۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۳
کد خبر 83303552
۰ نفر
حكمی متفاوت برای شكارچی غیرمجاز در دامغان

سمنان - ایرنا - رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دامغان گفت: شكارچی غیرمجاز به دستور مراجع قضایی به 2 سال محیط بانی در منطقه های شكار ممنوع دامغان محكوم شد.

فرامرز اسفندیاری روز یكشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: مراجع قضایی شهرستان دامغان، شكارچی غیر مجاز یك راس قوچ وحشی را به محیط بانی منطقه ای كه در آن اقدام به شكار غیرمجاز كرده بود، محكوم كردند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست دامغان اضافه كرد: این شكارچی غیر مجاز محكوم به سه سال حبس شد كه برای بازدارندگی بیشتر محكومیت، حبس فرد متخلف به مدت 2 سال مشروط به محیط بانی، به حالت تعلیق در آمد.
اسفندیاری ادامه داد: دوران محكومیت این شكارچی متخلف پس از گذراندن دوران محیط بانی، دریافت گواهی از سوی اداره حفاظت محیط زیست دامغان و ارایه به مراجع قضایی، به پایان می رسد.
وی افزود: در صورتی كه این متهم، در این 2 سال محیط بانی، مرتكب جرم دیگری شود افزون بر مجازات جرم اخیر، مجازات سه سال حبس تعلیقی او نیز اجرا می شود.
اسفندیاری به جزییات این پرونده اشاره كرد و گفت: این شكارچی غیرمجاز در اسفند سال گذشته یك راس قوچ وحشی را شكار كرد و از محل متواری شد كه با هماهنگی دستگاه قضایی، همكاری عوامل انتظامی پاسگاه تویه دروار و فرماندهی یگان حفاظت محیط زیست استان، مخفیگاه این شكارچی متخلف شناسایی و لاشه شكار قوچ وحشی كشف و ضبط شد.
وی اظهار كرد: صدور احكام جایگزین حبس، اقدام بسیار مثبتی از قضاوت عادلانه دستگاه قضایی كشور است كه برای حمایت از انفال الهی و هم چنین ارج نهادن به زحمات شبانه روزی سبز قامتان محیط زیست این مرز و بوم اجرا می شود.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دامغان بیان كرد: آرای قضایی جایگزین، یكی از ظرفیت های بالقوه دستگاه قضایی است كه در راستای توسعه و ترویج فرهنگ مشاركت های زیست محیطی انجام می شود.
به گزارش ایرنا، این فرد متخلف علاوه بر تحمل احكام قضایی، به پرداخت 100 میلیون ریال ضرر و زیان وارده در حق سازمان حفاظت محیط زیست جریمه شده است.
مناطق سفیك كوه آرسك و تالو شیربند دامغان از جمله مناطق حفاظت شده و شكار ممنوع است كه زیستگاه پلنگ، آهو، قوچ میش، كل و بز است.
شهرستان دامغان دارای 9 محیط بان است.
9856/7408