فعال مدني: گرايش سياسي در برخورد با فساد ملاك نباشد

شيراز-ايرنا- فعال مدني و عضو سابق شوراي اسلامي شهر تهران گفت: انتظار است كه نوع گرايش سياسي افراد در فرايند برخورد با مفسدان ملاك نباشد و با تغيير رئيس قوه قضاييه، اين اميدواري به وجود آمده است كه شاهد تغيير رويه دستگاه قضايي در برخورد با فساد باشيم.

به گزارش ايرنا، رحمت الله حافظي شامگاه شنبه در نشستي با عنوان 'موريانه اي به اسم فساد' درتالار خوارزمي دانشگاه شيراز افزود: اگراين تغيير رويه حداكثر تا 6 ماه آينده انجام شود و با تمام كساني كه منشا خطا و انحراف هستند بدون توجه به گرايش سياسي آنها برخورد شود مي تواند تاثيرگذار باشد.
وي اظهار داشت: نگرش سياسي در برخورد با فساد، مجازات و پيگيري آن به اعتماد عمومي آسيب مي زند.
رئيس هيات مديره جمعيت پويش شفاف سازي و ريشه كني فقر و فساد گفت: اعتماد عمومي سرمايه اي است كه مي تواند پشتوانه دولتها قرار گيرد در صورتي كه خطاها و فسادهاي بسياري رخ داده و زنجيره وار در حال تكرار است و براي نجات اين سرمايه بايد برخورد جدي با فساد صورت گيرد.
حافظي ادامه داد: با وجود آسيب هاي ناشي از فساد، مردم ايران به دليل اينكه براي نظام اسلامي و به ثمر نشستن آن تلاش بسياري كرده اند از حاكميت عدول نمي كنند و همچنان به آن وفادار هستند.
وي با بيان اينكه كه 20 سال گذشته دوران گذاري بوده كه بايد اتفاق مي افتاد تا مردم و جامعه بدانند كه انتخاب هايشان تا چه اندازه مي تواند مهم و تاثيرگذار باشد، گفت: عملكرد اصولگرايان و اصلاح طلبان بايد آسيب شناسي شود كه بتوان ميزان مقبوليت آنها در جامعه را تفسير كرد.
** فضاي مجازي فرصتي براي مبارزه با فساد
عضو سابق شوراي اسلامي شهر تهران در ادامه نگاه توام با تهديد به فضاي مجازي را نادرست و خطا خواند و گفت: اين نگرش بايد اصلاح شود زيرا فضاي مجازي يك فرصت محسوب مي شود.
حافظي گفت: مي توان از اين فضا براي فسادستيزي بهره گرفت هرچند كه نياز است كه قوانيني در كشور تدوين شود كه تهمت زدن در فضاي مجازي هم جرم شناخته و براي آن مجازات سنگين مالي درنظر گرفته شود اما هركس كه در اين فضا فسادي را برملا كرد بايد از آن تقدير و تجليل شود.
**نقش دانشگاه در مبارزه با فساد
رئيس هيات مديره جمعيت پويش شفاف سازي و ريشه كني فقر و فساد گفت: دانشجويان و اساتيد دانشگاه به عنوان نخبگان جامعه مي توانند با ارائه نظرات علمي براي اصلاح فرآيندها و همچنين مطالبه گري براي مبارزه با فساد كمك زيادي كنند اما در دو الي سه سال گذشته نقش دانشگاهيان در اين زمينه كمرنگ شده است.
وي با اشاره به برگزاري انتخابات مجلس شوراي اسلامي در اسفندماه امسال گفت: شركت در انتخابات امر بسيار مهمي است كه لازم است جامعه دانشگاهي در اين باره تلاش خود را انجام دهند تا مشاركت حداكثري در انتخابات را شاهد باشيم.
حافظي در ادامه سخنان خود تحريم هاي اقتصادي را زمينه ساز بروز فساد دانست و گفت: سودجوياني از زمان ايجاد تحريم ها روي كار آمدند و از اين رو، بايد توجه داشت كه كاهش مناسبات در عرصه بين المللي راه ها و مسيرهاي غير قانوني را بوجود خواهد آورد و از اين رو، بايد در اين باره تدبير انديشي كرد.

