عضو شوراي شهر: خواهرخواندگي همدان و بم برپايه مبادلات فرهنگي است

همددان- ايرنا- رييس كميسيون گردشگري شوراي اسلامي شهر همدان گفت: خواهرخواندگي شهرهاي همدان و بم برپايه مبادلات فرهنگي و اجتماعي است و معرفي هرچه بهتر جاذبه هاي اين 2 شهر را عملياتي مي كنيم.

جسين قراباغي روز يكشنبه در گفت وگوي اختصاصي با خبرنگار ايرنا با اشاره به انعقاد تفاهم نامه اي مابين روساي شوراهاي شهر و شهرداران كهن شهر همدان و باغ شهر جهاني بم و تنظيم سند خواهرخواندگي آنها گفت: با توجه به ويژگي هاي مشترك و بسيار خوب همدان و بم قرار شد نسبت به نام گذاري يكي از خيابان هاي بم به نام همدان و از سويي نيز نام گذاري يكي از خيابان هاي همدان به نام بم اقدام شود.
وي ويژگي هاي مشترك و برجسته 2 شهر همدان و بم را شامل ارگ تاريخي بم با تپه هاي تاريخي هگمتانه همدان، منطقه ويژه اقتصادي ارگ جديد بم با مجتمع گردشگري عليصدر، روستاي تاريخي وركانه با روستاي ييلاقي دهبكري بم و انتصاب كنيه هاي همدان با نام دارالمومنين و دارالمجاهدين و بم به عنوان دارالصابرين از سوي رهبر معظم انقلاب عنوان كرد.
قراباغي بيان كرد: همچنين قرار است از فضاي تبليغاتي اين 2 شهر جهت شناساندن ظرفيت هاي گردشگري و جذب توريست و نيز بهره مندي از گردشگر خارجي استفاده شود.
وي ادامه داد: قرار است شهرداري همدان در هفته نخست شهريور كه مصادف با جشن خرما است و با روز اول اين ماه كه به نام همدان ثبت شده، برنامه هاي هفته فرهنگي همدان را در منطقه ويژه اقتصادي ارگ جديد بم اجرا و از سويي شهرداري بم نيز هفته فرهنگي خود را در همدان برنامه ريزي مي كند.
قراباغي اضافه كرد: در راستاي تكريم مقام شامخ علمي شيخ الرييس بوعلي سينا و بابا طاهر عريان، نسبت به نام گذاري يكي از فضاهاي علمي و ادبي شهرستان بم با نام اين 2 مشاهير بزرگ اقدام لازم صورت پذيرفته و شوراي شهر همدان نيز متعهد شدند جهت پاسداشت هنرمند فقيد بم مرحوم ايرج بسطامي مكاني را به نام وي نامگذاري كند.
رييس كميسيون گردشگري شوراي شهر همدان يادآور شد: در همين چارچوب نمادهاي شاخص همدان و بم در اين 2 شهر نيز جانمايي و نصب خواهد شد.
وي عملياتي شدن مصوبه ها و طرح هاي حوزه سرمايه گذاري و گردشگري شوراي اسلامي شهر همدان را رويكرد سال جاري برشمرد.
7520/2090

سرخط اخبار استان‌ها