۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۴۷
کد خبر: 83303946
۰ نفر
نام‌گذاری پستی و بلندی‌های دریایی و آبی كشور

تهران- ایرنا- رئیس سازمان نقشه‌برداری كشور، نام‌گذاری عوارض (پستی و بلندی) در دریاها و فضای آبی كشور را جزو برنامه‌های در دست اقدام این سازمان برشمرد.

«مسعود شفیعی» روز یكشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: همان‌طور كه در دریاها و اقیانوس‌ها جزایر متعدد وجود دارد در كف دریاها نیز بالاآمدگی‌ها و فرورفتگی‌هایی وجود دارد یا بعضاً كریدورهایی در دریاها تعریف شده است به آن‌ها عوارض دریایی گفته می‌شود كه باید شناسایی شوند.
وی ادامه داد: به‌عنوان مثال در بندر شهید رجایی برای اینكه شناورهای بزرگ با تُناژ بسیار بالا وارد این بندر شوند كریدوری تعریف شده كه اگر شناورها خارج از آن حركت كنند با مشكل مواجه می‌شوند و به گل می‌نشینند، تمام این‌ها می‌تواند به‌عنوان یك مشخصه و عارضه در دریا نام‌گذاری شوند.
معاون رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: بر این اساس در حال شناسایی این‌گونه مكان‌ها در دریاها و اقیانوس‌ها هستیم چون برای دریانوردان بسیار با اهمیت است، البته مكان‌های مختلف و زیادی نام‌گذاری شده‌اند كه ممكن است در نقشه‌های دریایی ما وجود نداشته باشند كه باید تمام آن‌ها را شناسایی و وارد نقشه كنیم.
وی تأكید كرد: برخی از این عوارض ممكن است با چشم غیرمسلح دیده نشوند اما برای دریانوردان كه از نقشه بستر دریا استفاده می‌كنند بسیار اهمیت دارد ازاین‌رو شناسایی این عوارض دریایی الزامی است.
شفیعی با بیان اینكه دریانوردان از نقشه الكترونیك بستر دریا استفاده می‌كنند، گفت: نقشه‌ای است كه بر اساس عمق خطوط، مسیر را مشخص می‌كند و باید تمام این خطوط شناسایی و نام‌گذاری شوند، مانند مثلث برمودا كه دریانوردان باید از موقعیت جغرافیایی آن مطلع باشند.
وی به وجود خورهای فراوان در كشور اشاره كرد و توضیح داد: خور جایی است كه گاهی آب با جزر و مد وارد ساحل می‌شود، عقب می‌رود و شبه تالاب‌هایی ایجاد می‌كند كه خور نام دارند، بسیاری از آن‌ها فاقد نام هستند یا اینكه نام آنها جایی ثبت نشده‌اند، البته اطلس خورها را نیز تهیه كرده‌ایم.
رئیس سازمان نقشه‌برداری ادامه داد: همچنین صخره‌هایی كه كف دریا وجود دارند می‌توانند نام داشته باشند البته بعضاً نام دارند و دریانوردان میان خودشان آن‌ها را می‌شناسند اما عمومیت ندارد و بر روی نقشه‌ها هم نام‌گذاری نشده‌اند چون الآن نقشه‌های ما عموماً كدگذاری هستند.
وی اظهار داشت: حتی برخی از آن‌ها در مجموعه گردشگری نیز كاربرد دارند مثلاً دره مرجانی كیش می‌تواند جزو جاذبه‌های گردشگری باشد كه در تلاشیم اگر نامی داشته باشند را تثبیت كنیم و اگر ندارند یك نام ایرانی برایشان انتخاب و ثبت كنیم.
شفیعی اظهار داشت: این نام‌گذاری شامل جزایر نیز می‌شود معمولاً جزایر نام دارند، البته گاهی در نام برخی از آن‌ها دچار تشتت می‌شویم كه در هرصورت باید به اسناد و مدارك علمی و تاریخی مراجعه و از آن‌ها تبعیت كنیم.
وی گفت: این كارها توسط كمیته نام‌نگاری و یكسان‌سازی نام‌های جغرافیایی انجام می‌شود و تمام این كارها با مراجعه به یك سری مستندات كه در اسناد بین‌المللی وجود دارد انجام می‌شود و عموماً بخش حقوقی وزارت خارجه این موضوع را پیگیری می‌كند.
شفیعی افزود: شاید میلیون‌ها عارضه طبیعی داشته باشیم و تمام آن‌ها با سند و مدرك به كمیته نام‌نگاری و یكسان‌سازی نام‌های جغرافیایی در سازمان ملل كه ایران نیز عضو آن است ارجاع و بعد از بررسی تصمیم‌گیری می‌شود.
وی تأكید كرد: زمانی كه كارها با ارائه اسناد و مدارك پیش برود هیچ كشوری نمی‌تواند نسبت به آن موضع بگیرد یا درصدد تغییر آن برآید مانند خلیج‌فارس كه در تمام اسناد و مدارك تاریخ به همین نام آمده است بنابراین طی این سال‌ها كشورهای عربی هر چه تلاش كردند نتوانستند این نام درست را تحریف كنند.
علمی 9014** 1055