۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۷
کد خبر 83306220
۰ نفر
حمله خونین به غزه و تكرار جنایات صهیونیست ها

تهران- ایرنا- یك كارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به حمله اخیر رژیم صهیونیستی به غزه گفت این رژیم به گمانش با این حملات نیروی مقاومت را ضعیف می كند اما آنها را در راه رسیدن به آرمان هایشان مقاوم تر می كند

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، دور جدید درگیری بین گروه های مقاومت فلسطین با رژیم صهیونیستی از عصر جمعه گذشته با حمله بالگردهای نظامی این رژیم به یك اردوگاه در غزه آغاز شد.
در جریان این حملات و براساس اعلام وزارت بهداشت فلسطین، تاكنون بیش از 30 فلسطینی به شهادت رسیده اند.
درهمین حال، منابع رسانه ای فلسطینیاعلام كردند كه رژیم صهیونیستی تحت فشار افكار عمومی جهانی و میانجیگری مصر ناگزیر به آتش بس تن داده است.
با توجه به اهمیت موضوع پژوهشگر ایرنا،با «جعفر قناد باشی» كارشناس مسائل خاورمیانه به گفت و گو پرداخت.

**غزه در خون و آتش
قناد باشی در ابتدای این گفت و گو بیان داشت:اسرائیل حمله خود را در روز جمعه به كسانی كه از راهپیمایی بازگشت بزرگ برمی گشتند آغاز كرد این راهپیمایی كه برای خواسته به حق مردم فلسطین برگزار می شود همیشه با حملات اسرائیلی ها مواجه است و ارتش رژیم صهیونیستی بارها به افرادی كه در راهپیمایی بازگشت بزرگ شركت می كنند تیراندازی نمودند و صدها نفر را شهید و مجروح نموده است و این در حالی است كه این مردم غیر نظامیان بدون سلاح هستند.
وی افزود: هفته ای نیست كه در بین جمعیت افرادی مجروح و زخمی یا شهید نشوند دهها نفر شهید و صدها نفر مجروح شدند اسراییل به عنوان یك متجاوزگر در هفته های اخیر حملات زیادی به افراد شركت كننده در راهپیمایی كرده است.
این كارشناس در ادامه یاد آور شد: كما اینكه در جنگ دو روزه نیز فلسطینی ها حملات زیادی را متحمل شدند و خوی وحشی گری سربازان اسراییلی باعث شد كه گروه های جهادی در فلسطین پاسخ حملات اسراییلی ها را بدهند و جنگ تمام عیاری بین دو طرف شروع شد.
رژیم صهیونیستی به گمان خودش با این حملات نیروی مقاومت را ضعیف می كند اما این حملات فلسطینی ها را در راه رسیدن به آرمان هایشان مقاوم تر می كند.

