۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۱۷
کد خبر: 83303744
۰ نفر
فرماندار: 90 درصد متكدیان سمنان اتباع خارجی هستند

سمنان- ایرنا- فرماندار شهرستان سمنان گفت: 90 درصد متكدیان این شهرستان را اتباع خارجی تشكیل می دهند كه در بین این متكدیان، افراد كمتر از 18 سال نیز وجود دارد.

به گزارش ایرنا، سید عباس دانایی روز یكشنبه در نشست شورای زكات استان سمنان در دفتر امام جمعه این شهر با اشاره به هدفگذاری طرح «سمنان، شهر بدون گدا» افزود: در ابتدای این هدفگذاری در شهرستان سمنان 185 متكدی در معابر پرتردد گدایی می كردند اما با شروع طرح، تعداد متكدیان به 65 نفر كاهش یافته است.
وی ادامه داد: شهرستان سمنان به طور ویژه به دنبال تحقق هدف «سمنان، شهر بدون گدا» است و برای تحقق این شعار اقدام های خوبی انجام شده است.
به گفته وی، رسانه با فرهنگ سازی در بین مردم برای كمك رسانی به افراد نیازمند از طریق مراكز مجاز نقش مهمی در كاهش افراد متكدی در شهرستان سمنان دارند.
دانایی اظهار داشت: باید در بین مردم فرهنگ سازی شود تا به افراد متكدی در شهر كمك نكنند و نیت خداپسندانه خود به هر میزان و هرچه هست را به موسسه های خیریه و كمیته امداد امام خمینی(ره) بسپارند تا كمك ها به افراد نیازمند واقعی برسد.
وی یادآور شد: كمك كردن از طریق مراكز خیریه و كمیته امداد امام خمینی(ره) موجب ساماندهی كمك ها می شود و در مواردی مشاهده می شود متكدیان درآمدی بالا دارند و تكدی گری برای افراد نوعی شغل محسوب می شود و لازمه جلوگیری از این بزهكاری كمك نكردن به متكدیان در خیابان است.
فرماندار شهرستان سمنان تصریح كرد: فرمانداری سمنان برای ترویج فرهنگ كمك كردن از طریق مركزهای خیریه و كمیته امداد امام خمینی(ره) و پرهیز از كمك به متكدیان تبلیغات وسیعی را به صورت محیطی و نصب بنر و در شبكه های مجازی انجام داده است.
وی با بیان این كه برای كاهش و ساماندهی متكدیان در شهر سمنان برای این افراد شناسنامه تهیه و نیازهای افراد احصا شد، اضافه كرد: رسیدگی به افراد زیر 18 سال بر عهده بهزیستی و برای بالای 18 سال بر عهده كمیته امداد امام خمینی(ره) است.
وی خاطر نشان كرد: در 2 سال گذشته برای كاهش متكدی و تحقق شعار سمنان شهر بدون گدا، هشت میلیارد ریال به خانواده متكدیان كه اغلب از اتباع خارجی هستند كمك شده تا نیازهای خود را رفع و از تكدی گری دست بردارند.

** سهم شهرستان سمنان از زكات بیش از 2 میلیارد ریال است
فرماندار شهرستان سمنان گفت: سال گذشته با وجود كم آبی و مشكلات موجود، كشاورزان این شهرستان 2 میلیارد و 80 میلیون ریال زكات پرداخت كردند.
وی ادامه داد: تنها 10 هزار هكتار از عرصه های منابع طبیعی شهرستان سمنان را اراضی كشاورزی تشكیل می دهند و این میزان پرداخت زكات نشان از نوع دوستی مردم سمنان است.
فرماندار شهرستان سمنان گفت: سال گذشته 166 درصد تعهد جمع آوری زكات در شهرستان سمنان تحقق یافته و آمار نشان دهنده نهادینه شدن فرهنگ پرداخت زكات در سمنان است.
به گزارش ایرنا، نشست شورای زكات استان سمنان با حضور آیت الله سید محمد شاهچراغی امام جمعه سمنان، علیرضا آشناگر استاندار و جمعی از مدیران و مسوولان استانی برگزار و درباره ترویج فرهنگ زكات در بین مردم تبادل نظر شد.
7342/7408

سرخط اخبار استان‌ها