۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۲۰
کد خبر: 83303338
۰ نفر
تعرفه بیشتر راهكاری برای سر به راه كردن مشتركان پر مصرف

تهران- ایرنا- مشتركانی كه مصرف خود را مدیریت نكنند براساس مصوبه ای كه در آخرین روزهای كاری پارسال از سوی دولت مصوب شد، از ابتدای خردادماه امسال باید تعرفه بیشتری پرداخت كنند تا شاید به این ترتیب آنان هم مصمم به اصلاح مصارف خود شوند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، هیات وزیران 27 اسفندماه پارسال به پیشنهاد وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه كشور، تعرفه‌های آب و برق مشتركان پرمصرف را اصلاح كرد.
بر این اساس هیات وزیران در جلسه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ مقرر كرد تا بهای آب شرب و برق از ابتدای اردیبهشت سال ۹۸ سالیانه به میزان هفت درصد افزایش یابد.
هیات وزیران در این مصوبه و با هدف مدیریت مصرف و بازدارندگی مصارف غیرضروری مقرر كرد تا از ابتدای خرداد ماه، سالیانه ۱۶ درصد به خالص صورتحساب آب و برق مصارف خانگی (بدون احتساب آبونمان، مالیات بر ارزش افزوده و عوارض) مشتركان بالای الگوی مصرف افزوده ‌شود كه البته فاضلاب بها، مشمول افزایش موضوع این بند نخواهد بود.
براساس این مصوبه، خانوارهایی كه مصرف آب یا برق ماهانه آنها پایین‌­تر از الگوی مصرف بوده و در بازه زمانی اول خرداد تا پایان شهریور، در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مصرف خود را كاهش دهند، مشمول تخفیف به میزان مصرف كاهش ­یافته با نرخ نخستین پله مصرف خواهند شد.
مصوبه هیات وزیران تاكید دارد شركت مادرتخصصی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) موظف است در یك برنامه زمانی با اولویت مشتركان پرمصرف، لوازم اندازه‌گیری همه مشتركانی كه بطور متوسط مصرف برق ماهانه آنها بالاتر از الگوی مصرف است، با لوازم اندازه‌­گیری دارای قابلیت تفكیك مصرف برای ساعت های كم ­باری، میان­ باری و اوج ­بار تعویض كند.
براین اساس، منابع درآمدی حاصل از افزایش صورتحساب مشتركان پرمصرف آب و برق حسب مورد فقط برای تعویض لوازم اندازه­‌گیری و مدیریت مصرف، كاهش هدر رفت و اصلاح و بهینه­‌سازی شبكه­‌های توزیع و خرید آب و برق از بخش خصوصی صرف خواهد شد.
در همین زمینه «علی سیدزاده» مدیركل دفتر مدیریت مصرف، خدمات مشتركان و كاهش هدر رفت شركت آب و فاضلاب كشور اواخر پارسال به خبرنگار ایرنا گفته بود: اگر مشتركان پرمصرف، مصرف خود را مدیریت نكنند جریمه می شوند.
وی خاطرنشان ساخت: در كارگروه سازگاری با كم آبی یك مصوبه برای مشتركانی كه مصرف بیش از اندازه دارند در نظر گرفته شده است.
سیدزاده گفت: براساس این مصوبه، اگر مشتركان پر مصرف، نتوانند مصرف خود را بهینه سازی كنند و بیش از الگوی تعیین شده آب مصرف كنند، تعرفه بیشتری از آنها دریافت خواهد شد.
مدیركل دفتر مدیریت مصرف، خدمات مشتركان و كاهش هدررفت شركت آب و فاضلاب كشور افزود: اگر این مصوبه اجرایی شود، خود مشترك ترغیب می شود از تجهیزات كاهنده مصرف استفاده كند.
سیدزاده خاطر نشان كرد: این راهكار به هیات دولت ارسال شده، اما هنوز به تصویب نرسیده است.
«رضا اردكانیان» وزیر نیرو هم در این باره گفته بود: هدف وزارت نیرو از افزایش قیمت برق مشتركان پرمصرف، اعمال مدیریت مصرف است.
وی دریك گفت و گوی خبری، با اشاره به اهمیت مدیریت مصرف برق در كشور اظهار داشت: در بخش مدیریت مصرف، بخش عمده اجرای برنامه ها بر عهده مشتركان است و در صورتی كه عادت‌های مصرف درستنباشد، امكان تامین برق پایدار در شبكه میسر نخواهد شد.
اردكانیان ادامه داد: اقداماتی از سوی وزارت نیرو برای تامین برق در سال ۹۸ انجام شده است و مردم نیز باید با مدیریت مصرف در این برنامه ها مشاركت داشته باشند.
وزیر نیرو بیان كرد: مدیریت مصرف اقدامی جمعی است كه نیازمند مشاركت آحاد مردم است و در این میان نقش رسانه‌های جمعی در الگوسازی اهمیت ویژه دارد.
هرچه به روز های اردیبهشت ماه نزدیك تر می شویم زمان برای مشتركان پرمصرف كم تر می شود تا هرچه زودتر خود را با شاخص های الگوی مصرف منطبق كنند.
اقتصام*2078*9189