۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۵۸
کد خبر: 83305133
۰ نفر
استفاده از زغال‌سنگ به‌عنوان یك آنتی‌اكسیدان مؤثر و ارزان

تهران- ایرنا- مطالعات جدید محققان دانشگاه رایس نشان می‌دهد نقاط كوانتومی حاصل از زغال‌سنگ یك آنتی‌اكسیدان قوی، مؤثر، ارزان و زیست‌سازگار است و توانایی مقابله با رادیكال‌های آزاد را دارد.

به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیكال نیوز، بسیاری از بیماری‌ها از قبیل حمله قلبی و سكته مغزی ناشی از استرس اكسیداتیو است. در این حالت تعادل رادیكال‌های آزاد و آنتی‌اكسیدان‌ها از بین می‌رود و بدن را با مشكلات جدی مواجه می‌كند. افزایش تعداد رادیكال‌های آزاد منجر به آسیب به بافت‌ها و اختلال در عملكرد ارگان‌های مختلف، بدن می‌شود.
آنتی‌اكسیدان‌ها یك روش مؤثر برای مقابله با استرس اكسیداتیو است. این مواد یا از طریق مواد غذایی و یا از طریق دارو وارد بدن می‌شوند.
آنتی‌اكسیدان‌های اصلی:
- لوتئین: این گروه آنتی‌اكسیدان در انواع كلم (كلم بروكلی، گل‌كلم و برگ كلم)، انواع میوه‌ها، سبزیجات نشاسته‌ای (ذرت، نخود فرنگی) تخم‌مرغ و سبزیجات برگ‌دار وجود دارد.
- سلنیوم: یك ماده معدنی موجود در غذاهای گیاهی، تخم‌مرغ، مرغ، گوشت قرمز، حبوبات و ماهی است.
- كاروتنوئیدها: رنگ‌دانه‌هایی است كه باعث رنگ زرد و نارنجی میوه‌هایی از قبیل هویج، خربزه و سیب‌زمینی می‌شود.
- لیكوپن: یك ماده شیمیایی موجود در میوه و سبزیجات قرمز از جمله گوجه‌فرنگی و هندوانه است.
- ویتامین A: در هویج، سیب‌زمینی، سبزیجات برگ‌دار تیره‌رنگ و زردآلو به وفور وجود دارد.
- ویتامین C: در مركبات، سیب‌زمینی، آناناس، كلم بروكلی، اسفناج و انواع توت وجود دارد.
- ویتامین E: آجیل، كره بادام‌زمینی، جوانه گندم، اسفناج، سویا، ماهی، آووكادو و روغن گیاهی حاوی این ویتامین هستند.
مطالعات اخیر محققان دانشگاه رایس نشان می‌دهد آنتی‌اكسیدان‌های طبیعی بر نوعی رادیكال آزاد به نام ROS تاخت‌وتاز می‌كند و آنتی‌اكسیدان‌های مصنوعی این قابلیت آنتی‌اكسیدان‌های طبیعی را تقویت می‌كنند.
در ادامه این مطالعه آمده است آنتی‌اكسیدان‌های به دست آمده از نقاط كوانتومی گرافین كه برای اولین بار در سال 2013 میلادی از زغال‌سنگ به دست آمد، یكی از این موارد است. این نقاط كوانتومی ذرات نیمه رسانایی هستند كه به روش‌های گوناگونی دست ورزی می‌شوند. مطالعات جدید نشان می‌دهد این نقاط كوانتومی سلاحی توانمند در مقابل رادیكال‌های آزاد هستند.
در ادامه مطالعات آمده است این روش تأمین آنتی‌اكسیدان بسیار مقرون به صرفه است و با افزودن پلی اتیلن گلیكول (PEG) به نقاط كوانتومی مشتق شده از زغال‌سنگ حاصل می‌شود.
آزمایش این نقاط كوانتومی روی مدل‌های حیوانی جوندگان بسیار موفقیت‌آمیز گزارش شده است و محققان امیدوارند این روش ساده، ارزان و زیست‌سازگار در گستره عظیمی از پزشكی مورد استفاده قرار گیرد.
نتایج این مطالعه در نشریه ACS Applied Material & Interfaces منتشر شده است.
علمی **9259** 1055

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش