پارلمان اصلاحات نباید شركت تعاونی باشد

تهران-ایرنا- عضو شورای مركزی حزب اتحاد ملت گفت: در طرح پارلمان اصلاحات وزن احزاب باید مورد توجه قرار گیرد و اساسنامه آن نباید شبیه شركت های تعاونی باشد.

«سعید شریعتی» در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا به ایرادات مطرح شده حزب اتحاد ملت به طرح پارلمان اصلاحات اشاره كرد و افزود: اساسنامه پارلمان اصلاحات باید نگاه موزون و متوازن داشته باشد تا انگیزه نقش آفرینی جدی تر احزاب را فراهم كند.
وی یادآور شد: حزب اتحاد ملت در هشت محور ایرادها و پیشنهادهای خود را در این زمینه اعلام كرده است.
عضو شورای مركزی حزب اتحاد ملت با بیان این كه این حزب با طرح پارلمان اصلاحات به طور جدی اختلاف نظر دارد، خاطرنشان كرد: گزارش ارائه شده از سوی آذر منصوری عضو شورای مركزی حزب اتحاد ملت
هم نشان می دهد كه در كارگروه بررسی این طرح ، فقط به 2 مورد از هشت مورد اعلام شده ما توجه شده و تغییری اعمال نشده است.
شریعتی تاكید كرد: ایرادات مهم اعلام شده اگر لحاظ و رفع نشود، نه فقط حزب اتحاد ملت بلكه بسیاری از احزاب بزرگ و پُرسابقه اصلاحات اساسا نمی توانند در این طرح مشاركت كنند.
وی همچنین گفت: بدنه جریان حزبی كشور حتی با وجود تایید مركزیت با این طرح همراهی نمی كند و ما نه از منظر تحكم، بلكه بر اساس واقعیت امر در بدنه سیاسی احزاب این ایرادات را اعلام كردیم.
عضو شورای مركزی حزب اتحاد ملت افزود: این طرح تجربه شكست خورده ای خواهد بود و نه تنها به سرمایه سیاسی و اجتماعی اصلاحات اضافه نخواهد كرد بلكه یك نهاد ناكارآمد با هزینه های سنگین روی دست اصلاحات می گذارد و منشا بسیاری از اختلافات و رویگردانی سیاسی و اجتماعی از اصلاحات می شود.
شریعتی خاطرنشان كرد: روشن است كه وزن سیاسی و اجتماعی احزاب اصلاح طلب، بر اساس معیارهای مشخص ارزیابی مانند تعداد اعضا، نفوذ سیاسی و اجتماعی، با یكدیگر متفاوت است.
وی افزود: اگر این تفاوت ها در تشكیل پارلمان اصلاحات مورد توجه قرار نگیرد به جای نگاه موزون و متوازن به پارلمان اصلاحات، نگاه شركت تعاونی وجود داشته و هر حزبی یك یا چند رای ثابت داشته باشد، در این صورت پارلمان اصلاحات به سرنوشت شركت های تعاونی دچار می شود.
عضو شورای مركزی حزب اتحاد ملت تاكید كرد: اساسنامه پارلمان اصلاحات نباید شبیه اساسنامه شركت های تعاونی نوشته شود بلكه باید موزون و متوازن باشد؛ تا هم انگیزه ای برای قدرتمند شدن احزاب شود و هم احزاب قدرتمند را به ایفای نقش جدی تر در این نهاد تشویق كند.
شریعتی به مبهم بودن جایگاه رییس دولت اصلاحات در طرح پارلمان اشاره كرد و گفت: سید محمد خاتمی سرمایه اجتماعی، سیاسی و فرهنگی جریان اصلاحات است كه جایگاه آن در این طرح مبهم است.
به گزارش ایرنا، طرح پارلمان اصلاحات از همان زمان ارائه در سال 96 و از سوی «مصطفی كواكبیان» با منتقدان جدی در احزاب اثرگذار اصلاح طلب روبرو شد. هدف از ارائه چنین طرحی، پررنگ سازی نقش برخی احزاب در نهادها و شوراهای اصلاح طلب و انگیزه آن برخی ابهامات در عمكرد شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان است.
طرح پارلمان اصلاحات آنگونه كه اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات می گویند در مراحل نهایی تصویب و ارائه به وزارت كشور است. آنچه این روزها ایده پارلمان اصلاحات را با چالش جدیدی مواجه كرده، موضوع انتقادات طرح شده از سوی تعدادی از فعالان حزبی است.
انتقادات از طرح پارلمان اصلاحات در اظهارات آذر منصوری قائم مقام دبیر كل حزب اتحادملت به اوج خود رسید.
وی روند كنونی بررسی طرح پارلمان اصلاحات را بی نتیجه دانست و تداوم آن را موجب تجدیدنظر حزب اتحاد ملت درباره حضور در این نهاد اعلام كرد.
فاطمه راكعی دبیركل حزب زنان مسلمان نواندیش هم با یادآوری شتاب در تصویب طرح پارلمان از تجدید نظر درباره حضور این تشكل سخن گفت.
ارزیابی اظهارات اخیر نشان می دهد، احزاب قدرتمند اصلاح طلب به بنیان این نهاد ایرادات بنیادین وارد می كنند و دیگر احزاب آن را نجات بخش سازوكار تصمیم گیری در جبهه اصلاحات می دانند.
سیام**9402** 1336