550 ميليون مترمكعب سيلاب در بيابانهاي اطراف خرمشهر مهار شد

آبادان - ايرنا - سرپرست فرمانداري خرمشهر با بيان اينكه 550 ميليون متر مكعب سيلاب در بيابان هاي اطراف اين شهرستان مهار شده است گفت:تخليه سيلاب از سمت طلائيه و كانال شيردم در خرمشهر همچنان ادامه دارد.

به گزارش ايرنا كورش مودت روز دوشنبه در جلسه شوراي سلامت و امنيت غذايي شهرستان خرمشهر با بيان اينكه ماشين آلات سنگين همچنان در كانال شيردم مشغول كنترل و تخليه سيلاب هستند افزود:اين اقدام براي پيشگيري و جلوگيري از پيش روي آب به سمت خرمشهر در حال انجام است ضمن اينكه هدايت سيلاب به سمت كانال عدود و نهر خين در خرمشهر ادامه دارد.
وي اظهار داشت: در حال حاضر به اندازه 2 مخزن بزرگ سد در بيابان هاي خرمشهر آب جاري است كه يكي از اين مخازن با حجم 550 ميليون متر مكعب كنترل و مهار شده و تهديدي براي خرمشهر نيست. ضمن اينكه تلاش مي شود تا بخشي از سيلاب به سمت هورالعظيم و تالاب ناصري هدايت شود.
سرپرست فرمانداري خرمشهر اظهار داشت: همه دستگاههاي اجرايي خرمشهر در كنترل سيل خوب عمل كردند اما اين به معناي اتمام كار نيست و براي كنترل سيلاب در منطقه همچنان نياز به زمان داريم.
مودت با تشريح وضعيت نهرهاي منتهي به رودخانه اروندكبير و صغير در جزيره مينو گفت: آب انهار منشعب از رودخانه اروند كبير و صغير كه در بحران سيل مسدود شده اند به صورت راكد و گنداب مانده و احتمال افزايش حشرات و حيوانات موذي وجود دارد.
مودت به لايروبي انهار منطقه محرزي اشاره كرد و گفت: براي لايروبي نهر پنج تا 11 منطقه محرزي و ديگر انهار خرمشهر اعتبار كلاني نياز است.
وي در خصوص جمع آوري دام هاي تلف شده ناشي از سيل در حاشيه رودخانه ها نيز بيان كرد : با توجه به شروع فصل التور (بيماري شبه وبا) ضمن پايش مناطق درگير سيل بايد جانوران و دام هاي تلف شده در سيلاب اخير از انهار و حاشيه رودخانه ها جمع آوري شوند.
مودت بر لايروبي جوي هاي روباز و آهك پاشي شهر و روستا تاكيد كرد و گفت: شهرداري ها و دهياري ها نسبت به لايروبي جوي هاي روباز و آهك پاشي آبهاي راكد در سطح شهر و روستا اقدام كنند.
وي در ادامه به تشريح وضعيت سگ هاي ولگرد در سطح شهر خرمشهر پرداخت و با بيان اينكه يكي از راههاي كنترل جمعيت سگ هاي ولگرد همكاري سمن هاي زيست محيطي است گفت: به منظور رفع معضل سگ هاي ولگرد همكاري و همياري سمن ها براي جمع آوري ، نگهداري و عقيم سازي سگ هاي ولگرد ضروري است.
مودت افزود:اجراي طرح جمع آوري و عقيم سازي سگ هاي ولگرد به دليل هزينه بالا از سوي شهرداري ها و دهياري ها امكانپذير نيست لذا مشاركت سمن ها براي رفع اين معضل ضروري است.
سرپرست فرمانداري خرمشهر نظارت بر عرضه مواد غذايي در ماه مبارك رمضان را ضروري دانست و گفت: با توجه به فرا رسيدن فصل گرما و خطر فاسد شدن مواد غذايي لذا نظارت بر عرضه مواد غذايي و كنترل دست فروشان در سطح شهر لازم و ضروري است.
7100/6068