توانمند سازی دانشجویان در دستور كار انجمن علوم سیاسی است -1

تهران- ایرنا- رئیس انجمن علوم سیاسی ایران با بیان اینكه مهارت اندك دانشجویان باعث ناموفق بودن آن ها در بازار كار می شود، گفت: این انجمن با تاسیس مدرسه مهارت به دنبال توانمند سازی دانشجویان رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل است.

انجمن های علمی در رشته های مختلف درصدد آن هستند كه با فراغت از نقش آموزشی و پذیرش دانشجو كه دانشگاه ها برعهده دارند بر مشكلات و مباحث پیرامون رشته تخصصی خود تمركز كرده تا بتوانند جایگاه آن را ارتقاء داده و مشكلات را در حد توان خود رفع كنند.
انجمن علوم سیاسی ایران هم یكی از این انجمن های فعال است كه برنامه های مختلفی از زمان شكل گیری خود برای بهبود وضعیت رشته علوم سیاسی كه در دوران مختلف داشته كه با فراز و نشیب هایی همراه شده ، به عمل آورده است.
این انجمن همانند انجمن های مشابه خود نهادی غیردولتی و غیرانتفاعی است كه در سال ۱۳۸۲ به منظور گسترش و پیشبرد و ارتقای علمی اعضای انجمن و توسعه كیفی نیروهای متخصص وبهبود بخشیدن به امر پژوهش و آموزش در زمینه‌های علم سیاست و حوزه‌های مرتبط تأسیس گردیده است.
بر اساس ارزشیابی های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در رابطه با وضعیت انجمن علوم سیاسی یكی از فعال ترین انجمن های علمی كشور است.
در حال حاضر ریاست هیات مدیره این انجمن را «عبدالامیر نبوی » دانشیار گروه مطالعات تطبیقی پژوهشگاه مطالعات فرهنگی و اجتماعی برعهده دارند. او دانش آموخته علوم سیاسی از دانشگاه تهران است كه مدتی هم در مركز مطالعات و تحقیقات استراتژیك به پژوهش و تالیف مشغول بوده است.

با نبوی پیرامون تاسیس، اهداف، فعالیت ها و برنامه های پیش روی انجمن و همچنین وضعیت رشته علوم سیاسی به گفت و گو نشسته ایم.

بخش نخست گفت وگوی ایرنا با نبوی به این شرح است :

** ایرنا: آقای دكتر برای ورود به بحث ابتدا در مورد تاسیس و شكل گیری انجمن علوم سیاسی ایران توضیح بدهید؟

** نبوی: انجمن علوم سیاسی ایران در سال1382 در نتیجه مشورت و فعالیت های تعدادی از اساتید برجسته رشته روابط بین الملل و علوم سیاسی كشور كه می خواستند یك نهاد علمی مستقل و مدنی تشكیل بدهند تا به تقویت هویت جمعی ذیل عنوان این رشته كمك شود تاسیس شد.
رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل پس از انقلاب وارد مرحله جدیدی از حیات خود شد و رشد كمی و كیفی زیادی پیدا كرد. تعداد دانشگاه هایی كه متولی آموزش و پژوهش در رشته علوم سیاسی بودند و تعداد موسسات پژوهشی دولتی و مستقل افزایش پیدا كرد. بنابراین به نظر می رسید كه ایجاد یك گروه علمی مستقل ضرورت پیدا كرده است تا از این طریق مرحله دیگری از حیات علوم سیاسی و روابط بین الملل كشور آغاز شود.
زمانی كه شما اسامی اساتید علوم سیاسی و روابط بین الملل عضو هیات مدیره انجمن علوم سیاسی ایران را مشاهده كنید می بینید كه كمتر استاد و محقق برجسته ای در حوزه علوم سیاسی و روابط بین الملل است كه در این انجمن دیده نشود.

**ایرنا: از منظر حقوقی، جایگاه انجمن علمی در چه بستری است؟

**نبوی: انجمن علوم سیاسی ایران، انجمن علمی ثبت شده در كمیسیون انجمن های مدنی- علمی مستقل كه هیات مدیره آن هم با رای اعضا انتخاب می شود است. انجمن هیچ گونه وابستگی به نهادهای دولتی ندارد و تمام توان خود را از توان علمی دانشجوان و دانش آموختگان علوم سیاسی و روابط بین الملل كشور می گیرد و بر این نكته كه انجمن یك بازیگر سیاسی نیست تاكید می كنم. در واقع انجمن خود را موظف به تقویت و پشتیبانی رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل در ایران می داند.

