اعمال افزایش 36.5 درصدی حقوق بازنشستگی كارگری از اردیبهشت

تهران- ایرنا- وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی گفت: افزایش 36.5 درصدی حقوق بازنشستگان كارگری تصویب شد كه اردیبهشت ماه از سوی سازمان تامین اجتماعی كشور اعمال می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمد شریعتمداری امروز (یكشنبه) در سمینار یك روزه «نقش سرمایه انسانی و رونق تولید» افزود: درپایان سال گذشته تلاش كردیم برای نخستین بار در تاریخ اقتصاد ایران هم زمان مزد كارگران را همراه با خواربار، كمك هزینه مسكن و پایه سنواتی افزایش دهیم.
وی ادامه داد: با اینكه این تصمیم بی سابقه ای بود می دانیم كه همچنان میان درآمد و معیشت زندگی كارگران فاصله وجود دارد؛ به طور قطع توجه به معیشت كارگر پس از تعیین دستمزد به پایان نرسیده است و ما باید حتما در طول سال تلاش كنیم تا با فعالیت جدی تعاونی های امكان در سراسر كشور شرایط مطلوبی را برای زندگی كارگران فراهم كنیم.
وی توجه به معیشت كارگران را یكی از اصول كار دانست و ادامه داد: معیشت كارگری باید مورد توجه دولت، قانونگذاران و تصمیم گیران قرار گیرد و ما تلاش كرده ایم نقش و اثر نیروی انسانی را به عنوان محور توسعه متوازن و پایدار پررنگ كنیم.
شریعتمداری اضافه كرد: در سال رونق تولید، محور تولید كارگران به شمار می روند و از آنجا كه كارگران، آینده خود را در جامعه بازنشستگی می بینند باید تلاش كنیم افزایش حداقل حقوق بازنشستگان معادل افزایش حداقل دستمزد كارگری باشد كه این اقدام برای نخستین بار در كشور به درستی انجام شد.
وی تصریح كرد: تلاش داریم با فعالیت جدی تعاونی های امكان در سراسر كشور، شرایط مطلوب را برای زندگی كارگران فراهم كنیم تا تعاونی ها بتوانند با دستیابی به ارز نیمایی و استفاده از تسهیلات بانكی، كالاهای مورد نیاز جامعه كارگری را با قیمت تمام شده و حداقل سود تعاونی های كارگری تامین كنند و به دست جامعه كارگری برسانند.

** رایزنی با وزارت راه درباره مسكن كارگری
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی گفت: امروز جامعه كارگران و بازنشستگان كارگری در تامین مسكن مورد نیاز خود در رنج و عذاب به سر می برند؛ بنابراین نیاز است درباره مسكن كارگری با وزارت راه و شهرسازی به جمع بندی روشنی برسیم.
وی ادامه داد: كارگری كه در حال بازنشستگی است نباید در تامین مسكن مشكل داشته باشد؛ البته مسكن مهر ساخته شد و اقدامات خوبی صورت گرفت اما باید برای خرید مسكن كارگری و بازنشستگی تسهیلات ارزان قیمت در نظر گرفت.
شریعتمداری افزود: نیروی كار امروز بیش از گذشته مورد اهمیت است؛ تا جایی كه رهبر معظم انقلاب در سال های اخیر به هر سال یك نام اقتصادی داده اند؛ زیرا بر این باورند كه دشمن از این نقطه ضعف می تواند به انقلاب و ثمره خون شهیدان صدمه بزند بنابراین تلاش كردند با حركت به سوی اصول اقتصاد مقاومتی، اقتصاد ایران را در مقابل تكانه های دشمنان مقاوم كنند و امسال را نیز سال رونق تولید نامگذاری كردند.
وی اضافه كرد: اگر برنامه ها در محور تولید نچرخد، این نامگذاری در حد شعار باقی می ماند؛ هر سال تلاش ما برای رونق تولید بوده است اما امسال باید سفره جداگانه ای بگسترانیم.
«در سال رونق تولید باید نظام مالیاتی ما دارای سیاست های جداگانه ای باشد و از رونق تولید حمایت كند؛ به این معنا كه هر جا دودكش كارخانه ای كار می كند به عنوان مودی مالیاتی شناسایی شده است؛ پس باید بررسی كنیم اگر تولید این كارخانه رونق دارد 30 درصد افزایش مالیاتی را به آن تحمیل نكنیم و به دنبال شناسایی مودی های جدید باشیم كه تاكنون گذرشان به امور مالیاتی نیفتاده است».
وی ادامه داد: همچنین در سال رونق تولید، نرخ سود تسهیلات برای فعالیت های تولیدی و سرمایه ثابت باید به گونه ای باشد كه تولید، صرفه اقتصادی داشته باشد. به همین منظور شورای پول و اعتبار و سازمان برنامه و بودجه كشور باید منابع بودجه عمومی را برای فعالیت های تولیدی در نظر گیرد.

** اجرای طرح اشتغال روستایی با تمام شماری متقاضیان
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی به تخصیص یك میلیارد و 500 میلیون دلار از صندوق ذخیره ارزی برای اجرای طرح اشتغال روستایی و عشایری اشاره كرد كه 50 میلیارد دلار به ریال تبدیل شده و در اختیار چهار بانك عامل در سراسر كشور قرار گرفته است.
وی ادامه داد: با تصویب شورای اشتغال این مبلغ زیر نظر استانداران و با نرخ چهار تا 6 درصد در اختیار فعالیت های تولیدی در سراسر كشور قرار گرفت كه 70 درصد این منابع جذب بخش كشاورزی شد و بقیه به پرورش دام اختصاص یافت.
شریعتمداری یادآوری كرد: رئیس جمهوری از همه استانداران خواسته است با «تمام شماری» مشخص كنند این تسهیلات با كارمزد چهار درصد در اختیار چه افرادی قرار می گیرد و برای فعالیت در چه بخشی و در كدام نقطه كشور استفاده می شود تا با این شفاف سازی در 6 ماهه دوم از واحدهای تولیدی حمایت شود.
به گفته وی، این منابع باید در اختیار اقتصاد دانش بنیان قرار گیرد كه ناشی از تفكر جوانان ایرانی است و می توانند با سرمایه اندك حتی برای جمعیت زیر 10 هزار نفر نیز كار ایجاد كنند.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی افزود: در نظر داریم برای فعالیت تولیدی زنان سرپرست خانوار وام هایی اختصاص دهیم، در همین زمینه دیروز یادداشت تفاهمی با معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری امضا شد.
شریعتمداری تصریح كرد: براساس برنامه تحقق ۷۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری سالیانه برای ایجاد اشتغال و رشد ثابت هشت درصد ممكن نیست؛ بنابراین باید مشكل اشتغال كشور رفع شود.
به گزارش ایرنا، حمایت از خودكفایی و توانمندسازی همه بخش های راهبردی، از بندهای اقتصاد مقاومتی است.
بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی در سال 1392 ابلاغ شد.
سال 1395 از سوی رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گرفت. سال 1396 نیز «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال» بود و رهبر معظم انقلاب اسلامی شعار سال 1397 را «حمایت از كالای ایرانی» اعلام كردند.
امسال نیز سال «رونق تولید» نام دارد.

اقتصام*9186*1961*