934 میلیارد تومان مطالبات فرهنگیان پرداخت شد

تهران- ایرنا- رییس سازمان برنامه و بودجه از پرداخت 934 میلیارد تومان از مطالبات فرهنگیان خبر داد و گفت: دولت در استیفای حقوق فرهنگیان به هیچ وجه كوتاه نخواهد آمد.

به گزارش ایرنا از خانه ملت، «محمدباقر نوبخت» امروز- یكشنبه- درباره میزان تحقق بودجه آموزش و پرورش و آموزش عالی در سال 97 اظهار داشت: اگرچه تمام رقمی كه در بودجه پیش‌بینی شده بود، تحقق پیدا نكرد ولی به دلیل استحقاق آموزش و پرورش و ضرورتی كه وجود داشت، پرداخت به آموزش و پرورش 108 درصد بود یعنی 8 درصد بیش از آنچه قانون مقرر كرده بود.
رییس سازمان برنامه و بودجه افزود: رقم پرداختی برای آموزش عالی در حد 101 درصد و آموزش پزشكی با توجه به اینكه از طرح تحول سلامت استفاده می‌كند، در حد 103 درصد بود.
نوبخت درباره مطالبات فرهنگیان بیان كرد: بر اساس آنچه كه آموزش و پرورش به سازمان برنامه و بودجه گزارش داده، میزان مطالبات فرهنگیان حدود 934 میلیارد تومان بود و همانطور كه قول داده بودم قبل از هفته گرامیداشت مقام معلم این امر پرداخت شود، انجام شد.
وی خاطرنشان كرد: اگر مطالباتی باقی مانده باشد، دولت خود را موظف می‌داند با اولویت نسبت به تأمین این مطالبات اقدام كند.
این عضو هیات دولت در پاسخ به این سوال كه آیا رقم میزان مطالبات فرهنگیان مشخص است، توضیح داد: آنچه اعلام شده برای سال گذشته همان 934 میلیارد تومان بود كه ما پرداخت كردیم اما اگر تعاریف دیگری از مطالبات و پرداخت‌ها وجود داشته باشد با كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس توافق كردیم كارگروهی تشكیل شود و آنها را محاسبه كنند.
وی تاكید كرد: دولت در استیفای حقوق فرهنگیان به هیچ وجه كوتاه نخواهد آمد.
نوبخت با اشاره به بودجه سال 99 ادامه داد: اگر ما بتوانیم تعریف اعتبارات هزینه‌ای برای آموزش و پرورش و آموزش عالی را از آنچه كه در عرف به عنوان پرداخت حقوق تعریف می‌شود، جدا كرده و آن را به عنوان سرمایه‌گذاری تلقی كنیم، می توانیم آنها را به عنوان نوعی اعتبارات تملك دارایی‌های انسانی و سرمایه‌ای تعریف كنیم.
رییس سازمان برنامه و بودجه درباره رویكرد دولت نسبت به احیای صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: وزارت آموزش و پرورش در صدد احیای این صندوق است.
سیام*3061**9121