**ایرنا: درحوزه جهانی انجمن های علمی و مخصوصا انجمن های علوم سیاسی چه فعالیتی دارند؟ در واقع تجربه كشور های دیگر در این زمینه چگونه است؟

**نبوی: سابقه انجمن های علمی در كشور های پیشرفته سابقه طولانی است و ما انجمن های بسیار معتبری در این زمینه داریم كه نشریات و گزارش های مهمی به صورت منظم منتشر می كنند و هم همایش های سالانه اثر گذار و مهمی دارند. به طور معمول موضوعات و مقالات این همایش ها مورد توجه سیاستمداران آن كشور ها قرار می گیرد.

انجمن علوم سیاسی ایران هم طی سال های گذشته سعی كرده به تقویت هویت علوم سیاسی بپردازد و تلاش كرده است كه به نیاز های عینی و واقعی جامعه و دانشگاه در حد توان خود پاسخ دهد و توفیقات زیادی هم در این زمینه به دست آورده است. اما به یاد داشته باشیم سابقه این انجمن كمتر از انجمن های مشابه در دنیا است و ثانیا تاكید هیات مدیره های مختلف انجمن بر حفظ استقلال مالی و آغتشه نشدن به مباحث سیاسی باعث محدود شدن ظرفیت مالی و اجرایی انجمن شده است و در مقایسه با سایر نهادها انجمن در این حوزه ها دچار ضعف های اساسی است.


** ایرنا: آقای دكتر شما فرمودید كه هدف اصلی انجمن علوم سیاسی ایران، تقویت رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل است. این هدف را با چه اقداماتی می خواهید تحقق ببخشید؟

** نبوی: در طی سال های اخیر انجمن علوم سیاسی ایران بر چهار هدف اصلی برای تقویت هویت علوم سیاسی و روابط بین الملل ایران و رویكرد علمی به مسائل مختلف توجه كرده است. در همین زمینه سعی كردیم از همه گرایش های علمی و سیاسی موجود در بین اساتید و دانشجویان علوم سیاسی به صورت متوازن و متعادل حمایت كنیم. این راهبرد انجمن به این دلیل ساده است كه انجمن چیزی نیست جز همین اعضا و ما به عنوان مسئولان انجمن برای تقویت اعضای خود و رشته علوم سیاسی اقداماتی را انجام داده ایم.

فعالیت كمیته های علمی انجمن را در تهران و در شهرستان ها به لحاظ كمی و كیفی افزایش داده ایم. در حال حاضر 12 كمیته علمی فعال در انجمن علوم سیاسی ایران فعالیت دارند. این كمیته ها عبارتند از اندیشه سیاسی، روانشناسی سیاسی، جامعه شناسی، اقتصاد سیاسی، روش شناسی، روابط بین الملل، سیاست خارجی و مطالعات منطقه ای، دانشجویی، آینده پژوهشی، زنان و سیاست، هنر و سیاست، ادبیات و سیاست. این كمیته ها در حال حاضر به صورت فعالانه مشغول اقدامات در حوزه تخصصی خود هستند.

كمیته های استانی انجمن علوم سیاسی ایران كه فعال هستند عبارتند از؛ خراسان ، مازندران، زنجان ، آذربایجان شرقی و كمیته های كرمان، زنجان و كرمانشاه هم كه به تازگی تاسیس شده اند. كمیته های یزد و اصفهان هم در حال تاسیس است.

از سوی دیگر باید توجه داشته باشید كه انجمن علوم سیاسی ایران تنها نهاد علمی است كه میز افغانستان دارد؛ یعنی به ایران فرهنگی علاوه بر ایران سیاسی و جغرافیایی توجه نشان داده است و ایران فرهنگی یكی از مهم ترین علایق علمی انجمن است.

اقدام دوم انجمن برای تقویت هویت جمعی و بهره گیری از توان علمی اعضا حضور جدیدی تر در فضا مجازی است. رسانه ها و صفحات ما در فجازی مجازی فعال هستند و اعضا و خانواده علوم سیاسی ایران نظرات خود را برای ما می فرستند و ما با اعضای خود در ارتباط دو سویه هستیم. در تلاش هستیم در شبكه های مختلف اجتماعی فعال باشیم.

یكی دیگر از اقدامات انجمن علوم سیاسی ایران، بزرگداشت اساتید پیشكسوت حوزه علوم سیاسی و روابط بین الملل است. انجمن تا به امروز بزرگداشت دكتر احمد نقیب زاده و همچنین دكتر احمد قوام و دكتر احمد ساعی و دكتر رضوی را برگزار كرده است. و این برنامه ها را در ماه های آینده ادامه خواهیم داد.

