راه آهن ايران - تركيه ، شاهراه اقتصادي آسيا به اروپا

تهران - ايرنا -جمهوري اسلامي ايران با مرزهاي طولاني دريايي و زميني در جنوب، شمال، شرق و غرب و قرار گرفتن در موقعيت جغرافيايي ويژه، با راه اندازي راه آهن ايران - تركيه مي تواند به پلي براي داد و ستد و حمل و نقل بين المللي تبديل و نقش پررنگ تري در اقتصاد آسيا و اروپا ايفا كند.

به گزارش ايرنا، شبكه گسترده ريلي در تمام كشورهاي دنيا يكي از ارزان ترين و ايمن ترين روش هاي جابه جايي مسافر و كالا محسوب مي شود و ايجاد يك خط ترانزيت ريلي بين دو كشور ايران و تركيه نيز به عنوان دو قطب مهم در بحث تجارت منطقه اي و جهاني، مي تواند اقتصاد آسيا و اروپا را شكوفا كند.
با اجراي پروژه راه آهن ايران-تركيه، خط ريلي ميان منطقه چشمه ثرياي ايران و منطقه كارس تركيه برقرار خواهد شد و عملا دو كشور از طريق خطوط ريلي به يكديگر متصل خواهند شد و انتقال كالا از كشورهايي مانند تاجيكستان، تركمنستان، ازبكستان و قزاقستان از طريق اين خط ريلي، از ديگر آثار مثبت اجراي اين پروژه خواهد بود.
همچنين اتصال حمل و نقل ريلي ايران - تركيه مي تواند در داد و ستد و حمل و نقل بين المللي از اقيانوس هند و كشورهاي جنوب آسيا موثر باشد و اين كشورها مي توانند كالاهاي ترانزيتي خود را از اين طريق به درياي سياه و سپس به اتحاديه اروپا ارسال كند و از طرف ديگر كشورهاي اروپايي نيز به مسيري براي انتقال محصولات و تجهيزات توليدي و صنعتي خود به كشورهاي خاورميانه احتياج دارد كه اجراي اين پروژه به نفع آنها خواهد بود.
ايران و تركيه دو كشور همسايه و در يك موقعيت جغرافيايي ويژه است و در توسعه اجتماعي كشورها خطوط ريلي، صنعتي است كه اگر نباشد توسعه رخ نمي دهد و خوشبختانه در سال هاي اخير دو كشور سرمايه ‌گذاري‌هاي قابل توجهي در اين بخش انجام داده اند كه اگر بتوانند راه‌آهن دوكشور را به هم نزديك كنند از نظر اجتماعي و اقتصادي نيز همكاري‌هاي خوبي را خواهند داشت.
وزير راه و شهرسازي ايران در ديدار با همتاي ترك خود در اجلاس حمل و نقل هفته گذشته تهران اعلام كرد كه حوزه حمل و نقل به عنوان يك شريان اصلي در راستاي تحقق هدف تبادل تجاري 30 ميليارد دلاري در سال بين ايران و تركيه گام برخواهد داشت.
برگزاري اين اجلاس پس از هفت سال و با گذشت چهار ماه از شوراي عالي همكاري دو كشور كه با حضور رؤساي جمهور ايران و تركيه در آنكارا برگزار شد حامل پيام مهمي بود كه نشانگر اراده مسوولان دو كشور براي توسعه همكاري‌ها بين تهران و آنكارا است.
ايران و تركيه با هدف گذاري 30 ميليارد دلاري روابط اقتصادي و تجاري گسترده اي با هم دارند هر چند كه حجم روابط اقتصادي دو كشور اكنون حدود يك سوم اين رقم تعيين شده است، ولي دو طرف عزم خود را براي توسعه مناسبات و دستيابي به اين هدف جزم كرده اند.
البته بايد پذيرفت كه سطح تعاملات اقتصادي و تجاري ايران و تركيه در مقايسه با ظرفيت هاي موجود نيازمند تلاش و فعاليت بيش از پيش است و انتظار مي رود با توجه به ظرفيت‌هاي خوبي كه بين دو كشور وجود دارد، سطح همكاري‌ها افزايش يافته و فعالان اقتصادي نسبت به سرمايه‌گذاري و توليد مشترك و صادرات آن به كشورهاي منطقه تلاش كنند.
ايران و تركيه ظرفيت صنعتي، تجاري و اقتصادي زيادي دارند كه تا حد زيادي دست‌نخورده باقي‌مانده و بايد تلاش كرد تا ظرفيت‌هاي بالقوه ميان دو كشور به بالفعل تبديل شود و در شرايط كنوني كه بخش عمده اي از همكاريهاي اقتصادي ايران با كشور همسايه تركيه صورت مي گيرد اجراي پروژه راه آهن بين دو كشور مي تواند موجب گسترش فعاليت و اثرگذاري حمل و نقل ريلي شود و در سرعت بخشيدن به روند همكاري ها نيز موثر باشد و تحولي اقتصادي در سطح آسيا، اروپا، خاورميانه و شبه قاره هند از طريق بندر چابهار به عنوان دروازه تجارت بين آسياي ميانه بدنبال داشته باشد.
خاورم**1211**1144