**ایران و اتهام جنگ نیابتی توسط اسرائیل
قناد باشی در این زمینه اظهار داشت: اسراییلی ها پیوسته بدنبال این هستند كه از هر اهرمی برای مقابله با ایران استفاده كنند و در هر مذاكره ، اجلاس و یا نشستی ایران را متهم می كنند كه با حمایت از نیروهای جهادی دستور حمله به اسرائیل را صادر می كند و این سیاست منطقه خاورمیانه را نا امن كرده است.
وی افزود: اما این خود رژیم غاصب اسرائیل است كه بعد از جنگ با اعراب در سال 1948به صورت نامشروع شكل گرفت و 70سال است كه منطقه خاور میانه به دلیل وجود صهیونیست ها نا امن است.
این كارشناس مسایل منطقه در ادامه بیان داشت: سیاست ایران هراسی یكی از سیاست های اصلی اسراییل محسوب می شود و با توجه به مشكلاتی كه در روزهای اخیر برای اسراییل پیش آمده بدنبال این هستند تا با طرح موضوع ایران هراسی فرافكنی كنند زیرا كه در این قضیه بسیار مقصر هستند.
وی اضافه كرد: رژیم صهیونیستی مشی ایران هراسی راه می اندازد تا موقعیت خود را در منطقه تثبیت كند و اكنون با طرح معامله قرن از سوی دولت ترامپ به دروغ دنبال ایده صلح هست ولی با توجه به خصلت ددمنشانه اش، كاملا بر خلاف اصول انسانی حركت می كند.
قناد باشی در ادامه اظهار داشت: این حمله خونین كه در آستانه ماه مبارك رمضان شكل گرفت هدیه خونین اسرائیل به فلسطینی ها بود و با توجه به تجربه ای كه در طول هفتاد سال مناقشه بین اسرائیل و فلسطین بود ، چنین رفتارهای عادی بنظر می رسد و اقدامات شكل گرفته هیچ كدام به نفع اسرائیل هایی نیست.
وی گفت: در طول 7 جنگ اصلی اسرائیل و فلسطین ، همیشه آغاز گر جنگ و پیشنهاد دهنده آتش خود آنان بودند در جنگ های 33روزه، 22روزه، 8 روزه، 2روزه همیشه رژیم صهیونیستی آغاز گر جنگ بوده است این رفتار صهیونیستی ها نشان دهنده خوی دد منشانه آنان است كه بر منطق عقلانی آنان حاكم می شود و این خوی وحشی گری و رفتارهای نادرست با توجه به تجربه تاریخی همیشه به ضررشان بوده است.
این كارشناس مسائل خاورمیانه اظهار داشت: ما در طول سال هایی كه فلسطین وضعیت پر تنش و وخیمی را پشت سر می گذاشت حامی محور مقاومت بودیم و این نشان می دهد كه تفكر ما ،كه در حمایت از مقاومت فلسطین شكل گرفته است دولت مردان آمریكا را عصبانی می كند.
وی اضافه كرد: ما مخالف اشغال گری هستیم و در جریان مخالفت با اسرائیل نیز تنها نیستیم و تمام آزادی خواهان جهان نیز مخالف اشغال فلسطین هستند.

**نقش میانجی گری مصر در روابط فلسطین و اسرائیل
این كارشناس مسائل خاورمیانه در این مورد اظهار داشت :مصری ها در طول جنگ های شكل گرفته بین فلسطینی ها و رژیم صهیونیستی نقش میانجی را بر عهده داشتند و پیام آور اسرائیل برای فلسطینی ها بودند.
وی افزود: 90 میلیون مسلمان مصری خواهان حمایت از مردم مظلوم فلسطین هستند البته دولت مصر هم سو با اسرائیل بوده است وهم «حسنی مبارك» رئیس جمهور سابق مصر و هم عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر رئیس جمهور كنونی مصر در راستای سیاست های اسرائیل در منطقه هستند اما با توجه به سیاست های داخلی این كشور و حمایت ملت مصر از فلسطین نقش میانجی را در این زمینه بازی می كنند.
وی در ادامه خاطر نشان كرد: این یكی از پایه های سیاست برون مرزی حكومت مصر می باشد كه از گروه فلسطینی ها دفاع كند اگر چه حكومت مصر یك حكومت مذهبی نیست و به شدت مخالف گروه اسلام گرای اخوان هستند و در جنگ های شكل گرفته سیگنال های آتش بس توسط اسرائیل به وسیله مصر به فلسطینی ها مخابره می شد.
این كارشناس منطقه در پایان این گفت و گو اظهار داشت: امید اسرائیلی ها این است كه با میانجی مصر آنان از شر موشك های حماس نجات پیدا كنند اما با توجه به مناقشه 70ساله بین آنان هرگز این هدف محقق نخواهد شد زیرا كه عمق اختلافات بنیادین در حدی نیست كه مصر بتواند با وساطت و میانجی گری نقش یك ابرقهرمان را در این زمینه ایفا كند.
پژوهشم**ر-ت **1552