كارشناس بازار سرمایه: روند نزولي شاخص بورس ادامه دار نیست

تهران- ایرنا- یك كارشناس بازار سرمایه گفت: به نظر نمی رسد كه مسیر نزولی شاخص بورس ادامه دار باشد و با توجه به برگزاری مجامع، شاخص با شیبی آرام به سمت رشد پیش خواهد رفت.

«مهدی طحانی» روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به افت شاخص بورس در بازار امروز اشاره و بیان كرد: از روند معاملات امروز صبح مشخص بود كه بازار به طور حتم یك اصلاحاتی را تجربه می كند اما به این نكته باید توجه كرد كه اكنون قدرت خرید و نیز قدرت پول در بازار زیاد است.
وی با بیان اینكه دلار در بازار در حال دست و پنجه نرم كردن با مرز قیمتی 15 هزار تومان است، افزود: اكنون معامله در بازارهای موازی مانند بازار مسكن و طلا داغ شده و نقدینگی هم به سمت این بازارها رفته است كه همین امر زمینه افزایش قیمت در این بازارها را فراهم كرد.
طحانی خاطرنشان كرد: بازار تا حدودی نیاز به استراحت دارد و نكته ای كه اكنون باعث نگرانی برای بورس شده، وجود معاملات پرحجم در برخی از نمادها است.
این كارشناس بازار سرمایه معتقد است كه اكنون نمادهایی در بازار مورد استقبال سرمایه گذاران قرار گرفته است كه سود قابل تقسیم خوبی را در اختیار سهامداران قرار نمی دهد.
به گفته وی، اخیرا نماد برخی از خودرویی ها و بانكی ها جزو نمادهای پرمعامله در بازار سرمایه قرار گرفتند كه این موضوع تا حدودی برای بازار خطرناك است.
طحانی ادامه داد: برخی از شركت های كوچكی كه در چند وقت اخیر تا 10 برابر با رشد ارزش سهام همراه بودند از دارایی و سودآوری كاملی برخوردار نیستند به همین دلیل ممكن است سهامداران با ضرر و زیان مواجه شوند.
این كارشناس بازار سرمایه گفت: اگر تب دلار پایین نیاید و با همین روند رو به افزایش باشد شاخص از كانال 220 هزار واحد فراتر خواهد رفت.
طحانی به دلیل وجود اقبال در سهام خودرویی ها و نیز بانكی ها اشاره كرد و افزود: اقبال به سمت خودرویی ها به دلیل مطرح شدن بحث تجدید ارزیابی دارایی ها و معافیت های مالیاتی است كه با توجه به بالا بودن هزینه های مالی در صنعت خودرو سهامداران این صنعت در آینده با برخی از مشكلات مواجه خواهند شد.
این كارشناس بازار سرمایه به رشد سهام گروه بانكی ها تاكید و بیان كرد: برخی از گروه های بانكی، شامل گروه هایی می شوند كه دارای فعالیت های بنیادی و سودآور هستند و عملكرد آنها در گزارش ماهیانه مثبت اعلام شده بنابراین طبیعی است كه این گروه با اقبال همراه شود.
وی در پایان اظهار داشت: میزان ورود سرمایه در دو گروه بانكی ها و خودرویی ها زیاد است، این دو صنعت از نظر بازار به دلیل حركت های نوسانی و سفته بازانه جزو پرمعامله ترین گروه ها محسوب شدند اما اینكه جزو پربازده ترین باشند یا خیر هنوز مشخص نیست.
اقتصام** 9206**9189