2 گونه پرنده در چهارمحال وبختياري ثبت كميته پرندگان ايران شد

شهركرد- ايرنا- مديركل حفاظت محيط زيست چهارمحال وبختياري از ثبت 2 گونه جديد پرنده 'سسك گلوسفيد كوچك' و 'يا كريم' در كميته ثبت پرندگان ايران خبر داد.

شهرام احمدي روز سه شنبه با اعلام اين خبر به رسانه هاي استان افزود: سسك گلوسفيد كوچك با نام علمي Sylvia curruca در منطقه حفاظت شده جنگلي 'هلن' و ياكريم با نام علمي Streptopelia decaocto در شهرستان بروجن مشاهده و توسط كميته ثبت پرندگان ايران در ارديبهشت ماه سال جاري تاييد و ثبت شده است.
به گفته وي، اين پرندگان توسط 'بهنام رحيمي' و 'كرامت حافظي' مشاهده و عكس برداري شده است.
احمدي اظهار داشت: طي سال جاري نيز گونه هاي كبوتر جنگلي، قمري خانگي، كبوتر چاهي و قمري معمولي در اين استان، توسط اين كميته به ثبت رسيده است.
به گفته وي، در اين مدت 40 گونه جديد پرنده در استان شناسايي و در كميته ملي ثبت پرندگان ايران، ثبت شده است.
مديركل حفاظت محيط زيست چهارمحال و بختياري گفت: هم اكنون تعداد پرندگان ثبت شده در استان به 261 گونه رسيده است.
احمدي اظهار داشت: چهارمحال و بختياري به دليل موقعيت و شرايط جغرافيايي و اقليمي مناسب و همچنين وجود چند محيط تالابي دائمي و فصلي از جمله تالاب‌هاي گندمان، چغاخور و سولقان در شهرستان بروجن مقصد مناسبي براي پرندگان مهاجر به شمار مي رود.
به گزارش ايرنا، سسك گلوسفيد كوچك پرنده‌ اي كوچك با دم به نسبت دراز و شاهپرهاي كناري آن سفيد و پرنده اي بي ‌آرام و پرجنب و جوش با كاكل افراشته و دم سربالا به طور مرتب از ميان بوته‌ها بيرون مي‌آيد و دوباره به ميان آنها بازمي گردد.
اين پرنده در فصل تابستان از پراكندگي فراواني برخوردار است و به صورت مهاجر عبوري در همه‌ جاي ايران ديده مي شود.
گونه ياكريم نيز در مناطق گرمسير جنوب بوفور يافت مي شود، اما تاكنون در چهارمحال بختياري مشاهده نشده، اين پرنده نيز اندازه متوسط دارد ولي از ساير قمري ها بزرگتر است. رنگ شني صورتي با نيم طوق تيره در پس گردن، سر و سطح شكمي آن كم رنگ‌ تر و خاكستري رنگ، با جلاي صورتي شرابي (به خصوص در ناحيه سينه) است.
7360/6021