كارشناس بازار سرمایه: ورود به كانال 250 هزار واحدی دشوار است

تهران- ایرنا- كارشناس بازار سرمایه گفت: ورود شاخص بورس به كانال 250 هزار واحد، كار دشواری به نظر می رسد، اما با توجه به ارزش معاملات احتمال اینكه شاخص به این رقم برسد، زیاد است.

«محمود احترامي» روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با بیان اینكه افزایش روند شاخص بورس كه از چند هفته گذشته آغاز شد، از كانال 220 هزار واحد عبور كرد، افزود: انتظار بود كه رشد روز گذشته شاخص بورس با سرعت ملایم و معقول تري تداوم داشته باشد، اما خرید انواع مختلف سهام از سوي سهامداران، باعث شدت رشد و افزایش بیش از چهار هزار واحدی شاخص شد.
وی ضمن یادآوری نمادهایی كه نقش بسزایی را در رشد شاخص داشتند، گفت: بیشتر صنایع با توجه به عقب ماندگی كه داشتند، وارد مدار صعودی قدرتمند شدند و اكثر آنها توانستند از سقف سال گذشته گذر كنند و با صف های خرید طولانی روبرو شوند.
احترامی خاطرنشان كرد: صنعت خودرو و پتروشیمی با توجه به افزایش نرخ دلار شرایط مناسبی را تجربه كردند و عرضه آنها موفقت آمیز بود.
این كارشناس بازار سرمایه گروه فلزات اساسی را از دیگر صنایعی معرفی كرد كه تاثیر بسزایی بر شاخص داشتند و گفت: این گروه به دلیل عرضه كالا به بورس كالا و نیز افزایش قیمت ارز در بازار آزاد مورد اقبال سهامداران قرار گرفتند.
به گفته وی، صنعت پالایشگاهی از جمله صنایعی بود كه هفته گذشته روند صعودی خوبی را آغاز كرد، اما این هفته از رشد خود جا ماند.
احترامی با بیان اینكه شاخص بورس كه در ابتدای مسیر افزایشی بر روی كانال 197 هزار واحد درگیر شده بود، اظهار داشت: كارشناسان نخستین مقاوبت شاخص بورس را كانال 200 هزار واحد پیش بینی كرده بودند كه باوجود تحریم های نفتی از این مقاومت عبور كرد.
این كارشناس بازار سرمایه افزود: مقاومت بعدی شاخص بورس، كانال 220 هزار واحد بود كه روز چهارشنبه(11 اردیبهشت) از آن عبور كرد و اكنون مقاومتی كه برای آن در نظر گرفته شده، كانال 240 و 250 هزار واحد است.
احترامی پیرامون وضعیت فعلی بازار گفت: روند بازار تا زمانی كه اخبار منفی سیاسی و اقتصادی منتشر نشود، صعودی پیش بینی می شود، هر چند كه ممكن است، شتاب زیادی در زمینه رشد را مشاهده نكنیم، اما بازار با توجه به شرایط فعلی صعودی است.
این كارشناس بازار سرمایه با بیان اینكه اكنون بازار شایعات سیاسی به شدت داغ است، گفت: چنانچه تحریم ارزی در ایران تحقق یابد، زمینه افزایش نرخ ارز در بازار داخلی فراهم می شود كه این موضوع برای شركت های صادرات محور به شرط آنكه بتوانند محصولات خود را صادر كنند، خبر مثبتی محسوب می شود.
اقتصام ** 9206 **1559