۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۹:۰۸
کد خبر: 83303011
۰ نفر
رونق كشاورزی با بارندگی

بیرجند - ایرنا - بارندگی های اخیر در كشور به ویژه برخی استان ها كه سال هاست با خشكسالی دست و پنجه نرم می كنند سبب رونق كشاورزی و سیراب شدن سدها و قنات ها شده است.

به گزارش ایرنا، امسال بر خلاف سال های گذشته شاهد بارندگی های بسیار خوبی نه تنها در استان مرزی خراسان جنوبی كه در سراسر كشور بودیم كه بخش مهمی از نیازهای آبی به ویژه در بخش كشاورزی را برای سال جاری و شاید سال های آتی تامین كرده است.
آغاز سال آبی در ایران از ابتدای پاییز (مهرماه) است به این ترتیب كه از یكم مهر تا 31 شهریور سال بعد ادامه می یابد، امسال چهار ماه از آغاز سال آبی در خراسان جنوبی گذشت و در این مدت خبری از باران نبود به گونه ای كه این موضوع همه مردم به ویژه قشر كشاورز و دامدار را نگران كرده بود.
هرچه سال 97 به روزهای پایانی نزدیك تر می شد كم كم قطرات رحمت الهی نیز بر سر مردم استان خشكسالی زده خراسان جنوبی فرو می ریخت و روزهای ابتدایی فروردین 98 در استان شاهد بارندگی هایی خوبی بودیم.
كارشناس هواشناسی خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: از ابتدای سال آبی جاری تا پایان نهم اردیبهشت 132.4 میلیمتر بارندگی در استان ثبت شد در حالی كه سال قبل تا این بازه زمانی میزان بارندگی ها تنها 39.7 میلی متر بود كه در واقع یك نوع ركوردشكنی است.
جواد نخعی افزود: همچنین میانگین بارندگی ها در بلندمدت 103.4 میلیمتر است كه تاكنون نسبت به بلندمدت 28 درصد افزایش نشان می دهد.
وی بیان كرد: بیشترین بارندگی ها به ترتیب با 145.4 میلیمتر مربوط به شهرستان زیركوه، 140.4 میلیمتر شهرستان قاینات و 128.8 میلی متر شهرستان طبس بوده است.
كارشناس هواشناسی خراسان جنوبی اظهار كرد: میزان بارندگی ها تاكنون نسبت به بلندمدت 29 میلی متر افزایش و نسبت به میانگین بلندمدت 28 درصد رشد نشان می دهد.
سال های گذشته بارش های كم و بدموقع خسارت های زیادی به بخش كشاورزی وارد می كرد اما امسال این بارش ها افزون بر رونق كشاورزی باعث سرریز شدن سدها و سازه های آبخیزداری برخی استان ها شده است.
به طور تقریبی می توان گفت اقتصاد استان مرزی خراسان جنوبی بر پایه كشاورزی است و درآمد بیش از 90 درصد روستاییان نیز از محل كشاورزی و دامداری تامین می شود این در حالی است كه خشكسالی های 20 سال گذشته آن چنان در ریشه و جان استان نفوذ كرده كه درختان، باغ  ها، چشمه  ها، قنات  ها، چاه  های كشاورزی و دام ها هم از آسیب آن در امان نمانده و روز به روز كشاورزان به مشاغل كاذب و مهاجرت روی می آوردند.
بخش كشاورزی خراسان جنوبی با سهم 31 درصدی در اشتغال و 29 درصد در ارزش افزوده فعالیت های اقتصادی، سهم بسزایی در درآمد مردم این خطه از كشور را به خود اختصاص داده است.
در حال حاضر 11 هزار و 720 منبع آبی شامل 6 هزار و 525 رشته قنات، سه هزار و 299 حلقه چاه عمیق و 2 هزار و 149 چشمه در استان وجود دارد كه در سال های اخیر بر اثر خشكسالی های پی در پی بخشی از این منابع خشك شده و از بین رفته است.
هر چند با بارش باران و راه افتادن سیلاب های ناشی از آن در هفته های اخیر خساراتی به بخش كشاورزی استان وارد شد اما از سوی دیگر فعالان این بخش را خوشحال و كامشان را شیرین كرد.
مدیر آب و خاك و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد كشاورزی خراسان جنوبی هم گفت: میزان بارندگی ها امسال نسبت به سال های قبل بسیار خوب بود و جای شكر دارد.
