محققان ایرانی موفق به ساخت كربن فعال از ضایعات پنبه شدند

تهران- ایرنا- محققان دانشگاه صنعتی امیركبیر با انجام طرحی پژوهشی، به دانش فنی ساخت كربن فعال از ضایعات الیاف پنبه دست یافتند.

به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، از گذشته های دور الیاف نساجی طبیعی برای تولید انواع منسوجات مورد استفاده قرار می گرفت. با توجه به ویژگی های منحصر به فردی كه این الیاف دارد تا به امروزعلی رغم گسترش تولید و مصرف انواع الیاف ساخته شده توسط بشر، از اهمیت و نقش آنها در صنعت نساجی كاسته نشده است. در فرآیندهای مختلف تولید الیاف و منسوجات، همواره مقادیری ضایعات به اشكال گوناگون ایجاد می شوند، منسوجات مستعمل نیز به ‌شكل ضایعات از چرخه مصرف خارج شده و اغلب كاربری مفید و تعریف شده ای برای آنها وجود ندارد.
با توجه به اینكه بخش عمده ای از ضایعات نساجی از الیاف سلولزی تشكیل شده اند، بصورت بالقوه می توانند منبع مواد اولیه برای تولید محصولاتی با ارزش مانند كربن های فعال باشند.
استفاده بهینه از منابع ضایعاتی، مدت هاست كه متداول شده است. بنابراین محققان تلاش های زیادی در زمینه صرفه جویی در مصرف مواد اولیه به واسطه استفاده مجدد از ضایعات انجام دادند. از سویی با تغییرات زیست محیطی و مشكلاتی همچون آلودگی منابع آب، آلودگی هوا كه گریبان گیر جوامع بشری شده است، نیازمند توجه و ارائه رویكردهای موثرجهت كاهش صدمات و رفع این مشكلات هستیم.
كربن های فعال با قدرت جذب بالا از جمله جاذب هایی هستند كه با كاربردهای بسیاری از جمله حذف انواع آلاینده ها همچون پساب ها مورد استفاده قرار می گیرند. در این راستا، رویكرد استفاده از الیاف ضایعاتی پنبه به منظور تهیه كربن فعال هم به لحاظ مدیریت پسماندهای جامد صنعت نساجی و هم از جهت كاربرد كربن فعال تولیدی در حذف آلاینده های محیط زیست، می تواند حائز اهمیت باشد.
محققان دانشگاه صنعتی امیركبیر با ارایه طرح پژوهشی با عنوان «ساخت الیاف كربن فعال از الیاف ضایعاتی پنبه» از پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری بهره مند شدند.
استفاده مجدد از الیاف پنبه ضایعاتی كه در فرآیندهای مختلف خط تولید منسوجات پنبه ای ایجاد می شوند، یكی از اهداف این طرح پژوهشی است.
در این پژوهش محققان كشور به دانش فنی ساخت كربن فعال لیفی از ضایعات الیاف پنبه دست یافتند. از الیاف كربن فعال تولیدی می توان در زمینه های مختلف كاربردهای مبتنی بر جذب سطحی مانند حذف انواع آلاینده ها از محیط های آبی و هوا، فیلترهای جداسازی بو، رنگ و مزه‌های غیردلخواه از آب، بازیافت حلال ها و دستگاه های تصفیه هوا استفاده كرد.
علمی ** 9340**1485