** رنج اقتصاد از عدم شفافيت
حسين راغفر اقتصاد دان نيز در سخناني در ادامه اين نشست گفت: ريشه فساد در ايران ساختارها است كه فسادزا است زيرا اقتصاد ايران متكي بر دلالي و واسطه گري است و وابستگي شديد به منابع طبيعي دارد كه درآمدهاي حاصل از آن نيز توسط گروه هاي حاكم توزيع مي شود.
راغفر افزود: اقتصاد ايران به طور تاريخي دچار مشكل بوده چون بر پايه فروش و صادرات منابع خدادادي بنا نهاده شده و در طول يك قرن گذشته نيز اين اتكا به نفت روز به روز در حال افزايش بوده است.
مديرعامل جمعيت پايش شفاف سازي و ريشه كني فقر و فساد ادامه داد: ساختار اقتصاد ايران متاثر از نبود شفافيت و عدم پاسخگويي در زمينه توزيع منابع عمومي زمينه ساز بروز فساد است.
وي فساد را مساوي با 'انحصار به اضافه تشخيص مصلحت منهاي پاسخگويي' تعريف كرد و با بيان اينكه اين سه اصل زمينه ساز ايجاد فساد است، افزود: تغيير نگاه پس از جنگ در زمينه غالب شدن حمايت از سرمايه دار ، رشد روز افزون تجاري در كشور را در پي داشت كه متكي بر تجارت منابع طبيعي بود اما در مقابل درآمد حاصل از فروش اين منابع راهي كشور نشد.
راغفر اظهار داشت: به تدريج در دهه هاي گذشته واژه خصوصي سازي مدنظر مسئولان كشور قرار گرفت و منابع در اختيار خويشاوندان و اقوام گذاشته و در ادامه بانك ها و موسسات اعتباري خصوصي ايجاد شد كه اين عوامل در تحليل وضعيت اقتصادي كنوني كشور دخيل است.
وي در بخش ديگري از سخنان خود تحقق ايده رسانه آزاد در ايران را زمينه ساز مبارزه با فساد دانست و گفت: نياز است كه قيد و بندهاي زياد از جلوي پاي رسانه ها برداشته شود.
اين اقتصاددان افزود: در مسير فساد ستيزي نقش دستگاه قضايي بسيار كليدي و با اهميت است و در اين جهت تشكل هاي مردم نهاد مي تواند بازوان توانمند قدرتها تلقي شوند در صورتي كه اكنون به سمن هاي مردمي نگاه ديگري مي شود.
وي آگاهي عمومي را شرط اول اصلاح مناسبات شكل دهنده فساد در جامعه عنوان كرد و گفت: وجود تشكل هاي مردم نهاد و احزاب سياسي در مسير برخورد با فساد بسيار مهم است در صورتي كه اكنون احزاب سياسي غيردولتي در كشور ما وجود ندارد.
** نقش دولت الكترونيك در فسادستيزي
راغفر در ادامه سخنان خود بر اين مساله كه وجود دولت الكترونيك مي تواند به شفاف سازي كمك كند تاكيد كرد و افزود: اطلاعات دستگاه هاي اجرايي و مديريت شهري بايد در اختيار عموم قرار گيرد و رسانه ها نيز بتوانند به بررسي اين اطلاعات بپردازند و قطعا اگر زيرساخت دولت الكترونيك در كشور پياده سازي شود مي تواند عاملي براي مبارزه با فساد باشد.
وي در ادامه سخنان خود تحريم را هم فرصت و هم تهديد عنوان كرد و اظهار داشت: تحريم از اين جهت مي تواند فرصت باشد كه ما با ايجاد اين وضعيت بتوانيم وابستگي بودجه كشور از نفت را كاهش دهيم و اين هدف تنها با توجه به ظرفيت توليد داخلي كشور محقق خواهد شد و افزايش توليد شغل ايجاد و در نهايت اعتماد مردم به حاكميت را بازسازي خواهد كرد.
اين اقتصاددان افزود: در شرايط كنوني، رونق توليد در داخل كشور تنها راه حل خروج از شرايط كنوني اقتصادي است زيرا تجربه نشان داده است كه كشورهاي خارجي همچون آمريكا منافع خود را دنبال مي كنند.
اين نشست به همت انجمن وفاق و توسعه دانشجويان دانشگاه شيراز برگزار شد.
9873 / 2027