حذف كنكور تحصیلات تكمیلی؛ خیلی دور خیلی نزدیك

تهران – ایرنا – حذف كنكور تحصیلات تكمیلی این روزها به یكی از دغدغه های روسای دانشگاه های بزرگ و كلیدی كشور تبدیل شده است كه البته به نظر می رسد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هم هر چند دیر اما آمادگی خود را برای منطقی كردن شیوه پذیرش دانشجویان تحصیلات تكمیلی اعلام كرد.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار دانشگاه ایرنا، تنور حذف كنكور سراسری همچنان داغ است اما به نظر می رسد این تنور روزهای داغ تری هم تجربه می كند چرا كه وزارت علوم موافقت خود را با حذف كنكور تحصیلات تكمیلی هم اعلام كرده است.
البته از حرف تا عمل فاصله است؛ با این حال معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان قلب تپنده دانشگاه ها در زمینه آموزش و تحصیلات تكمیلی، موافق تر از این مراكز به نظر می رسد.
مسئله حذف كنكور تحصیلات تكمیلی به همان اندازه امتیاز دارد كه برگزاری هرساله آن، دانشگاه ها را دچار مشكلاتی كرده است. اینكه مشكلات چیست و دانشگاه ها چه استدلالی برای اصرار در حذف تحصیلات تكمیلی دارند، در مصاحبه های خبرنگار دانشگاه ایرنا با آنها می خوانید.

**دانشگاه هنر: واگذاری پذیرش تحصیلات تكمیلی به دانشگاه ها
حسن سلطانی رئیس دانشگاه هنر بر این باور است كه وزارت علوم و سازمان سنجش در جذب دانشجویان دكتری و ارشد هماهنگی بیشتری با دانشگاه‌ ها داشته باشند و مانند سیستم جذب تمام دانشگاه های دنیا، پذیرش نهایی توسط گروه آموزشی تخصصی انجام شود.
به اعتقاد سلطانی، جذب نهایی دانشجویان مقاطع تحصیلات تكمیلی پس از قبولی در نمره تئوری باید با بررسی آثار داوطلبان و مصاحبه توسط اساتید متخصص صورت گیرد.

** دانشگاه امیركبیر: اختیارات دانشگاه افزایش یابد
احمد معتمدی رئیس دانشگاه امیركبیر در خصوص نحوه جذب دانشجویان تحصیلات تكمیلی از طریق آزمون تاكید دارد داوطلبان دكتری با روش مصاحبه جذب می شوند كه تا حدودی مشكل ارزیابی سطح علمی آنها برطرف شد.
وی بر این باور است كه اختیارات دانشگاه ها در جذب دانشجویان دكتری باید افزایش یابد چرا كه كیفیت در جذب دانشجو ضروری است.
معتمدی اما می گوید مشكل اصلی در جذب دانشجویان كارشناسی ارشد، پایین بودن سطح علمی آنهاست، ارزیابی دقیقی از توانمندی علمی شان صورت نمی پذیرد و كنكور، ملاك مناسبی برای پذیرش این داوطلبان نیست.
به گزارش ایرنا، به نظر می رسد كلاس های تست زنی توانایی داوطلبان را برای انتخاب گزینه مناسب بالا می برد اما این مسئله حفظیات آن را نشانه گرفته و معیار منطقی و خط كش شایسته ای برای انتخاب یك دانشجوی توانمند كارشناسی ارشد یا حتی دكتری محسوب نمی شود، چرا كه در فرایند كنكور، داوطلبی با معدل پایین از دانشگاه ضعیف با شش ماه شركت در كلاس های آمادگی آزمون، می تواند دانشجوی یك رشته پر رقابت كارشناسی ارشد و دكتری شود.
معتمدی اعتقاد دارد روش سنجش دانشجویان در مراكز علمی باید تغییر كند یا اختیارات دانشگاه زیاد شود.

