده قدمت این اثر نفیس است.
90 هزار جلد از مصاحف شریف و نسخ خطی در گنجینه مخطوطات آستان قدس رضوی وجود دارد كه از این تعداد 23 هزار جلد مصاحف شریف است كه در گنجینه نگهداری می شود و از این تعداد، بیش از 100 جلد قرآن وجود دارد كه در قرن اول تا سوم قمری بر روی پوست كتابت شده كه هشت نسخه از آنها منسوب به دستخط مبارك هشت تن از ائمه اطهار(ع) است.
1922/7489