مشكل پرتو درمانی بیماران سرطانی اصفهان تا آخر خرداد حل می شود

اصفهان - ایرنا - معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی اصفهان گفت: دستگاه رادیوتراپی مركز درمانی سید الشهدا ( ع) این شهر تا آخر خرداد امسال راه اندازی و مشكل پرتو درمانی بیماران سرطانی این استان برطرف خواهد شد.

دكتر بهروز كلیدری روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا اظهارداشت: بیش از یكسال است كه راه اندازی دستگاه رادیو تراپی ساختمان مرحوم هرندی واقع در جوار مركز درمانی سیدالشهدا بنا به دلایلی میسر نشده است.
وی با بیان اینكه دانشگاه علوم پزشكی اصفهان برای راه اندازی این دستگاه همه نوع همكاری را با سرمایه گذار انجام داده است، افزود: در جلسه ای كه هفته گذشته با سرمایه گذار داشتیم آنها قول دادند كه تا پایان خرداد این دستگاه پرتودرمانی را راه اندازی كنند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی اصفهان ادامه داد: افزون بر این دستگاه مقرر شد تا پایان خرداد 2 دستگاه پرتو درمانی دیگر برای ارائه خدمات به بیماران سرطانی در مركز درمانی سیدالشهدا اصفهان راه اندازی شود.
به دلیل راه اندازی نشدن دستگاه یاد شده، بیماران سرطانی اصفهان برای دریافت خدمات پرتو درمانی مجبورند به شهرهای تهران، شهركرد یا كاشان سفر كنند.
مركز درمانی سید الشهدای اصفهان كه به بیماران سرطانی خدمات درمانی ارائه می كند از دستگاههای تصویربرداری ' سی تی اسكن ' و ' ام آر ای ' برخوردارنیست و بیماران برای دریافت این خدمات باید بوسیله آمبولانس به بیمارستان الزهرا واقع در شمال این شهر منتقل شوند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی اصفهان در پاسخ به سوال ایرنا برای حل این مشكل گفت: مركز درمانی سید الشهدا به عنوان مركز جامع خدمات درمانی تصویب شده و اسناد بالادستی آن آماده شده است.
وی افزود: بنابراین دانشگاه علوم پزشكی اصفهان خرید دستگاههای سی تی اسكن و ام آر ای برای این مركز را در دستور كار قرارداده و مراحل اداری آن برای تامین اعتبار در حال انجام است.
كلیدری اظهارداشت: این تجهیزات تا پایان سال در مركز درمانی سیدالشهدا اصفهان نصب خواهد شد و بیماران برای دریافت این نوع خدمات در این مركز مشكلی نخواهند داشت.
بیمارستان سیدالشهدا (ع) اصفهان، مركز درمانی جامع و تخصصی سرطان در استان اصفهان است كه در سال 1350 به بهره برداری رسید.
بر اساس آمار منتشر شده، میزان شیوع سرطان در جهان در مردان و زنان به ترتیب 205 و 165 نفر در صد هزار نفر است در حالی كه این آمار در ایران به ترتیب 134 و 128 نفر درصد هزار نفر است.

*** مهلت 2 ماهه به مطب های شیمی درمانی اصفهان
اقدام غیرقانونی برخی پزشك ها برای انجام شیمی درمانی در مطب ها موضوع دیگر این گفت وگو با معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی اصفهان بود كه پاسخ داد: در استان اصفهان 11 مطب شیمی درمانی وجود دارد كه به همه آنها اخطار داده ایم طبق بخشنامه وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكی این مطب ها باید به مركز شیمی درمانی تبدیل شوند.
دكتر كلیدری اضافه كرد: از 11 مطب شیمی درمانی موجود در اصفهان هفت مطب پذیرفته اند كه به مركز تبدیل شوند و چهار مطب نیز اعلام كرده اند توانایی تبدیل شدن به مركز شیمی درمانی را ندارند.
وی با اشاره به اینكه این مطب ها در حال ترانزیشین ( گذار ) هستند، گفت: برای اینكه بیماران این مطب ها دچار مشكل نشوند به آنها مهلت 2 ماهه داده شده است و پس از این مهلت از انجام شیمی درمانی در مطب ها جلوگیری خواهیم كرد.
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اردیبهشت سال گذشته ( 97 ) انجام شیمی درمانی در مطب ها را ممنوع و اعلام كرد: این دستور العمل از اول خرداد 97 لازم الاجرا است.
بر اساس این دستور العمل ارائه خدمات شیمی درمانی در مراكز استاندارد سازی شده و ارتقاء كیفیت خدمات مجاز و در مطب‌ها ممنوع است.
6022/ 2093