** دانشگاه خواجه نصیر: تست زنی مبنای سنجش نیست
علی خاكی صدیق یكی دیگر از روسای دانشگاه های صنعتی تهران یعنی خواجه نصیرالدین طوسی است كه با برگزاری كنكور برای تحصیلات تكمیلی همانند رئیس دانشگاه صنعتی امیركبیر مخالف است.
به گفته این رئیس دانشگاه، در تمام نظام های معتبر آموزشی دنیا، پروژه به جای كنكور در ایران برای مقاطع تحصیلات تكمیلی تعریف شده و ملاك سنجش محسوب می شود.
وی می گوید: در ایران، تعدادی دانشجو توسط سازمان سنجش به دانشگاه ها برای مصاحبه معرفی می شوند كه البته نظر اعضای هیأت علمی دانشگاه ها هم در پذیرش این داوطلبان ملاك محسوب نمی شود و در واقع تاثیری ندارد.
خاكی صدیق تاكید دارد كنكور ارشد و دكتری باید حتماً حذف و دانشجو در مقطع دكتری براساس آزمون تشریحی و توصیفی دانشگاه ها، جذب شود.
رئیس دانشگاه خواجه نصیر خاطرنشان كرد كه مسئله حذف كنكور در وزارت علوم تبدیل به یك موضوع تكراری و قدیمی شده است.

**زیرسوال رفتن استقلال دانشگاه ها
هم اكنون دانشگاه های سطح یك 40 درصد دانشجوهای خود را از میان ممتازهای خود یا سایر دانشگاه ها جذب می كنند. به نظر می رسد برای 60 درصد باقی مانده به جای رقابت تستی چند ساعته، دانشگاه ها ملزم به برگزاری آزمون مستقل شوند، بهتر است كه البته این شیوه در گذشته هم وجود داشت و به نوعی در لیست استقلال این مراكز آموزشی بود اما متاسفانه این آزادی عمل از دانشگاه ها گرفته شد.

**یاد گذشته ها بخیر!
جبارعلی ذاكری رئیس دانشگاه علم و صنعت در این باره یادی از گذشته می كند و می گوید كه پیشتر برای آزمون مستقل دانشگاه ها، متقاضیان درس های تخصصی را مطالعه می كردند. باید در مقطع دكتری، اولویت با دانشگاه ها باشد تا بهترین دانشجویان دكتری را با پتانسیل بالا برگزینند.

**گزینش سلیقه ای در كار نیست
در این میان مسئله انتخاب سلیقه ای دانشگاه ها در جذب دانشجویان تحصیلات تكمیلی هم پیش می آید كه ذاكری به آن پاسخ داد و گفت: این مسئله را نمی پذیرم. در واقع دانشگاه ها مستعدترین دانشجویان را كه در دوره تحصیل تحقیقات، پژوهش، مطالعات موثر، نشر مقاله و كتاب دارند، جذب می كنند.
به گفته رئیس دانشگاه علم و صنعت، درخواست حذف آزمون مقاطع تحصیلات تكمیلی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری توسط روسای دانشگاه های سطح یك مطرح شده اما این موضوع به تنهایی نیازمند نظر وزارت علوم نیست و رای شورای عالی انقلاب فرهنگی را می خواهد.

**كنكور راهكار مناسبی برای شریفی شدن نیست
در ادامه این گزارش نظر سكاندار یكی از بهترین و مهمترین دانشگاه های صنعتی كشور كه در رتبه بندی مهم دانشگاه های دنیا هم ردپایش دیده می شود، اهمیت بالایی دارد چرا كه رشته های دانشگاه صنعتی شریف همواره جزء 15 درصد رشته های پر رقابت در كنكور سراسری است.
محمود فتوحی بر این نكته تاكید دارد كه در برخی رشته ها مانند ادبیات آزمون برگزار كنیم اما مصاحبه برای پذیرش داوطلبان این رشته باید به طور كامل به دانشگاه ها واگذار شود.
وی می گوید در رشته هایی كه رقابت بیشتری وجود دارد، تعداد مقاله و فعالیت ها در صنعت باید ملاك سنجش قرار گیرد و كنكور راه مناسبی برای شریفی شدن نیست.

