۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۷
کد خبر 83306539
۰ نفر
نمایش فردوسی در تاجیكستان

تهران - ایرنا - نمایشی با موضوع حكیم ابوالقاسم فردوسی با حضور «محمدتقی صابری» سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیكستان و جمع كثیری از تاجیكان و ایرانیان مقیم در شهر دوشنبه پایتخت تاجیكستان توسط هنرمندان تاجیك اجرا شد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیكستان بعد از اجرای این نمایش با اهدای نسخه ای فاخر از شاهنامه فردوسی به آقای عثماناف كارگردان نمایش، از زحمات وی و سایر هنرمندان این نمایش قدردانی كرد.
صابری در سخنانی گفت: 'فردوسی تاریخ نیاكان مان را بخوبی به تصویر كشید و باعث استحكام و اتحاد اقوام و ساكنان تمدن پر عظمت و مشترك ما شد. تمدنی كه ایرانیان و تاجیكان بدان فخر و مباهات می‌كنند'.
وی با اشاره به نامگذاری روز 25 اردیبهشت (15 می) به نام روز فردوسی در تقویم ایران اظهار داشت: 'در آستانه این روز، امروز در این تالار تاریخی، شاهد نمایش هنرمندانه فردوسی توسط جمعی از برترین هنرمندان و بازیگران تئاتر كشور دوست و عزیزمان تاجیكستان بودیم.
صابری افزود: این نمایش زیبا و هنرمندانه ادای احترامی است به محضر فردوسی بزرگ از طرف هم زبانان و هم فرهنگان تاجیك و ارج گذاری این نمایش به فردوسی و اثر سترگ او شاهنامه، رشته‌های ناگسستنی و برادری دو ملت ایران و تاجیكستان را بار دیگر اثبات نمود.
سفیر ایران گفت: لازم می‌دانم قدردانی صمیمانه خود را نسبت به تلاش‌های بانیان، كارگردان، بازیگران و عوامل فنی بیان كنیم. و امیدوارم در ایران و تاجیكستان، شاهد خلق آثار هنری بیشتری در مورد سرمایه ها و بزرگان ادبی، تاریخی و فرهنگی مشترك خود باشیم'.
پیش از آغاز نمایش «آرتیق قادر» هنرمند شهیر تاجیك ضمن عرض خیر مقدم به مهمانان و علاقه مندان حكیم توس و همچنین سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیكستان به عنوان مهمان ویژه این نمایش ابراز داشت: 'برای نخستین بار است كه در تاجیكستان نمایشی در مورد فردوسی بزرگ، بر اساس داستان «شاهنامه» و رمان «فردوسی» نوشته «ساتم الغ زاده» نویسنده نام آشنای تاجیك تهیه شده است.'
قادر یادآور شد: 'رمان الغ زاده در سال 1999 كتاب سال جمهوری اسلامی ایران شناخته شد و حتی صحبت‌هایی نیز در خصوص تولید فیلم سینمایی مشترك تاجیكستان و ایران بر پایه این اثر صورت گرفته و خوشبختانه امروز شاهد روی صحنه رفتن نمایش فردوسی به نویسندگی و كارگردانی «سلطان عثمان‌اف» هستیم'.
قادر در پایان با تاكید بر اشتراكات فراوان مردم تاجیكستان و ایران، شعر مشهور« لایق شیرعلی» شاعر فقید تاجیك درخصوص پیوندهای ایرانیان و تاجیكان را قرائت كرد كه مورد استقبال گرم حضار قرار گرفت.
چو از ﻧﺴﻞ ﻓﺮﯾﺪﻭﻧﯿﻢ/ ﺍﺯ ﯾﮏ ﺭﯾﺸﻪ ﯾﮏ ﺧﻮﻧﯿﻢ/چو ﺍﺯ ﺧﻮن ﺳﯿﺎﻭﻭﺷﯿﻢ/ﺟﺎﻭﺩﺍﻥ ﻫﻤﺎﻏﻮﺷﯿﻢ/ﺩﺭﻓﺶ ﮐﺎﻭﯾﺎﻥ ﺑﺎ ﻣﺎﺳﺖ/ﻓﺮ آﺭیاﻥ ﺑﺎ ﻣﺎﺳﺖ/عطاﯼ ﻓﻀﻞ ﯾﺰﺩﺍﻧﯽ/ﮐﻪ ﺑﺎ ﺟﻤﻊ ﻭ ﭘﺮﯾﺸﺎﻧﯽ/ﺗﭙﺪ ﺑﺎ ﻫﻢ/ ﺗﻨﺪ ﺑﺎ ﻫﻢ/ ﺩﻝ ﺗﺎﺟﯿﮏ ﻭ ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ/ﺑﻪ ﺗﺎﺟﯿﮏ ﻭ ﺑﻪ ﺍﯾﺮﺍنی /ﻣﺤﺒﺖ ﺑﺎﺩ ﺍﺭﺯﺍﻧﯽ/ﺻﺪﺍﻗﺖ ﺑﺎﺩ/ﻧﺠﺎﺑﺖ ﺑﺎﺩ/ﺷﻬﺎﻣﺖ ﺑﺎﺩ ﺍﺭﺯﺍﻧﯽ/ﭼﻮ ﺍﺯ ﯾﮏ ﺟﺎﻡ ﺟﻢ ﻫﺴﺘﯿﻢ/ﺍﺯ ﯾﮏ ﺟﺎﻡ ﻫﻢ ﻣﺴﺘﯿﻢ/ﺍﮔﺮ ﺭﺳﺘﻢ ﺳﺮ ﺍﻓﺮﺍﺯﺩ/ﺯ ﻧﻮ ﭘﺮﭼﻢ ﺑﺮﻓﺮﺍﺯﺩ/ﺧﺮﺍﺳﺎﻥ ﺑﺰﺭﮒ ﻣﺎ/ﺧﺮﺍﺳﺎﻥ ﺳﺘﺮﮒ ﻣﺎ/عطﺎﯼ ﻓﻀﻞ ﯾﺰﺩﺍﻧﯽ/ﮐﻪ ﺑﺎ ﺟﻤﻊ ﻭ ﭘﺮﯾﺸﺎﻧﯽ/ﺗﭙﺪ ﺑﺎ ﻫﻢ/ﺗﻨﺪ ﺑﺎ ﻫﻢ/ﺩﻝ ﺗﺎﺟﯿﮏ ﻭ ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ/ﺑﻪ ﺗﺎﺟﯿﮏ ﻭ ﺑﻪ ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ/ﻣﺤﺒﺖ ﺑﺎﺩ ﺍﺭﺯﺍﻧﯽ/ﺻﺪﺍﻗﺖ ﺑﺎﺩ/ﻧﺠﺎﺑﺖ ﺑﺎﺩ/ﺷﻬﺎﻣﺖ ﺑﺎﺩ ﺍﺭﺯﺍﻧﯽ
آساق**1663**