ابتكار عمل در اختیار گروههای فلسطینی است

بیروت - ایرنا - درگیری ها بین گروه های مقاومت فلسطین و رژیم صهیونیستی در آخرین دوره خود بامداد دوشنبه (دیروز) با میانجیگری مصر و برقراری آتش بس، متوقف شد.

بررسی روند درگیری ها در سال های اخیر بین گروه های مقاومت در فلسطین و لبنان با رژیم صهیونیستی نشان می دهد كه با توجه به ایجاد برخی تغییرات كمی و كیفی در بین این گروه ها، ابتكار عمل در این سال ها به صورت تدریجی در هر دوره بیش از پیش در اختیار مقاومت قرار گرفته است.
سال پایه این بررسی ها را باید از 2000 میلادی یعنی زمان عقب نشینی مفتضحانه رژیم صهیونیستی از لبنان و فرار نظامیان این رژیم از جنوب این كشور در نظر گرفت كه می توان وقایع را به قبل و بعد از این تاریخ و در دو صفحه متمایز از هم مورد تحلیل و ارزیابی قرار داد.
تا قبل از این سال رژیم صهیونیستی مغرور از اقدامات خود در منطقه و كشورهای اطراف برای رسیدن به اهداف خود دست به هر اقدام نظامی نظیر لشكركشی به لبنان ، حملات هوایی ، موشكی ، اشغال مناطق مختلف و نظایر آن بدون در نظر گرفتن حاكمیت كشورها و قوانین و مقررات بین المللی می زد.
در این دوران رژیم صهیونیستی ابتكار عمل را در عرصه های مختلف علیه كشورهای اطراف و مردم آن بر عهده داشت و به صورت یكطرفه با حمایت آمریكا و برخی از مزدوران خود از فضای اختلاف و چنددستگی گروه ها استفاده و یكه تازی می كرد و همواره هم طرف موفق در هر درگیری و حمله نظامی بود و مجامع بین المللی نیز تقریبا ساكت بودند و گاها تحت فشار افكار عمومی بیانیه هایی صادر می كردند.
سكوت مجامع بین المللی و نبود برخی رسانه های امروزی ، حمایت های داخلی از اقدامات نظامی برای حاكمان رژیم صهیونیستی نیز موجب شده بود تا دست آنان برای هر اقدامی باز باشد و به خاطر نبود تلفات در داخل فلسطین اشغالی و برقراری امنیت در آن تصمیم های نظامی چندان با مخالفت مواجه نمی شد و زمان اقدامات نظامی مانند حملات و تجاوزات نیز بسیار طولانی و گاهی به چند ماه و سال هم می رسید.
اما از سال 2000 یعنی زمان عقب نشینی اجباری و فرار نظامیان صهیونیست از لبنان كه اكنون به اعتراف برخی فرماندهان نظامی اسراییل راهی جز این نداشتند، به یكباره ورق برگشت و كفه ترازو در منطقه به نفع مقاومت و گروه های حامی آن در لبنان ، فلسطین و سوریه شد.
در این مقطع با توجه به تجربه جنبش حزب الله لبنان برای عقب نشاندن نظامیان اشغالگر صهیونیست در سایه وحدت ، همدلی ، سازماندهی و انجام امور تشكیلاتی، دیگر گروه های مقاومت نیز به خصوص در فلسطین به این نتیجه رسیدند كه موضوع شكست ناپذیری اسراییل ادعایی بیش نیست و شرط آن همدلی، همبستگی و ثبات در مسیر مقاومت و ادامه ایستادگی است.
ظهور و بروز چنین نگاهی در بین گروه های مختلف مقاومت به خصوص در فلسطین برای مقابله با رژیم صهیونیستی در كنار برخی حمایت های كشورهای منطقه از آنان موجب شده تا رفته رفته ورق برگردد و اسراییلی كه تا آن زمان حاضر به قبول هیچ شرطی برای آتش بس و برقراری آرامش نبود به دنبال وحدت گروه های فلسطینی با نگاه های مختلف و استفاده از برخی سلاح های مانند موشك های بومی، لذت شكست در برابر مقاومت و این بار نه از طریق كشورهای همسایه بلكه در داخل سرزمین های اشغالی را بچشد.