**دانشگاه تهران: روش فعلی جذب، كارآمد نیست
حسین حسینی معاون آموزشی دانشگاه تهران هم كه مدتی مدیركل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بود و در دل این وزارتخانه فعالیت می كرد نظر مشابهی با سایر روسای دانشگاه های سطح یك دارد.
وی تاكید می كند كه روش پذیرش دانشجویان كارشناسی ارشد و دكتری كارآمد نیست و باید از روش مناسب تری برای پذیرش استفاده كرد.
به گفته حسینی، دانشگاه های سطح یك و دو 40 درصد ظرفیت خود را بر اساس آیین نامه وزارت علوم از طریق استعداد درخشان جذب می كنند كه یك قدم به جلو است.
معاون آموزشی دانشگاه تهران در خصوص مشكل اساسی در آموزش عالی و آزمون مقاطع تحصیلات تكمیلی، گفت: در هیچ جای دنیا مجلس كشور برای پذیرش دانشجوی دكتری قانون وضع نمی كند. قوه قضاییه باید به قوانین دانشگاه ها ورود كند و مداخله نظام ها و سازمان های بیرونی در امور دانشگاه ها هیچ جای دنیا پسندیده نیست.

**وزارت علوم: با حذف كنكور تحصیلات تكمیلی موافقیم
نظر روسای دانشگاه های كشور را كنار نظر مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار می دهیم تا به هماهنگی و تجمیع این مسئله برسیم كه وزارت علوم در پی حذف كنكور تحصیلات تكمیلی هم است.
وی اظهار كرد: تاكید روسای دانشگاه های كشور بر حذف كنكور تحصیلات تكمیلی است و البته وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هم تمایل به حذف آزمون تحصیلات تكمیلی دارد.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، گفت: معتقدیم كنكور به خصوص در مقطع تحصیلات تكمیلی می تواند حذف و به دانشگاه ها واگذار شود اما قانون خاص خود را می طلبد و تا این شرایط فراهم نباشد حذف كنكور تحصیلات تكمیلی عملی نیست.
شریعتی نیاسر در پاسخ به این پرسش كه آیا امسال این امر عملیاتی می شود یا خیر، گفت: امسال اتفاقی نمی افتد و برای سال آینده باید بررسی كنیم.
فیلتر كنكور همچنان فراز و نشیب های زیادی دارد و حتی پذیرش با معدل هم ملاك منطقی و البته علمی برای پذیرش داوطلبان در مقاطع كاردانی و كارشناسی هم محسوب نمی شود. این داوطلبان كه با كسب شرایط لازم عنوان شان از داوطلب به دانشجو، ارتقاء می یابد با مشاهده كساد بودن بازار كار بار دیگر رو به تحصیل در مقاطع تحصیلات تكمیلی می آورند و عده زیادی از آنها همانطور كه مسئولان آموزش عالی هم بر آن اذعان دارند، فاقد صلاحیت های لازم علمی و عملی هستند و گاه به راحتی وارد دوره های كارشناسی ارشد و بعد هم دكتری می شوند.
حاصل، صدور مدرك برای یك دانشجوی دكتری است كه بدون گذراندن دوره های علمی و پژوهشی حرفه ای، از دانشگاه خارج می شود. خروجی كه عملا هیچ فایده ای برای حال جامعه و البته فرد ندارد.
به نظر می رسد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باید چاره ای برای این پاشنه آشیل بیندیشد چرا كه هر سال تعداد بیشتری از داوطلبان به دوره های تحصیلات تكمیلی راه می یابند و همانطور كه وزارت علوم بارها گفته است، كشور به 100 هزار دانشجوی دكتری نیاز ندارد و صرف برگزاری كنكور و چند مرحله مصاحبه علمی و عملی، كلیدی برای حل مشكلات كشور نیست.
**9492** 1200