نباید در تصویب پارلمان اصلاحات شتاب كرد

تهران-ایرنا- رییس دوره ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات گفت: پارلمان اصلاحات باید در سطح ملی تاثیرگذار باشد و در تصویب آن نباید شتاب زده عمل كرد.

«فاطمه راكعی» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره تازه ترین اظهارات درخصوص پارلمان اصلاحات اظهارداشت: احزاب حاضر در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات درباره پارلمان اصلاحات نظرات مختلفی دارند. باید ایرادها و پیشنهادهای اعلام شده از سوی احزاب درمورد این طرح اعمال شود اما بعضی از احزاب اصرار دارند كه طرح پارلمان اصلاحات به همین صورت كنونی و به فوریت مورد تصویب قرار گیرد.
وی افزود: بنده به عنوان دبیركل جمعیت زنان مسلمان نواندیش، مانند حزب اتحاد ملت معتقدم اگر ایراداتی كه از نظر ما بسیار مهم است، مورد توجه قرار نگیرد و این طرح با شتاب زدگی تصویب شود، این تشكل خود را مسوول عواقب آن نمی داند و همانطور كه آذر منصوری عضو شورای مركزی حزب اتحاد ملت هم گفت؛ ممكن است در همراهی با این تشكل تجدید نظر كنیم.
رییس دوره ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات با تاكید بر این كه پارلمان اصلاحات باید در سطح ملی تاثیرگذار باشد، یادآور شد: به دلیل همین تاثیرگذاری در تصویب آن باید بیشتر تامل كرد و نباید در تصویب و اجرای آن تعجیل كرد.
راكعی خاطرنشان كرد: به نظر می رسد در رویدادها و تلاش های ملی برای تقویت جریان اصلاح طلب باید بیش از این ها درنگ و تامل كرد. طرحی كه به تصویب شورای هماهنگی اصلاحات می رسد باید همه درباره آن اجماع نظر داشته باشند و ایرادهای ساختاری بر آن وارد نباشد.
وی ادامه داد: به نظر ما كار لازم برای تصویب این طرح انجام نشده است و هم از دیدگاه حقوقی و هم از نظر احزاب مجرب كشور باید مورد بازخوانی و ویرایش خیلی جدی قرار گیرد.
این فعال سیاسی تصریح كرد: با این شكل كنونی، شتابزدگی، عدم تغییرات و رفع ایرادات ما هم مخالف این طرح هستیم.
راكعی ادامه داد: شورای هماهنگی جبهه اصلاحات كه مجموع 29 حزب اصلاح طلب هستند، مسوولیت بررسی این طرح را برعهده دارد. این طرح باید بتواند تداوم، آینده و انسجام اصلاحات را تضمین كند وگرنه ما خود را كنار می كشیم.
وی درباره موانع رفع ایرادات طرح پارلمان اصلاحات گفت: برخی تصور می كنند اگر این طرح زودتر به نتیجه برسد به نفع اصلاح طلبان است، اما ما معتقدیم نباید شتابزده عمل كرد. این طرح هر زمان به سامان برسد و ایرادات ساختاری آن رفع شود، برای تصویب و اجرا دیر نخواهد بود.
رییس دوره ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات تاكید كرد: پارلمان اصلاحات طرح جدیدی است كه در سطح كشور اتفاق خواهد افتاد بنابراین نیازمند دقت بیشتر است. تعجیل و شتابزدگی در موضوعات ملی اصلاحات را به صلاح نمی دانیم.
به گزارش ایرنا، پارلمان اصلاحات ایده ای است كه نخستین بار از سوی «محمدعلی نجفی» فعال سیاسی اصلاح طلب در سال 87 طرح شد اما رویدادهای پس از آن به ویژه انتخابات ریاست جمهوری دهم در سال 88، موجب تعویق در پراختن به این طرح شد.
پس از آرامش نسبی در اردوگاه اصلاحات این طرح در سال 96 باردیگر از سوی «مصطفی كواكبیان» دبیركل حزب مردم سالاری مطرح شد. هدف نهایی طراحان این طرح افزایش نقش و اثرگذاری احزاب در فرآیند تصمیم گیری و اقدام در جریان اصلاحات است.
این طرح اكنون در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در حال بررسی است و پیشنهادها و انتقاداتی هم از سوی احزاب مختلف درباره آن منتشر می شود.
در تازه ترین این انتقادات آذر منصوری عضو شورای مركزی حزب اتحاد ملت تاكید كرد در صورت تداوم روند بی توجهی به نظرات احزاب در تدوین اساسنامه پارلمان اصلاحات، حزب اتحاد ملت درباره حضور خود در این سازوكار تجدید نظر می كند.
‌سیام**9402** 1336