۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۷:۴۵
کد خبر: 83305521
۰ نفر
نگاهی به آداب و رسوم ماه مبارك رمضان در سبزوار

سبزوار - ایرنا - در فرهنگ مردم سبزوار پایبندی به رسوم مذهبی به خصوص آداب ماه مبارك رمضان جایگاه ویژه ای دارد و ساكنان این منطقه با برگزاری این رسوم همچنان سنت گذشتگان را در برپایی مراسم دینی حفظ می كنند.

آداب و رسوم ماه مبارك رمضان یكی از آئینهای مهم مردم در شهرستان سبزوار است كه از قداست بالایی برخوردار است و ریشه در فرهنگ غنی دینداری ساكنان این منطقه دارد.
طبل زنی، ملاقه زنی، برگزاری سفره صلوات و پخت غذاهای محلی را می توان از خاص ترین آئینهایی دانست كه همچنان اصالت خود را در برنامه های مذهبی حفظ كرده است و هر ساله همزمان با ایام ماه مبارك رمضان، در میان مردم به اجرا در می آید.

* 'طبل نوازی' به هنگام سحر، رسم دیرین مردم سبزوار
یك پژوهشگر و كارشناس تاریخ در خصوص آداب و رسوم ویژه این شهرستان به خبرنگار ایرنا گفت: نیاكان ما در گذشته كه ساعت زنگدار و تلفن همراه نبود برای بیدار كردن یكدیگر در وقت سحر، مراسم طبل نوازی را اجرا می كردند.
محمد عبدالله زاده ثانی افزود: در این مراسم فردی به نام 'طبال' یا 'طبل زن' بدون این كه مزد و مواجبی از مردم بگیرد، به هنگام سحر و یك ساعت مانده به اذان صبح از خواب برمی خاست و به بام خانه می رفت و با نواختن طبل فریاد سر می داد كه 'آی وَخِزِه، آی وَخِزِه، وَخِزِه سحر رَف، وَخِزِه كه دِر رَف، آی وَخِزِه، آی وَخِزِه، وَخِزِه سحر رَف، اِفتاو بدَر رَف بابا آوگوش وِسَر رَف'.
وی ادامه داد: معنی این كلام آهنگین این است كه 'آی برخیزید، برخیزید كه سحر شد، برخیزید كه دیر شد، آی برخیزید، آی برخیزید، برخیزید كه سحر شد، آفتاب بالا آمد و آبگوشت سرریز شد' كه هم اكنون نیز با طراوت خاصی در بسیاری از روستاهای این شهرستان خوانده می شود.

* غذاهای خاص ماه مبارك رمضان در سبزوار
این پژوهشگر گفت: در گذشته هنگام افطار برخی مردم غذایی به نام 'قابلی' می خوردند كه از گیاه كوهی گورس تهیه می شود و هم سبك و هم مقوی است.
عبدالله زاده افزود: از دیگر غذاهای رایج این ماه در سبزوار 'اشكنه قورمه' و 'تخم مرغ شیره' بود و برخی هم برنج را همراه با 'خوشتلی' كه همان رشته است و كوكوی سبزی می خوردند و امروز نیز این غذاها همچنان علاقه مندان خود را در این مناطق به خصوص در شهرستان داورزن دارد.
وی ادامه داد: در شبهای احیاء نیز همانند گذشته هیاتهای مذهبی با حلیم و شوربا افطاری می دهند و بیشتر خانواده ها، كوچكترهای فامیل را برای صرف افطار به خانه خود دعوت می كنند.
او اضافه كرد: از دیگر آداب ماه رمضان در سبزوار برگزاری 'سفره صلوات' توسط زنان است به این صورت كه برای تبرك، چندین تسبیح داخل سفره می گذارند و چند شمع روشن می كنند و دعا و ذكر می خوانند و سپس قرآن تلاوت می كنند.

* سایر رسوم
این پژوهشگر گفت: در شب بیست و هفتم ماه رمضان كه مصادف با كشته شدن ابن ملجم است مراسم 'ملاقه زنی' در سبزوار اجرا می شود و معمولا پسرها با پوشاندن صورت خود برای گرفتن طعام و آجیل به در منازل همسایگان خود می روند.
عبدالله زاده افزود: این مراسم مذهبی همگی برگرفته از فرهنگ و سنت گذشتگان در این منطقه از استان خراسان رضوی است و هم اكنون در برخی دیگر از نقاط استان نیز اجرا می شود.
یكی از كارشناسان ادبیات عامه سبزوار هم در خصوص رسوم مشترك مردم سبزوار با دیگر مردمان كشورمان در ایام ماه مبارك رمضان به خبرنگار ایرنا گفت: یكی از این رسوم این است كه در هفته آخر ماه شعبان مردان و زنان هر محله با همكاری روحانیون مساجد منطقه را نظافت و غبارروبی می كنند.
حسین كارگری افزود: با آغاز نخستین روز ماه رمضان، مراسم قرائت قرآن، سخنرانی روحانیون در فضیلت ماه رمضان و آداب روزه در مساجد و حسینیه های شهرها و روستاها برگزار می شود و مادران برای دختران خود چادرنماز و برای پسرها لباس نو، تسبیح، مهر و سجاده تهیه می‌كنند.
وی ادامه داد: بیشتر خانواده های سبزواری در ابتدای ماه رمضان زكات و خمس خود را می پردازند و سپس با باقیمانده مال خود، لوازم مورد نیاز برای ماه رمضان را تهیه می‌كنند.
1922/8145/7495