دولت روسیه بدنبال یافتن هویت روس ها درشبكه های اجتماعی

مسكو - ایرنا - دولت روسیه برای آن كه بتواند هویت اصلی روس ها در شبكه های اجتماعی را پیدا كند قانونی وضع كرده كه تنها در صورت داشتن سیم كارت به نام، بتوان به صورت قانونی از شبكه های اجتماعی استفاده كرد.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار ایرنا از مسكو، از امروز مصوبه دولت روسیه درمورد تعیین هویت الزامی شماره تلفن های كاربران در شبكه های اجتماعی به اجرا در می آید.
لازم به یادآوری است كه در شهرهای مختلف روسیه از جمله مسكو می شود از افراد دستفروش نیز سیم كارت تلفن همراه بدون عقد قرارداد خرید.
بر اساس قانون جدید، اپراتورهای تلفن همراه موظف شدند شماره تلفن كاربران خود را مورد راستی آزمایی قرار داده تا بتوانند در طول 20 دقیقه اطلاعات درخواست شده درباره مشترك مدنظر را در اختیار دولت قرار دهند.
در صورتی كه اپراتورها نتوانند هویت اصلی افراد را تشخیص دهند، پیام رسان های مجاز در روسیه همچون توئیتر، فیس بوك و ... موظف هستند امكان كاربر برای استفاده از خدماتشان را محدود كنند.
مطابق مقررات جدید، اگر یك فرد سیم كارت تلفن همراه خود را بفروشد، اپراتور تلفن همراه موظف است در كمتر از یك روز به شبكه های اجتماعی فعال در روسیه كه كاربر در آنها فعالیت داشته این موضوع را اطلاع دهد و كاربر جدید تعیین هویت شود.
به عبارت دیگر، شبكه های اجتماعی مطرح همچون توئیتر، فیس بوك و ... كه نمایندگی های رسمی در روسیه دارند موظف شده اند كه با اپراتورهای تلفن همراه همكاری تنگاتنگی داشته باشد نه اینكه تنها برای آنها كد ورود مشترك به پیام رسان ارسال كنند.
دولت روسیه به شبكه های اجتماعی هشدار داده است كه اگر از همكاری در اجرای این قانون خودداری كنند بار نخست تا 15 هزار دلار جریمه می شوند و در اقدام بعدی سرنوشتی همچون تلگرام پیدا خواهند كرد كه در روسیه فیلتر شده است.
ماكسیم آكیموف معاون نخست وزیر روسیه گفته است كه مقررات جدید مسائل و هزینه های مالی برای مجموعه اطلاع رسانی و اینترنتی ندارد.
آلكساندر ژاروف رئیس سازمان نظارت بر ارتباطات جمعی روسیه نیز گفته كه مقررات جدید بر ارتباطات و پیام نگاری تاثیری نخواهد گذاشت و فقط اطلاعات مربوط به هویت كاربران گردآوری خواهد شد.
شركت های تلفن همراه روسیه شامل بیلاین، مگافون، ام.ت.اس و تله2 اعلام كرده اند كه برای فعالیت بر اساس مقررات جدید آمادگی دارند.
دو سال پیش پس از آنكه مشخص شد تروریست ها در سن پترزبورگ از پیام رسان ها برای ارتباط با یكدیگر استفاده می كنند مقررات فعالیت شبكه های اجتماعی در روسیه روزبروز سختتر شد.
نزدیك به یك سال پیش، تلگرام به خاطر ممانعت از همكاری با سازمان امنیت روسیه برای دادن اطلاعات برخی از كاربران فیلتر شد اما از آن جا كه بسیاری از شبكه های اجتماعی و سایت های رسمی شركت های بزرگ جهان همچون فیس بوك، اینستاگرام، توئیتر، اپل استور ، گوگل پلی، یوتیوب، پی پال، آمازون و ... در روسیه باز هستند، عملا فیلتر تلگرام در روسیه شكست خورد چرا كه این پیام رسان به حالت ابری، اتصال خود را از طریق دیگر سایت های مطرح به اینترنت در روسیه حفظ كرده است و به كاربران خود سرویس می دهد.
موفقیت تلگرام در دور زدن فیلترینگ باعث شد كه بسیاری در روسیه به كانال های اطلاع رسانی خود در تلگرام باز گردند كه مطرح ترین آنها شبكه تلویزیونی ان.ت.و روسیه است.
برخی دلیل عدم موفقیت فیلترینگ تلگرام در روسیه را به شناخت پاول دوروف روس از ساختار اینترنت در كشورش ربط می دهند كه پیشتر شبكه اجتماعی ویكونتاكته محبوب ترین شبكه اجتماعی روس ها را كه چیزی مابین فیس بوك و اینستاگرام است را اختراع كرد.
هنوز معلوم نیست دولت روسیه با سیم كارت های مجازی در اینترنت چه خواهد كرد، چرا كه بسیاری می توانند با ساخت شماره های مجازی هر چقدر كه بخواهند در شبكه های اجتماعی حساب كاربری ایجاد كنند.
اروپام*391*1346**

سرخط اخبار جهان