در چنین فضایی سردمداران رژیم صهیونیستی دست به كار شدند و با توجه به ضرباتی كه از مقاومت متحمل شده بودند، برنامه ها و راهبرد خود را با توسل به برخی پیشرفت های نظامی و هوایی ، ترور فرماندهان گروه های مقاومت ، سامانه های پدافندی و حملات سنگین و گسترده برای پشیمان كردن گروه های مقاومت تغییر دادند.
لذت و طعم پیروزی گروه های مقاومت و تحمیل برخی شروط بر تل آویو از سوی آنان در سال های اخیر این گروه ها را بر آن داشت تا برای در دست گرفتن ابتكار عمل بیش از پیش متحدتر شده و برخی هماهنگی ها را با یكدیگر برای ادامه به زانو در آوردن دشمن صهیونیستی در پیش بگیرند.
در چنین فضایی اسراییل با توجه به این كه در ارتباط با درگیری های اخیر همه كاره نیست، بلكه بخشی از بازی است و این مقاومت می باشد كه برخی مواقع برای آن شرط تعیین می كند، برای مقابله با گروه های مقاومت به انواع حربه های غیرانسانی نظیر محاصره مردم غزه و نظایر آن در 13 سال گذشته روی آورده تا شاید بتواند مقاومت و اراده آنان را بشكند و بار دیگر بر اوضاع مسلط شود.
اكنون دیگر این تل آویو نیست كه بخواهد هر زمان آتش جنگ را شعله ور كرده و هر زمان كه خواست خاموش كند، بلكه این گروه های مقاومت هستند كه برای آن شرط قایل می شوند و دیگر درگیری ها مانند 2014 میلادی 51 روزه نیست، بلكه به خاطر فشارها در سرزمینهای اشغالی و زیان های ناشی از بی ثباتی و ناامنی درگیری ها و كشته شده شماری از صهیونیست ها در آخرین مورد به كمتر از 50 ساعت رسید و با توجه به تحمل ضربات، پیش بینی می شود از این به بعد زمان درگیری ها بسیار كوتاه باشد.
از دیگر ویژگی های درگیری های اخیر باید به عدم موفقیت اسراییل ، سرعت انتشار اخبار تحولات با استفاده از فضای مجازی و تحریك افكار عمومی جهان و گسترش جغرافیایی درگیری ها به سراسر فلسطین اشغالی به خاطر استفاده از موشك از سوی گروه های مقاومت و افزایش آنان از نظر كمی و كیفی اشاره كرد كه حاكمان رژیم صهیونیستی را در بد مخمصه گرفتار كرده است.
سخن آخر این كه اسراییل اكنون به وضعیت و موقعیت خود در برابر گروه های مقاومت در فلسطین و كشورهای منطقه به خوبی پی برده و می داند كه از همه طرف در محاصره آنان قرار دارد و قدرت تحرك چندانی ندارد و با وجود سرمایه گذاری های كلان بر روی سامانه های مختلف جهت مقابله با موشك های مقاومت، همچنان از مقابله با آنها عاجز است.
در مقطع كنونی تل آویو به همین خاطر بر خلاف قبل از سال 2000 در موارد متعدد از گروه های مقاومت در فلسطین حرف شنوی دارد و بسرعت به درخواست آتش بس از سوی طرف های ثالث به دنبال هر درگیری پاسخ می دهد چرا كه می داند ادامه این درگیری ها هیچ نفعی برای آن ندارد و فقط موجب افزایش نارضایتی ها و زیانی های مادی، انسانی و حیثیتی برای این رژیم می شود.
از داود پورصحت
خاورم*1436**1651