۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۷
کد خبر: 83304693
۰ نفر
مرگ 41 تن در حادثه آتش سوزي هواپيما در مسكو تاييد شد

مسكو - ايرنا - كميته پيگيري قضايي روسيه مرگ 41 تن بر اثر آتش سوزي در هواپيماي سوخو سوپرجت-100 در فرودگاه شرموتووا در مسكو را كه ديشب توسط برخي رسانه ها منتشر شده بود را در نهايت تاييد كرد.

به گزارش ايرنا، سوتلانا پترنكو سخنگوي كميته پيگيري قضايي روسيه روز دوشنبه در بيانيه اي اعلام كرد: در هواپيماي آتش گرفته 78 نفر ازجمله چند خدمه قرار داشت كه تنها 37 نفر زنده مانده اند.
هواپيماي سوخو سوپرجت-100 شركت ايروفلوت از مسكو عازم شهر مورمانسك در شمال غرب روسيه بود كه 28 دقيقه پس از پرواز به فرودگاه بازگشت و بر اثر فرود سخت و آتش گرفتن موتور هواپيما، دچار آتش سوزي شد.
سخنگوي كميته پيگيري قضايي روسيه خاطرنشان كرد كه اداره تحقيقات امور مهم اين كميته تحقيقات درباره حادثه آتش سوزي را آغاز كرده و بازرسان اين كميته تحقيقات را آغاز كرده اند.
وزارت موقعيت هاي اضطراري روسيه نيز امروز فهرست افراد زنده مانده در حادثه آتش سوزي هواپيماي مسافربري را منتشر كرد كه 32 نفر ازجمله چهار خدمه هواپيما بدون جراحت از هواپيما تخليه شده و 5 نفر هم مجروح شده و در بيمارستان بستري شده اند.
خانم ورونيكا اسكوارتسووا وزير بهداشت روسيه نيز ديروز پس از حادثه در جمع خبرنگاران حاضر شد و در مورد اين حادثه به خبرنگاران پاسخ داد.
اسكوارتسووا در پاسخ به اين پرسش كه در حادثه آتش سوزي هواپيما چند نفر جان باخته اند از ذكر رقم كشته شدگان خودداري كرد و افزود: ما مي توانيم بگوييم كه با چند نفر از افراد زنده مانده در اين حادثه كار كرديم.
وي ادامه داد: 34 مسافر و چهار خدمه زنده ماندند و ما با آنها كار كرديم.
وزير بهداشت روسيه در همين حال خاطرنشان كرد كه 30 روانپزشك به افراد زنده مانده كمك هاي لازم ارائه كردند.
به دستور دميتري مدودوف نخست وزير روسيه كميسيون ويژه اي براي تحقيقات درباره اين حادثه تشكيل شده است.
علت وقوع اين حادثه نقص فني اعلام شده است اما يكي از شاهدان عيني كه از مسافران هواپيماي آتش گرفته بود به شبكه اول تلويزيون روسيه گفت كه در هوا قبل از آتش سوزي دو جرقه مشاهده كرده است كه احتمالا رعد و برق بوده است.
در مورمانسك كه هواپيما از مسكو عازم آن بود سه روز عزاي عمومي اعلام شده است.
با تصميم دولت روسيه به خانواده هاي جان باختگان در هواپيماي سانحه ديده يك ميليون روبل (معادل 15 هزار دلار) به عنوان خسارت پرداخت مي شود.
هواپيماي سوخو سوپرجت-100 هواپيماي ساخت روسيه است كه در كارخانه هواپيماسازي سوخو در كامسامولسك-ناآمور در شرق روسيه ساخته مي شود.
استفاده از اين هواپيما از بيش از 10 سال پيش آغاز شده و علاوه بر روسيه به چند كشور نيز عرضه شده است.
اروپام*391*1346**