۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۲۹
کد خبر: 83304161
۰ نفر
ماكارونی نایاب شد

تهران- ایرنا- افزایش قیمت ماكارونی – كه قرار است فردا میزان دقیق آن توسط سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان رسانه ای شود - منجر به نایاب شدن آن در سبد فروشگاه ها شد.

به گزارش روز یكشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، زمزمه افزایش قیمت ماكارونی از دو روز پیش به گوش خورد تا اینكه امروز برخی فعالان حوزه صنایع غذایی از توافق دولت و تولیدكنندگان برای افزایش 70 درصدی قیمت این كالا خبر دادند.
«كاوه زرگران» دبیركل كانون انجمن های صنایع غذایی ایران در این ارتباط به ایرنا گفت: با افزایش دو برابری قیمت گندم «آسیابانی» و «دروم»، مجوز افزایش 70 درصدی قیمت ماكارونی صادر شد.
وی اظهار داشت: پیش از این قیمت هر كیلوگرم گندم آسیابانی 950 تومان بود كه دولت بابت آن یارانه پرداخت می كرد، اما با توجه به مشكلات دولت در تامین بودجه مورد نیاز خود و افزایش قیمت گندم، این یارانه برای صنایع غذایی قطع شده است.
«سید داود موسوی» معاون نظارت بر كالاهای مصرفی و شبكه های توزیع اقتصادی سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان، در گفت و گو با ایرنا، ادعای زرگران را تائید كرد و گفت: اعلام افزایش قیمت ماكارونی به دلیل بررسی مجددی كه اتحادیه مربوطه باید انجام دهد، به فردا (دوشنبه) موكول شده است؛ هرچند افزایش قیمت حدود 70 درصدی تقریبا قطعی است.
به گفته این مقام مسئول، نرخ گندم مورد استفاده برای تولید ماكارونی كه تا پارسال كیلویی 900 تومان بوده، از آغاز امسال به حدود یك هزار و 800 تومان افزایش یافته كه با احتساب سایر هزینه ها به یك هزار و 900 تومان رسیده و همین موضوع بر افزایش قیمت این ماده غذایی تاثیرگذار شد.
اخبار مرتبط با قیمت ماكارونی – كه قیمت آن نسبت به سایر اقلام سبد غذایی خانوار در یك سال اخیر ثابت مانده بود – عرضه را كاهش داد و عطش بازار را به دنبال داشت و صف خالی كردن ماكارونی ها از قفسه مغازه ها به سرعت تشكیل شد.
«محبوبه شهبازی» یك شهروند ساكن تهران در اعتراض به نایاب شدن ماكارونی در بازار، در تماس با خبرنگار ایرنا گفت: «امروز من اطلاعی از گران شدن ماكارونی نداشتم؛ به یك سوپر ماركت كه همیشه قفسه ای بزرگ برای ماكارونی داشت مراجعه كردم اما با قفسه خالی مواجه شدم».
وی گفت: «وقتی علت خالی بودن قفسه را از فروشنده سوال كردم و پرسیدم كه آیا جای ماكارونی را در قفسه های فروشگاه تغییر داده اید؟، فروشنده گفت مردم با شنیدن خبر گرانی ماكارونی، كل ماكارونی های فروشگاه را خریداری كرده اند».
وی اضافه كرد: «پس از آن فروشگاه، به چهار سوپر ماركت دیگر سر زدم، اما قفسه ماكارونی های این فروشگاه ها نیز خالی بود».
اقتصام**9189