محمدحسن غلامی افزود: در پی بارندگی های اخیر 2 هزار و 500 رشته قنات هوابین استان آبدهی شد كه تاثیر بسزایی در رونق كشاورزی منطقه داشته است.
وی بیان كرد: در حال حاضر تعداد زیادی از قنوات به ویژه در شهرستان طبس كه در دشت واقع شده خشك شده است كه ادامه بارندگی ها در درازمدت سبب احیای این قنوات خواهد شد.
مدیر آب و خاك و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد كشاورزی خراسان جنوبی تصریح كرد: بارندگی های امسال سبب شده مدار آبیاری كه توسط چاه های كشاورزی انجام می شود طولانی تر شده و مزارع و باغات نیاز به آب كمتری داشته باشند.
وی ادامه داد: برخی چاه های كشاورزی در این مدت خاموش بوده و بیش از یكماه نیاز به آبیاری مزارع و باغات نبود كه این موضوع خود سبب صرفه جویی خوبی در مصرف آب در بخش كشاورزی شده است.
معاون حفاظت و بهره برداری شركت آب منطقه ای خراسان جنوبی هم گفت: اكنون حدود سه هزار حلقه چاه كشاورزی در استان موجود است كه سالانه حداقل 600 تا 700 میلیون متر مكعب آب برای بخش كشاورزی استخراج می شود.
سید سعید پورجعفر افزود: در بارندگی های اخیر چشمه ها و قنات هایی كه در ارتفاعات استان بود به صورت موقت آبگیری شد و سبب شد چاه های كشاورزی خاموش نگه داشته شود.
وی بیان كرد: اكنون هفت سد مخزنی با ظرفیت 58 میلیون متر مكعب در استان وجود دارد كه تنها سد نهرین با ظرفیت 4.7 میلیون متر مكعب برای آب شرب و مابقی برای رهاسازی در دشت ها استفاده می شود.
معاون حفاظت و بهره برداری شركت آب منطقه ای خراسان جنوبی كسری مخازن استان را 260 میلیون متر مكعب عنوان كرد و گفت: تاكنون یكهزار و 800 حلقه چاه كشاورزی در استان هوشمند سازی شده و از طرفی حداقل 50 درصد در مصرف آب صرفه جویی شده است.
وی تاكید كرد: هر چقدر هم كه بارندگی در استان داشته باشیم وضعیت سفره های آب زیرزمینی به روند قبلی برنمی گردد لذا تقاضا داریم مردم و كشاورزان مانند گذشته صرفه جویی را در دستور خود قرار دهند.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی خراسان جنوبی هم با بیان اینكه وضعیت اقلیمی یكی از مهمترین عوامل موثر بر تولید محصولات كشاورزی است گفت: در بین پارامترهای اقلیمی، بارندگی یكی از مهمترین فاكتورهای موثر بر مقدار رطوبت قابل استفاده گیاه و میزان تولید محصول است.
غلامرضا قوسی با بیان اینكه بارندگی بیشترین نقش و تاثیر را بر افزایش تولید محصولات كشاورزی دارد افزود: بخش كشاورزی نسبت به تغییرات بارندگی هم حساس تر و هم آسیب پذیر تر است.
وی بیان كرد: بارندگی های امسال دارای هم پراكنش خوب، به میزان كافی و در زمان مناسب بود كه برای گیاه به ویژه محصولات زراعی و كشت پاییزه موثر بود و كشت پاییزه بیشترین بهره را از بارندگی داشتند.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینكه بیش از 10 هزار هكتار از اراضی استان زیر كشت دیم است عنوان كرد: در درجه نخست بارندگی ها سبب شد گیاه دچار تنش خشكی و كم آبی نشود این عامل سبب افزایش تولید محصولات كشت پاییزه از جمله گندم و جو شد.
وی یادآور شد: از طرفی بارندگی های اخیر و سیلاب ها سبب آبدهی برخی قنوات شد كه باز هم در تامین آب مورد نیاز گیاهان تاثیر گذار بوده است.
قوسی تاكید كرد: از آنجاییكه خشكسالی های 20 سال گذشته سبب شوری بیش از حد خاك كشاورزی شده است بارندگی های امسال سبب شد اراضی تا حد زیادی شسته شده و از شوری آن كاسته شود.
وی اضافه كرد: شوری خاك محدودیت هایی برای گیاهان ایجاد كرده بود اما بارندگی ها سبب آب شویی مزارع شد و نمكی كه در محدوده طوقه و ریشه گیاه بود خارج شد لذا گیاه می تواند با آب شیرین به حیات خود ادامه دهد.
7557 * 6054