۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۱۸
کد خبر: 83306097
۰ نفر
17پرونده جرائم سايبري در كرمان تشكيل شد

كرمان - ايرنا - رئيس كل دادگستري استان كرمان گفت: طي چند ماه گذشته 17 پرونده ويژه با موضوع جرائم سايبري در كارگروه رصد فضاي مجازي دادسراي عمومي و انقلاب مركز استان كرمان تشكيل شده است.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومي دادگستري كل استان كرمان، يدالله موحد در جمع روسا و دادستان هاي سراسر استان كرمان افزود: هيچ كارگاه و كارخانه اي در كشور نبايد تعطيل شود مديران بايد به كارآفرينان و سرمايه گذاران كمك كنند.
وي با اشاره به شرايط خاص كشور بيان كرد: مسئولان بايد هوشيارانه عمل كنند و پيش بيني، پيشگيري و كنترل مسائل مختلف را در دستور كار خود قرار دهند.
رئيس كل دادگستري كل استان كرمان با اشاره به حادثه تلخ قتل طلبه همداني افزود: نبايد منتظر بمانيم تا اتفاقي رخ دهد و سپس به مسئله ورود كنيم، بلكه اقدام بهنگام و بموقع از سوي مسئولان ارزشمند است.
وي با اشاره به اينكه امروز رصد فضاي مجازي ضرورتي جدي است گفت: كارگروه هاي رصد و پايش فضاي سايبري بايد به موقع و مسلط ورود كنند و ضمن كنترل و مهار مجرمين به رفتارهاي مجرمانه آنها واكنش نشان دهند تا ديگر شاهد چنين حوادث تلخي نباشيم.
موحد بيان كرد: در شرايط كنوني بسياري از امور و به تبع آن بسياري از جرائم از فضاي فيزيكي به فضاي مجازي در حال انتقال است و هرچه ارتباطات در محيط فيزيكي كم شود و به فضاي سايبري منتقل شود قطعا جرائم و آسيب هاي اجتماعي و فرهنگي نيز به اين فضا كوچ خواهند كرد.
نماينده عالي دستگاه قضايي در استان كرمان تاكيد كرد: مسئولان بايد بپذيرند كه فضاي فيزيكي و مجازي جزء واقعيت هاي زندگي بشر است و هر دو آن بايد مديريت شود و همانگونه كه مواظب هستيم در خيابان نظم و امنيت برقرار شود بايستي اين حساسيت را در بستر فضاي اينترنت هم داشته باشيم.
**مسئولان نسبت به فضاي مجازي حساس و هوشيار باشند
رئيس كل دادگستري استان كرمان تصريح كرد: مسئولان بخش هاي مختلف از جمله اداره اطلاعات، پليس فتا، سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، اداره كل ارشاد اسلامي و ساير مجموعه هاي مرتبط با فضاي مجازي بايد رصد اين فضا را جدي بگيرند و نسبت به آن حساس و هوشيار باشند.
وي گفت: مسئولان بايد رصد فضاي انتخاباتي را جدي بگيرند و مراقبت داشته باشند.
موحد تاكيد كرد: ضرورت دارد دادستان هاي سراسر استان نسبت به تشكيل كارگروه تخصصي رصد فضاي مجازي اقدام كنند و جرائم را در فضاي مجازي تعقيب كنند.
وي ضمن تقدير از عملكرد مسئولان قضايي استان كرمان گفت: بسياري از روسا و دادستان هاي استان كرمان به صورت جهادي و شبانه روزي در حال فعاليت است و به طور مثال دادستان صبح در محل كارش حاضر است و بعد از وقت اداري در محيط اجتماعي و جامعه حضور فعال دارد و با بخش هاي مختلف از جمله فرهنگيان، اساتيد، نخبگان و اصحاب رسانه، كانون هاي مختلف فرهنگي و اجتماعي و مسئولان جلسه تعاملي در جهت پيشبرد برنامه ها و سياست هاي كلان قوه قضائيه دارد.
رئيس كل دادگستري كل استان كرمان افزود: رونق توليد نياز ضروري كشور است و نبايد از آن غافل شد و طبق فرمايشات رئيس قوه قضائيه هيچ كارگاه و كارخانه اي در كشور نبايد با دستور قضايي تعطيل شود.
وي با اشاره به اينكه همگان بايد دغدغه توليد را داشته باشند گفت: قضات نبايد با اتخاذ تصميماتي چرخ توليد را متوقف كنند بلكه بهتر است ملاحضات اجتماعي و اقتصادي را در صدور آراء خود مورد توجه قرار دهند.
موحد بيان كرد: هفته قوه قضائيه فرصت مناسبي است براي ارتباط گيري سيستم قضايي با بخش هاي مختلف جامعه و حضور در بين مردم، نخبگان در جهت تبيين مشكلات و برنامه هاي دستگاه قضايي.
** يك ششم جمعيت استان كرمان از خدمات پزشكي قانوني محرومند
اين مقام ارشد قضايي در استان كرمان تصريح كرد: يك ششم جمعيت استان كرمان از خدمات پزشكي قانوني محرومند و يا به سختي دسترسي دارند و ضرورت دارد مسئولان مربوطه در اين رابطه بدنبال حل مشكل باشند.
وي بيان كرد: 456 برنامه در سال گذشته توسط معاونت اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم دادگستري استان كرمان اجرايي شده است كه كار خيلي بزرگي است و قطعا بدون همكاري روساء و دادستان هاي سراسر استان كرمان اين برنامه ها قابل اجرا نبود.
اين مقام ارشد قضايي در استان كرمان افزود: معاونت اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم با فعاليت هاي موثر و فراگيرش موجب ارتقاء جايگاه دادگستري كرمان در سطح كشور و استان شده است.
وي با اشاره به فعاليت هاي انجام شده در معاونت اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم دادگستري استان كرمان گفت: در سنوات قبل مخصوصا سال گذشته حقيقتا اقدامات قابل قبول و تحسين برانگيزي از سوي اين معاونت انجام پذيرفته است و مي تواند به عنوان يك الگو براي تلاش و مجاهدت بيشتر در سال جاري مورد توجه قرار گيرد.
موحد افزود:طيف وسيعي از برنامه ها با رويكردهاي موثر و كارآمد كه از جمله ضرورت هاي امروز جامعه را براي كنترل و كاهش آسيب هاي اجتماعي است در معاونت اجتماعي عملياتي شده اند.
رئيس شوراي قضايي استان كرمان گفت: در حوزه آموزش و مهارت هاي رفتاري و سبك زندگي اسلامي براي اقشار مختلف جامعه و والدين، مربيان و جوانان در شرف ازدواج و متقاضيان طلاق و افراد بهبود يافته كارهاي موثري صورت پذيرفته است.
وي تلاش در جهت ارتقاء آگاهي هاي عمومي، برگزاري همايش هاي علمي و كاربردي در زمينه هاي مختلف، اجراي طرح مصلحين قرآني، طرح مهاجر، طرح هجرت، سجام، پيشگيري رشد مدارو ايجاد مراكز مشاوره خانواده را از جمله برنامه هاي موفق اين معاونت برشمرد.
موحد گفت: بهتر است با نهايت توجه به مبحث صرفه جويي در هزينه ها پيشنهادات موثري كه در جلسات مطرح مي شود پس از تصويب و انجام كار كارشناسي به برنامه تبديل شوند و سپس عملياتي و اجرايي شوند.
3029/7437