موافقت رئيس جمهوري با 6 پيشنهاد گمرك براي كاهش رسوب كالا در بنادر

تهران-ايرنا- معاون فني و امور گمركي گمرك خبر داد: رئيس جمهوري با 6 بند از پيشنهادات گمرك براي كاهش رسوب كالا در بنادر موافقت كرده است.

به گزارش روز سه شنبه ايرنا، روز گذشته شرط جديد ترخيص كالا بدون نياز به اصلاح ثبت سفارش اعلام شد.
«مهرداد جمال ارونقي»، معاون فني و امور گمركي گمرك درباره امتيازات جديد براي ترخيص كالا در گفتگويي راديويي گفت: براي كاهش رسوبات در بنادر و گمركات هشت پيشنهاد از طرف وزير اقتصاد به رئيس جمهوري ارائه شد. نهايتا رئيس جمهوري با 6 پيشنهاد موافقت كردند.
وي درباره يكي از دلايل افزايش كالاهاي انبار شده در گمركات و بنادر توضيح داد: همه كالاها با يك كد هشت رقمي به گمرك اظهار مي‌شوند كه به صورت كد سيستم هماهنگ شده است و تمامي صاحبان كالا موظف هستند كالاي خودشان را با آن كد به گمرك اظهار كنند.
جمال ارونقي افزود: گاهي اوقات بعد از اظهار كالا به گمرك و بر اساس استباط گمرك، رديف تعرفه اين كالاها تغيير مي‌كرد كه بيش از سه هزار كالا به اين دليل در گمرك بلاتكليف بودند
وي فرايند ثبت سفارش را طولاني مدت دانست و ادامه داد: بر اساس ابلاغيه جديد قرار شد از امروز اگر كالايي شرح تجاري اش ثابت باشد و تنها رديف تعرفه كالا تغيير يابد، بدون نياز به اصلاح ثبت سفارش آن را ترخيص كند.
به گفته وي اما اگر اما شرح تجاري در گمرك متفاوت باشد نياز به اصلاح ثبت سفارش وجود دارد.
معاون فني و امور گمركي گمرك در پاسخ به اين سوال كه ابلاغيه اخير باعث ترخيص چند درصد از رسوبات گمرك مي‌شود، تصريح كرد: بايد دو موضوع را از يكديگر تفكيك كرد؛ اول اينكه يك سري كالاهاي موجود در گمركات و بنادر (حدود 35 هزار كانتينر) فاقد مجوز ثبت سفارش هستند و هنوز به گمرك اظهار نشده اند. قرار است وزارت صنعت اين كالاها را بررسي كند، اگر در خصوص ثبت سفارش و اجازه ورود آن‌ها تصميم خاصي گرفته شود اين كالاها مي توانند به گمرك اظهار شوند.
جمال ارونقي درباره گروه دوم بيان كرد: اين گروه كالاهايي است كه بعد از اظهار به گمرك به دليل متفاوت بودن ديف تعرفه‌ها در آنجا رسوب مي‌كند . با اجراي ابلاغيه اخير حدود30 درصد مشكلات كه مربوط به بعد از اظهار كالا به گمرك است حل خواهد شد اما درباره گروه اول بايد تعيين تكليف شود.
به گزارش ايرنا، وزارت امور اقتصاد و دارايي در جديدترين ابلاغيه خود اجازه ترخيص قطعي كالاهايي را كه با گواهي بانك عامل، ارز آن‌ها تامين شده و مشكل مالكيت ندارند به گمركات كشور ابلاغ كرده است.
به گفته جمال ارونقي ساير دستورات براي كاهش رسوبات كالا در بنادر و گمركات به زودي اعلام مي‌شوند.
اقتصام**4037**9189