انصراف صنايع سيل زده گلستان از دريافت كمك بلاعوض دولت

گرگان - ايرنا - رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) گلستان گفت: واحدهاي صنعتي آسيب ديده از سيل اين استان با توجه به محدوديت‌هاي اعتباري و رقم اندك كمك‌هاي بلاعوض دولت در قياس با ميزان سرمايه هاي ميلياردي شركت هاي صنعتي و معدني، از دريافت اين كمك ها صرف نظر كردند.

به گزارش خبرنگار ايرنا، حسينقلي قوانلو روز يكشنبه در نشست خبري اظهار داشت: كمك هاي بلاعوض دولت اعطا شده به بخش هاي مسكن و كشاورزي افزون از 20 ميليون ريال است كه اين مبلغ حتي به 500 ميليون ريال هم برسد جوابگوي خسارت وارده به بخش صنعت نيست.
وي بيان كرد: تنفس و استمهال بدهي بانكي، ارائه تسهيلات جديد و كم بهره بدون نياز به وثيقه جديد بانكي، معافيت يكساله از بدهي دارايي و تامين اجتماعي و پرداخت كامل بدهي هاي دستگاه هاي دولتي به واحدهاي خسارت ديده، از جمله پيشنهادات ارايه شده به دولت براي كمك به رفع نگراني صنايع آسيب ديدگان از سيل گلستان است.
رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان در ادامه به تلاش گسترده براي تامين نيازها اوليه مناطق سيلزده در روزهاي ابتدايي اين حادثه اشاره كرد و گفت: با تلاش مديران و همراهي مردم، كمبودي در تامين نيازهاي اوليه و اساسي در اين مناطق احساس نشد و برخي اقلام ضروري بيشتر از حد نياز در اين مناطق توزيع شد.
قوانلو ادامه داد: در سيل اخير 150 واحد صنعتي و معدني گلستان دچار آسيب شد كه به جز 20 واحد، بقيه صنايع با رفع مشكلات به چرخه توليد برگشتند.
وي به تلاش توليدكنندگان گلستان براي بهبود كيفيت كالاهي توليدي و جلب نظر بازارهاي خارج از كشور اشاره كرد و ادامه داد: سال گذشته 252 ميليون دلار از گمركات استان صادرات صورت گرفت كه اين رقم نسبت به سال ما قبل 35 درصد رشد بيشتر شد.
قوانلو همچنين گفت: در سه سال اخير 24 هزار و 310 ميليارد ريال تسهيلات بخش رونق به صنايع استان پرداخت شد و در نتيجه آن پارسال 39 واحد صنعتي با اشتغال زايي 612 نفر به چرخه توليد بازگشت.
7333/3091