یكی دیگر از اقدمات انجمن علوم سیاسی ایران فراخوان قاب علوم سیاسی است. در این طرح ما تعداد زیادی عكس تاریخی از دانشجویان و استاتید علوم سیاسی را جمع كرده ایم و در اندیشه برگزاری یك نمایشگاه هستیم تا این تصاویر را به نمایش بگذاریم. در برنامه های خود داریم كه خاطرات اساتید این رشته را به صورت مدون در بیاوریم تا تاریخ شفاهی رشته علوم سیاسی كشور را بسازیم. البته به مناسبت های مختلف بخشی از تصاویری قدیمی جمع آوری شده در فضای رسانه ای به استراك گذاشته می شود.

هدف بعدی ما توانمند سازی دانشجویان رشته علوم سیاسی و راوبط بین الملل است. با توجه به این مسئله سعی كردیم تمامی فعالیت های انجمن را با نیازهای واقعی جامعه و دانشگاه پیوند دهیم. بنابراین در انجمن مدرسه مهارت علوم سیاسی تاسیس شد كه متولی برگزاری كار گاه ها با توجه به نیازهای واقعی كشور است و ما تعداد زیادی كارگاه با هزینه های اندك و اساتید برجسته برگزار كرده ایم.

یكی دیگر از اقدامات انجمن علوم سیاسی ایران تلاش برای حفاظت از بنیادهای شغلی رشته علم سیاسی است. همانطور كه در جریان هستید در زمینه آزمون های استخدامی نهادهای دولتی در حق دانشجویان این رشته كم لطفی می شود. انجمن تا به امروز دو نامه اعتراضی به رئیس جمهوری در این زمینه نوشته است ، همچنان در این زمینه دغدغه داریم و در حال مذاكره و تلاش هستیم نمی توانیم ادعا كنیم موفق شده ایم به اهداف خود برسیم اما در این حد كه توجه سیاست گذاران را به این مسئله جلب كنیم قدم هایی برداشته ایم و تنها جایی كه در این زمینه فعال است انجمن علمی علوم سیاسی ایران است. البته بخشی از مسئله بیكاری فارغ التحصیلان علوم سیاسی به مشكلات جاری دولت و كشور مرتبط است.

هدف بعدی ما در انجمن علوم سیاسی افزایش ارتباط علمی با نهادهای سیاست گذار و رسمی است. ما سعی كردیم سنت انجمن را در این زمینه ادامه بدهیم و از طریق شركت در جلسات مشورتی و تدوین و ارسال گزارش های علمی و تخصصی برای نهادهای سیاست گذار، اثر گذاری انجمن را بیشتر كنیم.

انجمن با مركز بررسی های استراتژیك ریاست جمهوری، با وازرت كشور و... كار می كند و گزارش هایی تقدیم این نهادها می كند. واقعیت این است كه وضعیت كشور چه از منظر داخلی و چه از منظر خارجی وضعیت خاصی است و احساس می شود با توجه بیشتر به حوزه علم و دانش می توانیم از این بحران ها خارج شویم.

انجمن با كنفرانس امنیتی تهران در هر سه دوره همكاری داشته است. برخی فعالیت های انجمن به شدت دیده شده است. انجمن علوم سیاسی تنها انجمن علمی بود كه در مورد اخلاق انتخاباتی در سال گذشته همایش برگزار كرد. همچنین انجمن در مورد ناآرامی های دی ماه96 همایش برگزار كرد و فعال بودیم. ما سال گذشته همایش سالانه انجمن را با توجه به موضوع ایران برگزار كردیم.

در انجمن علوم سیاسی ایران سعی كردیم یك مقدار بحث های علمی با نیازهای واقعی و عینی پیوند بخورد، البته به موضوعات خاص هم توجه كردیم و همایش «جان رالز» نمونه ای از این موضوعات است.

انجمن در حال حاضر در حال تدوین برنامه استراتژیك پنج ساله خود است. یكی از برنامه های آینده انجمن برگزاری جایزه «بزرگمهر» به عنوان جایزه سال انجمن علوم سیاسی است كه روند اجرایی آن به زودی كلید خواهد خورد و فراخون آن منتشر خواهد شد.

** ایرنا: در مورد ساختار انجمن علمی علوم سیاسی ایران هم توضیح دهید؟

**نبوی: هیات مدیره انجمن علوم سیاسی ایران متشكل از پنج عضو و یك بازرس است كه در انتخابات هر سه سال یك بار انتخاب می شوند. كمیته های علمی، كمیته های شهرستانی، میز افغانستان و اساتید و دانشجویان علوم سیاسی در مقاطع سه گانه عضو انجمن هستند. در حال حاضر انجمن 700 نفر عضو دارد.

گفت وگو از : جعفر برزگر
**9487**1601**