ممنوعیت صادرات خرما، بازارجهانی را به عربستان می دهد

تهران – ایرنا - رئیس انجمن ملی خرمای ایران گفت: اعمال محدودیت ها، بازار صادراتی خرمای ایران را با وجود رقبایی همچون عربستان سعودی به خطر می اندازد.

«محسن رشید فرخی» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، با بیان این كه تجارت عرف و قانونی برای خود دارد افزود: این درحالیست كه وزارت جهاد كشاورزی و سازمان توسعه تجارت به این موضوع واقف هستند كه اعمال محدودیت صادرات تاثیری در قیمت گذاری بازار داخلی ندارد زیرا همه ساله در ماه مبارك رمضان صادرات كاهش می یابد.
رئیس انجمن ملی خرمای ایران تصریح كرد: سال گذشته 300 هزارتن خرما به ارزش 350 تا 400 میلیون دلار به كشورهای هدف از جمله آمریكای شمالی، اتحادیه اروپا، روسیه، هند و چین صادر شد.
وی با بیان این كه محدودیت در صادرات شامل همه ارقام خرما می شود اظهارداشت: بخش عمده خرمای صادراتی ایران از نوع «دونم» با شیرینی كمتر و ماندگاری بیشتر است.
به گفته رئیس انجمن خرما، بخش عمده خرمای صادراتی ایران به كشورهای متقاضی شامل زاهدی، پیارم، استعمران، خاصویی و مضافتی است.
وی با بیان این كه اكنون قیمت هر كیلوگرم خرمای مضافتی در استان های جنوبی كشور 22 هزارتومان و پیارم 45 هزارتومان است گفت: گرانی قیمت خرما در دیگر شهرهای كشور به دلیل افزایش هزینه های تولید، نوسان نرخ ارز و حضور دلالان و واسطه گران است.
رشید فرخی اضافه كرد: مصرف خرما از 15 تا 20 روز آینده در كشور كاهش می یابد بنابراین الزامی برای اعمال محدودیت در صادرات خرما نیست.
وی ادامه داد: البته تاكنون دستور العملی برای اعمال محدودیت صادرات خرما به گمركات جمهوری اسلامی ایران ابلاغ نشده است.
به گزارش ایرنا، سه شنبه دهم اردیبهشت خبری منتشر شد كه بر مبنای آن، ستاد تنظیم بازار، صادرات خرما را با هدف كنترل بازار این كالای پرمصرف در ماه رمضان ممنوع اعلام كرده اند.
با این حال، دیروز رئیس اتحادیه صادركنندگان خشكبار ایران در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اعلام كرد «دستوری به گمرك مبنی بر ممنوعیت صادرات خرما ابلاغ نشده و هنوز در حد پیشنهاد ستاد تنظیم بازار بوده است».
طبق آمارها ایران سالانه نزدیك 1.2 میلیون تن انواع خرما در 203 هزار و 763 هكتار تولید می كند كه پیش بینی ها نشان می دهد امسال با 30 درصد افت تولید مواجه شویم.
ایران با برخورداری از نخلستان های وسیع در استان های خوزستان، كرمان، هرمزگان، فارس، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر دومین تولیدكننده خرما به لحاظ تولید و سطح زیر كشت و پنجمین صادركننده این محصول در جهان به شمار می رود.
میزان تولید خرما در جهان حدود 7.5 میلیون تن برآورد می شود كه در یك میلیون و 100 هزار هكتار نخلستان با متوسط عملكردی 6 ‌هزار و 834 كیلوگرم كشت می شود.
مصر، ایران، عربستان سعودی، امارات، پاكستان، الجزایر، عراق، سودان، عمان و لیبی 10 تولیدكننده برتر خرما در جهان به شمار می روند كه مصر بیشترین میزان عملكرد و الجزایر بیشترین سطح زیر كشت را در اختیار دارد.
متوسط مصرف سرانه جهانی محصول خرما بیش از یك كیلوگرم برآورد می شود كه البته این شاخص در عربستان 34 كیلوگرم و در ایران هفت تا 10 كیلوگرم است.
اقتصام**9186**9189

سرخط اخبار اقتصاد