پرورش مهارت و یادگیری بلندمدت مهمترین نیاز كودكان است

ارومیه- ایرنا- مدیرعامل كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان گفت: پرورش مهارت و یادگیری بلندمدت مهمترین نیاز كودكان امروز است و نهادهای آموزشی و خانواده ها باید به این امر بیشترین توجه را داشته باشند.

به گزارش ایرنا فاضل نظری روز یكشنبه در آیین گشایش موزه كودك ارومیه افزود: روند آموزشی كودكان و نوجوانان در دنیای امروز بیشتر به تست زنی و آموزش های حفظی و كوتاه مدت محدود شده كه امری بسیار خطرناك در پرورش خلاقیت نسل آینده است.
وی اضافه كرد: باید توجه داشته باشیم كه ماهیت دانش در دنیای كنونی تغییر یافته و پایین ترین سطح آن دیتای خام و آموزش های كنونی است.
وی بیان كرد: امروز باید به دنبال انسان های خردمند بود تا مدیران نسل آینده خردمندانی برای اعتلای فرهنگی كشور باشند.
مدیرعامل كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان با انتقاد از اینكه كودكی از كودكان گرفته می شود، ادامه داد: ثبت نام كودكان و نوجوانان در كلاس های تقویتی متعدد، كلاس های تست زنی و آموزشی بسیار زیاد،‌ آنان را دچار مشكل می كند و باید به این امر توجه ویژه داشته باشیم.
نظری گفت: یادگرفتن ایثار، صبر، كنترل خشم، مهارت نه گفتن و ارتباط با مردم از جمله مواردی است كه باید در آموزش ها گنجانده شود.
وی همچنین از روند آموزش های تبلیغات محور صدا و سیما نیز انتقاد كرد و افزود: این آموزش ها نوجوانان و كودكان را از همان دوران كودكی به موضوع تست زنی و آموزش های سطحی ترغیب می كند و باید اصلاح شود.
وی تاكید كرد: مهمترین ابزاری كه ما برای ساخت آینده كشور نیاز داریم، سرمایه انسانی است و این امر نیز با آموزش های درست میسر می شود.
مدیركل امور موزه های كشور نیز در این آیین با ابراز خرسندی از گشایش این مركز آموزشی و فرهنگی در ارومیه گفت: موزه مهمترین عامل در آگاهی بخشی برای نسل های مختلف به ویژه كودكان و نوجوانان است.
محمدرضا كارگر افزود: باید به همه طراحان و دست اندركاران راه اندازی این موزه تبریك گفت كه با ایده راه اندازی موزه در راستای ایجاد آگاهی برای نوجوانان و جوانان كمك زیادی انجام دادند.
وی اضافه كرد: سازمان میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری هر درخواستی را كه برای ایجاد موزه در كشور ارائه شود، بررسی كرده و همكاری های لازم را در این خصوص انجام می دهد.
سرپرست معاونت امور عمرانی استانداری اذربایجان غربی نیز در این آیین بیان كرد: ایجاد اماكنی برای تعامل اجتماعی كودكان امری بسیار مهم برای آینده سازان است و استانداری در این خصوص همكاری های لازم را انجام می دهد.
پیمان آرامون اظهار داشت: آموزش كودكان بهترین راه برای فرهنگ سازی در حوزه های مختلف به شمار می رود و اقدامات بسیار خوبی طی سال های اخیر در آذربایجان غربی انجام شده و راه اندازی این موزه نیز در همین راستاست.
به گزارش ایرنا، در این آیین نخستین موزه كودك كشور به همت كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان آذربایجان غربی افتتاح شد.
موزه كودك آذربایجان غربی در زیربنایی به مساحت حدود 500 متر مربع در قالب سالن‌های تاریخ، نجوم، پیش ‌از تاریخ و مردم شناسی در محل پارك شهرچایی ارومیه ایجاد شده و در مجاورت موزه كودك نیز سالن آمفی تئاتر، كتابخانه، غرفه نمایشگاه و فروش محصولات كانون برای كودكان و نوجوانان دایر است.
2093/3072