۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۴۵
کد خبر: 83305180
۰ نفر
توقف سرطان با یك تركیب گیاهی كمیاب

تهران- ایرنا- مطالعات جدید نشان می‌دهد در جزیره موریس تركیبات گیاهی وجود دارد كه پیشرفت سلول‌های سرطانی را مهار می‌كند.

به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیكال نیوز، گرچه به طور مستمر روش‌های درمانی موثر و جدیدی برای مقابله با سرطان ارائه می‌شود، ولی هنوز هم این بیماری قربانیان زیادی دارد و محققان همواره به دنبال روش‌های نوین برای درمان هستند.
به تازگی یك گروه بین المللی از محققان دریافته‌اند تركیبات شیمیایی موجود در برخی گیاهان موجود در جزایر موریس خاصیت درمانی فوق‌العاده‌ای در مقابل سرطان دارند.
كشور موریس در جنوب غربی اقیانوس هند قرار دارد و از جزایر مختلفی تشكیل شده است. به دلیل انزوای این جزیره، در آن گیاهان و حیواناتی قرار دارند كه در نقاط دیگر دنیا دیده نمی‌شوند.
این مطالعه جدید نشان می‌دهد تركیب گیاهان مورد نظر در این جزیره قادر به درمان سرطان مری است.
سرطان مری بسیار كشنده است و معمولا 90 درصد مبتلایان در عرض 10 سال تسلیم بیماری می‌شوند. محققان بافت مری بیماران مبتلا به مری بارت را بررسی كردند. در این بیماری قسمت انتهایی مری تغییر شكل می‌دهد. حدود 10 درصد از افرادی كه از ریفلاكس اسید معده رنج می‌برند، به مری بارت مبتلا می‌شوند و از این میان حدود پنج درصد به سرطان مبتلا می‌شوند؛ بنابراین درمان ریفلاكس اسید معده و غربالگری سرطان در این افراد الزامیست.
در این مطالعه محققان تركیبات چند گیاه محلی به نام‌های Acalypha integrifolia، Eugenia tinifolia و Labourdonnaisia glauca را مورد آنالیز قرار دادند؛ این گیاهان در نقاط دیگر دنیا نمی‌رویند.
نتایج آزمایش‌ها نشان داد تركیبات شیمیایی موجود در این گیاهان خاصیت ضد تومور دارد. این تركیبات مسیر سیگنالینگ AMPK را فعال می‌كنند كه راهكار اساسی برای درمان سرطان است، هر چند استفاده از این روش به مطالعه و بررسی بیشتر نیاز دارد.
نتایج این مطالعه در نشریه Acta Naturae منتشر شده است.
علمی **9259** 1055