۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۱۷
کد خبر: 83306002
۰ نفر
پروژه‌های آبخیزداری در 10هزار نقطه كشور اجرا می شود

تهران- ایرنا- رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری كشور، از افزایش پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری در 10 هزار نقطه كشور خبر داد.

به گزارش ایرنا از وزارت جهاد كشاورزی خلیل آقایی روز دوشنبه افزود: منابع طبیعی سال گذشته در بیش از 6 هزار نقطه كشور پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری را اجرا كرده است و در سال جاری دامنه آن به 10 هزار نقطه كشور افزایش خواهد یافت.
وی تصریح كرد: در سال گذشته از محل صندوق توسعه ملی 700 میلیارد تومان و در سال جاری 1500 میلیارد تومان اعتبار به اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری اختصاص داده شده است.
آقایی اضافه كرد: آبخیزداری دانشی است كه در همه كشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته پذیرفته شده است و اجرایی می‌شود. ایران نیز به خاطر قرار گرفتن در كمربند خشك و نیمه خشك از این دانش بهره‌مند است.
وی یادآور شد: در هر نقطه از كشور اقدامات آبخیزداری اجرا شده است خسارت سیل در آنجا وجود نداشته یا بسیار پایین بوده است.
به گزارش ایرنا، بارندگی های شدید و سیل از بیست و هشتم اسفند سال گذشته آغاز شد و همه استان های كشور را درگیر كرد.
استان های گلستان، مازندران، ایلام، كرمانشاه، لرستان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری و كهگیلویه و بویراحمد در شرایط اضطراری قرار گرفتند.
جاده های میان شهری در این نواحی بسته و بسیاری از خانه ها در شهرها و روستاها ویران شد.
اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری كاهش خسارت ناشی از سیل را ممكن می سازد اما بهره برداری های نادرست از منابع طبیعی و غفلت در مدیریت می تواند علاوه بر تخلیه آبخوان ها و فرونشست دشت ها، به بی توازنی در عرصه های طبیعی، اكولوژیك و هیدرولوژیك و كاهش امنیت غذایی، حیات اقتصادی و اجتماعی مردم منجر شود.
برای امسال با هدف استحصال آب و توسعه پوشش گیاهی، 150 میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی به پروژه های آبخیزداری و آبخوانداری اختصاص یافته است.
در سال 97 نیز از محل تخصیص 200 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی، در 6 هزار و 84 نقطه از كشور طرح های آبخیزداری و آبخوانداری اجرا شد.
اقتصام *9186 * 3063