تاكداران خراسان شمالی از فرصت حمایتی بیمه استقبال نكردند

بجنورد- ایرنا- علیرغم وارد شدن خسارت زیاد به باغ های خراسان شمالی در هر سال از ناحیه حوادث بخصوص سرمازدگی اما، به گفته رئیس سازمان جهادكشاورزی استان امسال تنها كمتر از هفت هزار هكتار از این باغ ها زیر پوشش بیمه قرار گرفته است.

عبدالله یوسفی روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در راستای حمایت از تاكداران طرح فراگیر بیمه تاكستانها تنها در این استان اجرا شد كه 90 درصد هزینه های بیمه در باغ های آبی و 100 درصد هزینه در باغ های دیم توسط دولت پرداخت شد، اما با وجود این حمایت ها باز هم تاكداران زیر چتر حمایتی بیمه نرفتند.
وی گفت: اعتبارات دولتی برای پوشش بیمه ای تاكستان ها از محل كمك های فنی و اعتباری استانداری تامین شد اما كشاورزان برای بیمه كردن با وجود رایگان بودن در باغ های دیم و پرداخت ناچیزی در باغ های آبی به بیمه مراجعه نكردند.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد كشاورزی خراسان شمالی هم گفت: در همایش ملی انگور و فرآورده های آن كه در سال 96 برگزار شد طرح فراگیر بیمه برای تاكستان ها از محل كمك های فنی و اعتباری استانداری مصوب شد، با وجود حق بیمه ناچیز استقبال باغ داران كم رنگ بوده است.
محمدعلی شریكیان اظهار داشت: ریسك بیمه در حوزه كشاورزی بسیار بالا است و بخش خصوصی هیچ گاه وارد این حوزه نمی شود دولت در راستای حمایت از قشر كشاورز محصولات این قشر را بیمه می كند اما این فرهنگ در بین آنان نهادینه نشده است.
وی افزود: در طرح فراگیر تاكستان ها در استان خراسان شمالی دولت هزینه بیمه را بیش از 90 درصد تقبل كرده است اما با این وجود كشاورزان زیادی از این طرح استقبال نكردند.
وی اظهار داشت: تاكداران هرساله از ناحیه حوادث مختلف به خصوص سرمازدگی خسارت زیادی می بینند اما متاسفانه از بخش حمایتی بیمه كمتر استفاده می كنند.
وی بر فرهنگ سازی جامعه در راستای خدمات بیمه ای تاكید كرد و گفت: با وجود اینكه بخش كشاورزی بسیار ریسك دارد كشاورزان در راستای تامین امنیت مالی باید به بیمه اهمیت دهند تا در حوادث بخشی از هزینه های تولید به آنان بر گردد و ضرر نكنند.
به گزارش ایرنا، 11درصد از درآمد كشاورزان استان 863 هزار نفری خراسان شمالی از تاكستان ها به دست می آید كه در چند سال گذشته تاكداران از ناحیه بیماری سفیدك داخلی انگور، سرمازدگی خسارت زیادی دیدند.
در این راستا، استانداری خراسان شمالی با حمایت صندوق بیمه برای جبران خسارت به تاكداران تامین 90 درصد بیمه تاكستان ها را بر عهده گرفته بود اما، تاكداران آنچنان از نظر اقتصادی بی رمق بودند كه حتی توانایی پرداخت حق بیمه 10 درصد را نیز نداشتند.
سالانه از سطح 18 هزار و520 هكتار تاكستان های خراسان شمالی بیش از 185 هزار تن محصول برداشت می شود، بیش از نیمی از انگور استان شامل رقم كلاه داری است.
تاكداران خراسان شمالی هرساله از ناحیه خشكسالی، سرما زدگی، بیماری و همچنین نبود بازار فروش دچار خسارت می شوند.
20 هزار خانوار در این استان معیشت و درآمد خود را از تاكداری و تولید انگور به دست می آورند و این نشان از سهم زیاد تولید انگور در اقتصاد روستاهای استان دارد.

* 6774 هكتار تاكستان بیمه شد
معاون بیمه ای بانك كشاورزی خراسان شمالی با اشاره به حمایت بیمه ای از تاكداران استان گفت: این قشر با وجود حمایت های دولت، رغبتی به بیمه محصولات خود نشان ندادند.
هادی اسعدی با بیان اینكه در سال زراعی امسال 6 هزار و 774 هكتار از سطح تاكستان های این استان بیمه شد اظهار داشت: از مجموع این سطح دو هزار و 674 هكتار تاكستان آبی، سه هزار و 100 هكتار دیم و مابقی در تاكستان های طرح فراز است.
وی افزود: استانداری تامین 20 میلیارد ریال اعتبار برای پرداخت حق بیمه تاكداران استان را تقبل كرد اما برخی تاكداران از این حمایت ها استقبال نكردند.
اسعدی گفت: با سهم صندوق بیمه و استانداری در مجموع 90 درصد از حق بیمه سهم تاكداران در باغ های آبی پرداخت می شد و در تاكستان های دیم نیز 100 درصد توسط دولت تامین شد اما برخی كشاورزان توان پرداخت همان میزان اندك را نیز نداشتند.
معاون خدمات بیمه ای بانك كشاورزی خراسان شمالی با اشاره به استقبال نكردن كشاورزان از بیمه محصولات خود گفت: اكنون آنچه در بیمه كشاورزی جاری و ساری است، بیمه هزینه های تولید است و درآمد كشاورز زیر پوشش قرار نمی گیرد و بر این اساس خیلی از كشاورزان از مبالغ غرامت دریافتی گله مند هستند.
اسعدی افزود: تاكداران به علت اینكه بعضا غرامت ها به سختی نیز پرداخت می شود از بیمه استقبال نمی كنند.
وی اظهار داشت: در بیمه گزینه های مختلف وجود دارد كه كشاوزان باید مد نظر داشته باشند چرا كه در میزان پرداخت غرامت ها موثر است.
وی با بیان اینه در سال زراعی 96- 97 افزون بر چهار هزار از تاكستان خراسان شمالی زیر پوشش بیمه محصولات كشاورزی قرار گرفت كه در همان سال افزون بر 46 میلیارد و 300 میلیون ریال نیز غرامت از ناحیه سرمازدگی به باغداران پرداخت شد.
وی گفت: در مجموع 140 میلیارد ریال غرامت در بخش زراعی و باغی به كشاورزان استان پرداخت شده بود.
خراسان شمالی جایگاه پنجم در میزان سطح تاكستان ها و جایگاه دهمی در میزان تولید انگور در میان استان های كشور را به خود اختصاص داده است.
خراسان شمالی 344 هزار هكتار عرصه كشاورزی دارد.
3007/ 6042