۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۳
کد خبر 83302992
۰ نفر
دره ارغوان، برشی از خلقت زیبای خداوندی در ایلام

ایلام- ایرنا - اردیبهشت ماه كه می شود گویی بهشت هم در ایلام معنا و تداعی می شود، در هر كوی و برزن جلوه ای از جمال خداوندی به چشم می خورد و نقاش چیره دست با بهترین رنگ ها عروس زاگرس را می آراید تا این نام زیبنده سرزمین طلوع خورشید از پس كوه های بلند و دره های مخملین باشد.

به گزارش ایرنا، تونل آزادی كه به اتمام می رسد، بر فراز كوه بلند قوچعلی شهری پیداست كه با طبیعت بكر و چشم نواز تا پایین دست كوه و جاده هر بیننده ای را مسحور خود می كند.
وقتی به ورودی شهر می رسی قبل از آن در طرف چپ جاده ای دره ای بسیار زیبا به چشم می خود كه به دره ارغوان معروف است و به همین خاطر مجتمع تفریحی و میدان آغاز به شهر به همین نام ارغوان مزین شده تا بیش از پیش هر گردشگری را كه وارد این محدوده می شود، متوجه این همه زیبایی حیرت انگیز كند.
هر ساله همزمان با فصل بهار و بخصوص اردیبهشت ماه دره ارغوان ایلام به اوج زیبایی رنگ ها در طبیعت تبدیل می‌شود چراكه ارغوان های این دره و طبیعت بكر بر شاخسار درختان ارغوان شكوه زده و تابلو بی نظیری از خلقت الهی را در پیش چشم هر رهگذری نمایان می كند.
ایلام از آن دست استان هایی است كه كمتر كسی اسم آن را برای مسافرت شنیده و مناظر طبیعی آن را دیده است اما این استان با آب و هوای كوهستانی و نیمه گرم، طبیعت بكر و زیبا، وجود آثار طبیعی و باستانی، غارها و آبشارها، دشت های مملو از آلاله و بابونه و مكان های دیدنی زیادی دارد كه در بسیاری موارد از چشم گردشگران غیرحرفه‌ای پنهان می‌ماند.
ایلام از استان‌های جنگلی ایران است و به خاطر زیبایی طبیعتش و دارا بودن جنگل های بلوط و بنه از آن با نام عروس زاگرس نیز یاد می‌ شود و دره ارغوان یكی از مكان های تفرجی و دیدنی شهر ایلام بخصوص در ایام بهار و سایر فصول سال به دلیل خنكی و زیبایی زیاد است.
هرساله همزمان با فصل بهار و بخصوص اردیبهشت ماه، دره ارغوان ایلام به اوج زیبایی رنگها در طبیعت تبدیل می‌شود و درختان و درختچه های ارغوان های این دره و طبیعت بكر، هر رهگذری را متوجه خود می كنند.

