۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۰
کد خبر 83303543
۰ نفر
گرمای هوا و گرد و خاك، مشكل تازه سیلزدگان

خرم آباد - ایرنا - با گذشت 34 روز از سیل ویرانگر در پلدختر و معمولان، مشكلاتی همچون نیازهای اولیه به اقلام امدادی و خوراكی فروكش كرده و آنچه امروز به دغدغه ای برای سیلزدگان تبدیل شده مساله گرمای هوا و گرد و خاك است.

به گزارش ایرنا، شهر پلدختر با حضور نیروهای مردمی، سپاه، ارتش، نیروی انتظامی و دولتی ها با سرعت قابل قبولی پاكسازی و هزاران متر مكعب گل و لای از سطح خیابان و منازل مسكونی این شهر جمع آوری شده است.
امروز كه بیش از یك ماه از وقوع سیل می گذرد، علیرغم شست و شوی چندین باره خیابان ها و معابر اما همچنان حجمی از خاك در سطح شهر وجود دارد كه وزش باد موجب غبار گرفتگی شهر می شود.
از طرفی با توجه به اینكه پلدختر در ناحیه گرمسیری و همسایگی استان خوزستان قرار گرفته، روند گرم شدن هوا افزایش یافته كه تحمل این گرما در كنار گرد و غبار ناشی از گل و لای خشك شده برای شهروندان به ویژه كودكان سخت شده است.
امروز گرمای هوا نیاز سیلزدگان به وسایل سرمایشی را دوچندان كرده و مسئولان استان پیشنهاد می كنند خیران اقدامات خود را در راستای كمك به تامین سرپناه و وسایل خانگی از جمله سرمایشی سوق دهند.
در حالیكه برخی سیلزدگان پلدختر گرمای هوا را در زیر چادرها و تنفس هوای غبارآلود به سختی تحمل می كنند اهالی خیابان امام، حد فاصل امدادگران تا میدان جهاد، كوی سازمانی، خیابان های معلم جنوبی و شمالی، میدان شهید بهشتی، حد فاصل میدان شهرداری تا میدان شهدا و خیابان انقلاب جنوبی نیز از گرد و خاك گلایه مند هستند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان می گوید: گل و لای جمع آوری شده از سطح شهر پلدختر در 2 تا سه محله تخلیه و تسطیح شده و گل خشك شده در معابر یا خیابان های پلدختر وجود ندارد.
احمد مرادپور در گفت و گو با ایرنا افزود: هنوز اثرات سیل به صورت كامل برطرف نشده و ممكن است در نقاطی هم جامانده هایی وجود داشته باشد كه رفع كامل و نقطه به نقطه آن نیازمند تجهیزان و نیروی انسانی بسیار است.
وی ادامه داد: سطح معابر و خیابان های پلدختر پس از جمع آوری گل و لای چندین بار نیز شستشو شده اما به دلیل اینكه برخی از منازل همچنان به جا مانده های مصالح دارند، توسط صاحبانشان جمع اوری و در خیابان ، پیاده رو و كانال های عبور آب تخلیه می شود و همین امر نیز منجر به گرد وخاك بیشتر شده است.
وی تصریح كرد: پیشنهاد شد شهرداری كیسه هایی در اختیار مردم قرار دهد تا این نخاله ها را در آن جمع كرده و شهرداری آنها را تحویل بگیرد كه متاسفانه شهروندان از این مهم استقبال نمی كنند.
مرادپور گفت: به شهردای پلدختر نیز پیشنهاد شده خودروهای آبپاش به صورت مداوم در سطح شهر فعال باشند و در صورت كمبود امكانات، نسبت به كرایه این خودروها اقدام شود.
وی همچنین در خصوص احتمال غنی بودن خاك های جمع آوری شده و استفاده آن در زمین های كشاورزی افزود: این مهم با دانشكده كشاورزی خرم آباد مطرح و قرار شده با آزمایش خاك ها و درصورت تایی مغذی بودن، برای تخلیه گل های خشك شده در اراضی اقدام شود.
7269/6060