چین راه اندازی اردوگاه كار اجباری برای مسلمانان را تكذیب كرد

پكن- ایرنا- چین همزمان با نخستین روز از ماه مبارك رمضان در این كشور، ادعای مقامات آمریكایی مبنی بر «راه اندازی اردوگاه های كار اجباری برای مسلمانان اویغور» منطقه سین كیانگ، را تكذیب كرد و این اتهامات را غیر واقعی خواند.

به گزارش ایرنا 'گنگ شوانگ' سخنگوی وزارت خارجه چین امروز دوشنبه در نشست خبری گفت: اظهارات مقامات آمریكایی در مورد راه اندازی اردوگاه های كار اجباری در منطقه مسلمان نشین سین كیانگ نه تنها با حقایق مطابقت ندارد بلكه كذب محض است.
یكی از مقامات وزارت دفاع آمریكا بتازگی گفته بود چین علاوه بر بازداشت دسته جمعی مسلمانان اویغور، بیش از یك میلیون نفر از آنها را در اردوگاه‌های كار اجباری نگهداری می كند.
سخنگوی وزارت امور خارجه چین افزود: اتهامات مقام‌های آمریكایی در مورد چین، مداخله در امور داخلی پكن است كه با سیاست روابط مبتنی بر احترام متقابل منافات دارد.
وی از این مقام آمریكایی خواست به جای مداخله در امور داخلی چین، به حقایق احترام بگذارد و تعصب را كنار بگذارد.
پیش از این نیز دولت چین اتهامات سازمان‌های مدافع حقوق بشر مبنی بر استفاده دولت از خشونت و سخت گیری علیه مسلمانان اویغور در سین كیانگ را رد و اعلام كرد تنها كسانی را مجازات می‌كند كه علیه امنیت كشور اقدام كرده باشند.
چین در مورد «اتهام راه اندازی اردوگاه های كار اجباری برای مسلمانان» می گوید «مراكز بازآموزی عقیدتی» بخشی از تلاش های دولت برای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی در سین كیانگ است و هرگونه كار اجباری در این اردوگاه ها را تكذیب می كند.
پكن به منظور شفاف سازی و مقابله با ادعاهای دولت های غربی هرساله در چندین نوبت اقدام به اعزام روزنامه نگاران و دیپلمات های مقیم پكن به این مناطق می كند تا از نزدیك در جریان خدمات دهی دولت به اویغورها قرار بگیرند.
**آساق**1904**