** درختانی با شكوفه های ارغوانی
دره ارغوان یك دره با صخره های بزرگ سنگی است كه در همچون فصلی همانند امسال پر باران از شیار كوه های آن چشمه های كوچكی تا پایین دره جریان دارد.
درختانی با شكوفه های ارغوانی به ویژه در سمت راست جاده ورودی به دره آنچنان جلال و زیبایی به آن داده كه تصویری زیبا و با شكوه در پیش چشمانت می گشاید.
هرچه به سمت بالای دره و سمت چپ جاده پیش می روی و می نگری از شمار درختان ارغوان كم می شود اما باز وجود درختان بلوط و درختچه های زیبا و طبیعت چشم نواز چیزی از زیبایی دره كم نمی كند.
دره ارغوان، یكی از مناطق حفاظت شده در استان ایلام است كه درختان ارغوانی آن در محدوده 160 هكتار از این دره رویش دارند.
این دره زیبا مملو از درختانی با شكوفه‌ها و برگهای ارغوانی است كه در میان درخت های بلوط و زالزالك به گونه بسیار حیرت آوری چشم را خیره می‌كند.
در آمیختن رنگ های مختلف درختان شكوه خاصی به این منطقه بخشیده است و آن را به اوج زیبایی تبدیل كرده، روزهای پنج شنبه و جمعه و ایام تعطیل با حجم زیادی از تفرج كننده مواجه می شود كه برای لذت بردن از این طبیعت زیبا راهی آن شده اند.
به تازگی كه مسیر و جاده دسترسی آن كمی بهتر شده شمار زیادی از افراد به ویژه زوج های میان سال و جوان پیاده این مسیر را طی می كنند تا هم از طبیعت چشم نواز آن بهره ببرند و هم ورزش پیاده روی را برای سلامتی تن و جان خویش انجام داده باشند.
ارغوان نام فارسی درختی است كه در انگلیسی با نام Judas Tree آنرا می‌شناسند و نام علمی این گیاه cercis siliquastrum است و به یونانی به آن sixia می‌گویند.
ارغوان درختی است از خانواده پروانه آسا و از مشخصات بارز آن این است كه این درخت در اول بهار می‌روید و دارای گل‌های نیام كه از مشخصه این تیره‌است می‌باشد و گل‌های آن زودتر از برگ های آن در می‌آید و دارای شاخه‌های متقابل است. بلندی آن گاهی به 12 متر هم می‌رسد، اما بیشتر به صورت درختچه ‌است.
برگهای ارغوان به شكل قلب، بدون كرك و دارای كناره‌های صاف است. گلهای این درخت در اوایل بهار، در گروه های 3 تا 6 تایی، روی شاخه‌ها و حتی روی ساقه اصلی، پیش از رشد برگ‌ها پدید می‌آیند و چون عده آنها بسیار زیاد است، منظره زیبایی به درخت می‌دهد.
مزه گل ارغوان ترش و نسبتاً مطبوع است از این رو در بعضی از كشورها گل ارغوان را همراه سالاد می‌خورند یا در بعضی از غذاها می‌ریزند.
ارغوان در خاك های آهكی پرقوت بهتر رشد می‌كند و در برابر خشكی مقاوم است و به تابش مستقیم نور خورشید نیاز دارد.

** راهی برای توسعه و صیانت از درختان ارغوان
بی گمان علاوه بر نامگذاری میدان ابتدایی و مجتمع تفریحی ابتدای شهر به نام ارغوان می توان با توسعه و كاشت درختان ارغوان در همه آن فضای ابتدای شهر این منطقه را به فضایی مملو از ارغوان مبدل كرد.
بی گمان می توان با كاشت درختان ارغوانی به صورت گسترده در بلوارها و میادین و جاهای مختلف شهر با توجه به تناسب آب و هوایی ایلام علاوه بر توسعه آن به صیانت از آن پرداخت و رنگ ارغوان در در میدان و برخی بلوارهای شهر به گونه ای كه ایلام را به ارغوان زیبا شهر كند، مشاهده كرد.
فرهنگ سازی برای توسعه و كاشت درختان ارغوان در همه محوطه ابتدایی شهر و بلوارها باید انجام گیرد زیرا این ادعا كه ارغوان در شهر رشد نمی كند كذب محض است زیرا در بلوار مدرس وجود چند درخت ارغوان كه اكنون شكوفه داده اند یا در مقابل منزل و مغازه برخی شهروندان به خاطر علاقه به این درخت زیبا آن را كاشت اند و اكنون بسیار چشم نواز است می توان شاهد بود.

**مردم مواظب ارغوان باشند
یكی از خطراتی كه این روزها زیستگاه های مختلف گیاهی و جانوری را تهدید می كند حضور بی رویه انسانها و جاده كشی و توسعه و رشد شهرنشینی است كه موجب می شود بخش اعظمی از این زیستگاه ها دستخوش تغییر و نابودی شود.
از این رو فرهنگ سازی برای حفظ و حراست از این زیستگاه ها و طبیعت زیبا باید آنچنان در وجود همه ما نهادینه شود تا به خود اجازه ندهیم با بوته كنی و شكستن شاخ و برگ درختان و روشن كردن آتش موجب تخریب این طبیعت زیبا شویم.
با امید به اینكه همه ما با احساس مسئولیت در مقابل این موهبت الهی نگهبانانی دلسوز برای آن باشیم تا این زیبایی چشم نواز آیندگان و تفرج كنندگان آتی به استان زیبایمان باشد.
حدود 87 درصد مساحت استان ایلام را عرصه های طبیعی و ملی تشكیل می دهند.
7177/6119