خسارت سرمازدگی بخش كشاورزی 10 هزارمیلیارد تومان برآورد شد

تهران- ایرنا- مدیركل دفتر مدیریت بحران و كاهش مخاطرات بخش كشاورزی اعلام كرد: برآورد اولیه خسارت ناشی از سرمازدگی به بخش كشاورزی 24 استان كشور از ابتدای اردیبهشت تاكنون 10 هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد كشاورزی،« سید محمد موسوی » افزود: بر اثر افت دما و سرمازدگی در اردیبهشت امسال حدود 900 هزار هكتار اراضی زراعی و باغی بین پنج تا 70 درصد خسارت دیده اند.
وی اظهار داشت: بر اساس آخرین گزارش ها 60 درصد اراضی زراعی و 40 درصد اراضی باغی دچار خسارت شده است.
موسوی ادامه داد: افت دما بر اثر تغییرات اقلیمی در شرایطی اتفاق افتاده كه باغات در مراحل گل دهی و حساس به لحاظ رویش و زایش بوده اند و برخی نقاط كشور، كاهش دما را تا منهای پنج درجه تجربه كرده اند.
وی تصریح كرد: از 10 هزار میلیارد تومان برآورد خسارت، 10 درصد مربوط به حوزه زراعت و 90 درصد مربوط به بخش باغی است.
مدیركل دفتر مدیریت بحران و كاهش مخاطرات بخش كشاورزی با بیان اینكه اعلام قطعی خسارات سرمازدگی زمان بر است و برآورد آن بر گل دهی و تولید محصول بستگی دارد، گفت: بیشترین خسارت سرمازدگی در حوزه زراعت استان های آذربایجان شرقی، اردبیل و فارس و در حوزه باغبانی در استان های قزوین، فارس و آذربایجان شرقی مربوط می شود.
وی درباره پرداخت خسارات سرمازدگی به بخش كشاورزی افزود: مسئولیت خسارت های ناشی از تغییرات اقلیمی در سطح كشور بر عهده وزارت كشور است و از این رو ما با كمك سازمان های جهاد كشاورزی استان های درگیر سرمازدگی، برآورد اولیه خسارات را داشتیم و در تاریخ یازدهم اردیبهشت امسال جمع بندی خسارات را طی نامه ای با امضای وزیر جهاد كشاورزی به وزیر كشور ارسال كردیم و امیدواریم پس از تایید وزارت كشور، از طریق سازمان برنامه و بودجه و اخذ مصوبه از دولت، پرداخت شود.
موسوی یادآور شد: بخشی از اراضی خسارت دیده از سرمازدگی، زیر پوشش بیمه كشاورزی هستند. ارزیابی های میدانی از طریق صندوق بیمه كشاورزی در این زمینه آغاز شده و غرامت ها توسط این صندوق پرداخت خواهد شد.
وی گفت: كشاورزانی كه بیمه نیستند در قالب پشتیبانی ما و پیشنهادهای وزارت جهاد كشاورزی به وزارت كشور و اخذ مصوبه دولت، مورد حمایت قرار می گیرند.
به گزارش ایرنا، در اواخر فروردین سازمان هواشناسی كشور اعلام كرد: شروع بارندگی ها و بارش برف در برخی استان ها از جمله اردبیل، كاهش دما و سرمازدگی را به دنبال دارد.
پیش از این نیز موج نخست بارش شدید باران كه از 27 اسفند سال 97 در مازندران آغاز شد و تا دوم فروردین امسال ادامه داشت، سبب طغیان رودخانه ها در مناطق مركزی و شرقی این استان شد و به 9 نقطه شهری و بیش از 170 روستا در بخش های مختلف خسارت زد.
همچنین در روزهای آغازین سال جدید هم بارش بیش از 300 میلیمتر باران در 35 ساعت كه با آب ناشی از برف ذوب شده قبلی همراه شد، سرریز سدهای گلستان و بوستان و طغیان رودخانه ها را به دنبال داشت، ابتدا شهر گنبد، سپس شهرها و روستاهای شمالی و غربی این استان زیر آب رفت و خسارت های هنگفتی به بخش كشاورزی وارد كرد.
اقتصام *9186 * 3063