۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۴۹
کد خبر: 83303795
۰ نفر
رشته جدید تحصیلی علوم شناختی و رسانه دایر می‌شود

تهران- ایرنا- رئیس موسسه آموزش عالی علوم شناختی از راه‌اندازی دو رشته جدید تحصیلی در مقطع كارشناسی ارشد «علوم شناختی- طراحی و خلاقیت» و «علوم شناختی- رسانه» از سال آینده در این مركز این رشته‌ها با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خبر داد.

به گزارش روز یكشنبه گروه علمی ایرنا ایستاد توسعه علوم شناختی، دكتر «علیرضا مرادی» در این خصوص گفت: با حمایت‌های ستاد توسعه علوم و فن‌آوری‌های شناختی و به‌منظور ارتقا و گسترش حوزه‌های علوم شناختی، دو رشته جدید تحصیلی در مقطع كارشناسی ارشد «علوم شناختی- طراحی و خلاقیت» و «علوم شناختی- رسانه» از سال آینده تحصیلی در این مركز آموزشی دایر و فعالیت این رشته‌ها با پذیرش دانشجو آغاز می‌شود.
وی افزود: خلاقیت یكی از محورهای اصلی در مباحث روانشناسی به‌ویژه روانشناسی شناختی است كه بر اساس توانائی‌های ذهنی و شناختی برای دست‌یابی به اندیشه‌های بدیع و نوآوری‌ها مطرح می‌شود، بدیهی است توجه به ابعاد این بعد از توانائی‌های بشر موضوع این رشته است.
مرادی در رابطه با رشته علوم شناختی و رسانه یادآور شد: مخاطب شناسی و توجه به محتوای مطالب تولیدی برای انتشار در رسانه‌ها جهت تأثیرگذاری بر ذهن نیز از موضوعات مهم در حوزه دانش علوم شناختی به‌حساب می‌آید، توجه به این مهم می‌تواند در جذب مخاطبان و نیز تولید علمی محصولات رسانه‌ای بسیار مؤثر باشد.
رئیس موسسه آموزش عالی علوم شناختی خاطرنشان كرد: با توجه به اهمیت خلاقیت و نوآوری در فعالیت‌های مختلف علمی و ذهنی و نیز تولید محصولات رسانه‌ای، در سال تحصیلی آینده فعالیت آموزشی این دو رشته با پذیرش تا 15 دانشجو در هر یك از این رشته‌ها در این موسسه آغاز می‌شود.
مرادی با بیان اینكه در نتیجه تلاش‌های انجام شده، جایگاه پژوهشكده علوم شناختی به موسسه آموزش عالی علوم شناختی ارتقا یافته است، گفت: خوشبختانه این مركز آموزش عالی از این پس می‌تواند با هویت مستقل به پذیرش دانشجو اقدام كند.
وی با اشاره به اینكه موسسه آموزش عالی علوم شناختی اكنون در مقاطع ارشد و دكتری در حال فعالیت آموزشی است، گفت: تاكنون بیش از یك‌صد دانشجو در مقاطع كارشناسی ارشد و دكتری از این موسسه فارغ‌التحصیل شدند و هم‌اینك افزون بر 180 دانشجو نیز در مقطع كارشناسی ارشد در رشته‌های مختلف علوم شناختی مانند «روانشناسی شناختی»، «توان‌بخشی شناختی»، «ذهن، مغز و تربیت» و در مقطع دكتری در رشته‌های «علوم اعصاب شناختی»، «مدل‌سازی شناختی»، «زبان‌شناسی شناختی»، «روان‌شناسی شناختی»، «شناخت اجتماعی» و «فلسفه ذهن» در این مركز آموزش عالی مشغول به تحصیل هستند.
رئیس موسسه آموزش عالی علوم شناختی با بیان اینكه چندین طرح تحقیقاتی در حوزه‌های علوم شناختی در این موسسه آموزشی با موفقیت به انجام رسیده است، گفت: اجرای طرح هنجاریابی آزمون حافظه برای كل افراد جامعه در سطح كشور و استاندارد كردن برنامه‌های ویژه آموزش‌وپرورش شناختی برای كمك به برنامه‌های آموزشی در وزارت آموزش‌وپرورش و نیز تعلیم و تربیت از جمله فعالیت‌های تحقیقاتی این مركز است.
مرادی گفت: برگزاری همایش‌های علمی با حضور استادان داخلی و خارجی در راستای بازتوانی شناختی و ترویج و ارتقای علوم شناختی از دیگر سیاست‌های علمی موسسه آموزش عالی علوم شناختی است و برای ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی و تبادل آخرین اطلاعات و یافته‌های علمی و آشنایی بیشتر متخصصان، یك كنفرانس بین‌المللی علوم شناختی نیز با حضور محققان، صاحب‌نظران و دست‌اندركاران داخلی و بین‌المللی در آینده در ایران برگزار خواهد شد.
وی همچنین اعلام كرد: به‌منظور توسعه و گسترش فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی در حوزه‌های علوم شناختی، همكاری میان این مركز آموزشی با دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی هرچه بیشتر تقویت و گسترش می‌یابد.
مرادی گفت: در همین راستا تلاش می‌شود تا رساله‌های دوره دكتری دانشجویان موسسه آموزش عالی علوم شناختی با همكاری مراكز علمی تحقیقاتی بین‌المللی تدوین شود كه این امر زمینه‌ساز برقراری ارتباط مثبت و مؤثر با دانشگاه‌های معتبر خارجی و نیز انجام فعالیت‌های مشترك تحقیقاتی برای ارتقای فعالیت‌های پژوهشی در زمینه علوم شناختی در داخل كشور است.
وی تصریح كرد: چاپ مقالات و پایان‌نامه‌های دانشجویان دوره‌های ارشد و رساله‌های دكتری این مركز علمی در نشریات و مجلات معتبر خارجی، تلاشی برای اثبات توانمندی‌های علمی و رشد روزافزون دانش در میان نخبگان و دانش‌پژوهان ایرانی در نزد محافل علمی بین‌المللی است.
علمی ** 9340** 1055

سرخط اخبار فرهنگ