۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۷:۵۳
کد خبر: 83302932
۰ نفر
قُل قُل طلا در قلقله ی سقز

سنندج - ایرنا - معدن طلای قلقله سقز كه به شركت شستا واگذار شده و قرار بود عملیات اجرایی كارخانه استحصال آن سال 97 آغاز شود، همچنان در انتظار تاییدیه سازمان محیط زیست برای شروع به كار است و اخیرا مسئولان استان خبر از آغاز جوشش طلا در این معدن را می دهند.

به گزارش ایرنا، ناحیه قلقله در 40 كیلومتری جنوب غرب شهرستان سقز و در شمال غرب استان كردستان واقع شده و این ناحیه از دیدگاه زمین شناسی عمومی بخشی از زون دگرگونه سنندج - سیرجان است.
اكتشاف ماده معدنی در محدوده قلقله از سال های 73 تا 74 توسط سازمان زمین شناسی آغاز و سال 87 این اكتشافات تكمیل و ذخیره 7.3 میلیون تُنی طلای خالص در آنجا محرز شد.
عملیات اجرایی بهره برداری از معدن طلای قلقله سقز هفتم دی سال 96 با حضور علی ربیعی وزیر وقت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، بهمن مرادنیا استاندار كردستان، نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی كلنگ زنی شد.
در مراسم كلنگ زنی این طرح كه با سرمایه گذاری شركت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا ) اجرا شده، اعلام شد سال 97 عملیات اجرایی كارخانه استحصال طلا از این معدن آغاز می شود و حال بعد از گذشت بیش از یك سال از كلنگ زنی این معدن هنوز خبری از ساخت كارخانه نیست.
دلیل اصلی اجرا نشدن وعده مذكور عدم صدور مجوز زیست محیطی آن توسط سازمان محیط زیست عنوان شده است كه نگرانی هایی در ارتباط با آلودگی سد چراغ ویس سقز در نتیجه استحصال طلا به استفاده از سیانور دارد.

** تكلیف مجوز زیست محیطی معدن طلای قلقله سقز هفته آینده مشخص می شود
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار كردستان در این ارتباط به ایرنا گفت: معدن قلقله سقز یكی از ظرفیت های معدنی طلای كشور است كه مطالعات آن از سال های گذشته انجام شده است.
حسین فیروزی با اشاره به اینكه این معدن به سازمان تامین اجتماعی كشور واگذار شده است، افزود: باطله برداری از معدن شروع شده و تمام مدارك و مستندات تحویل سازمان محیط زیست شده است.
وی اضافه كرد: 14 اردیبهشت امسال كار گروه مربوطه در سازمان محیط زیست كشور تشكیل می شود و مطالعات زیست محیطی این معدن بار دیگر مورد بررسی قرار می گیرد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار كردستان افزود: وقتی مطالعات زیست محیطی تایید شود تمام دغدغه های زیست محیطی مربوط به معدن قلقله برطرف می شود.
فیروزی با بیان اینكه این معدن مشكل سرمایه گذاری ندارد، گفت: هر معدنی كه بهره برداری شود باید نوع تكنولوژی بكار گرفته شده و حجم كاری آن و مجموعه اقداماتی كه در آنجا در اثر دستكاری در محیط انجام می شود باید مشخص شود.
وی اضافه كرد: احتمالا مجوز زیست محیطی معدن قلقله سقز در هفته جاری صادر شود و این معدن به یكی از معادن فعال كشور با اشتغالزایی و ارزش افزوده بالا تبدیل می شود.

** تاییدیه مطالعات ارزیابی معدن سقز توسط سازمان محیط زیست
معاون نظارت و پایش اداره كل محیط زیست كردستان در این رابطه گفت: مطالعات ارزیابی معدن قلقله سقز انجام و به سازمان محیط زیست هم ارسال شد ولی ایراداتی داشت كه گزارش اصلاحی آن آماده و مجدد به سازمان ارسال شده است.
اقبال حمیدی با بیان اینكه گزارش اصلاحیه این ارزیابی هنوز در اختیار استان قرار نگرفته است، افزود: چشمه ها و كانی هایی در مسیر معدن طلای قلقله سقز وجود دارد كه به سد چراغ ویس ختم می شود و محیط زیست نگرانی هایی در خصوص آلوده شدن این سد دارد.
وی اضافه كرد: مطالعات ارزیابی معدن سقز در كارگروه ارزیابی مجوزهای زیست محیطی سازمان محیط زیست كشور مطرح می شود و نظر نهایی در این كارگروه اعلام می شود.

** ایجاد كارخانه طلا مشروط به انجام و تایید مطالعات زیست محیطی است
مدیرعامل شركت طلای كردستان هم با اشاره به اجرای طرح اكتشاف و استخراج و فرآوری از معادن طلای كردستان قلقله ، قبغلوجه ، كرویان اظهار داشت: كار بهره برداری از معدن آغاز شده ولی برای ساخت كارخانه نیاز به مجوز محیط زیست است.
محمود قادرمرزی اضافه كرد: مطالعات زیست محیطی آن انجام شده و در كمیته ماده 2 بررسی شد و بعد خواستار انجام چهار اقدام به منظور تایید آن شدند كه همه این كارها انجام شده و باردیگر به سازمان محیط زیست تحویل داده شده تا در جلسه كمیته 2 این سازمان مطرح شود.
وی افزود: سعی شده كه این مطالعات به گونه ای باشد كه محیط زیست متقاعد شود كه احداث این كارخانه مشكلی برای منطقه ایجاد نمی كند.
مدیرعامل شركت طلای كردستان اعلام كرد: برای طراحی كارخانه 20 میلیارد ریال به شركت مشاور داده شده و مطالعات آن انجام شده و آماده شروع بكار هستیم ولی تا مطالعات زیست محیطی تایید نشود هیچ اقدامی انجام نمی شود.
وی اظهار داشت: تاكنون 300 هزار تن خاكبرداری معدن در راستای استخراج مواد معدنی انجام شده است.
قادرمرزی با بیان اینكه در یك تُن ماده معدنی 1.2 گرم طلا وجود دارد، گفت: لازمه استخراج طلا از این معادن وجود كارخانه است و وجود كارخانه هم مشروط به انجام مطالعات زیست محیطی است.
وی گفت: تاكنون 200 میلیارد ریال در این معدن بابت كارهای اكتشافی و جاده كشی و باطله برداری هزینه شده است و اگر سرمایه و تسهیلات بانكی و مجوز زیست محیطی صادر شود عملیات اجرای كارخانه هم شروع می شود.
مدیرعامل شركت طلای كردستان افزود: قرار است مواد معدنی موجود در سه محدوده معدنی قلقله ، قبغلوجه ، كرویان در این كارخانه استحصال شود كه پروانه بهره برداری 2 معدن قبغلوجه و كرویان هنوز صادر نشده است.
قادرمرزی اضافه كرد: البته اصل كار و ظرفیت و ذخیره اصلی درمحدوده قلقله است كه اگر كارخانه ایجاد شود استخراج طلای سه معدن در آن انجام می شود.
وی اعلام كرد: طبق گزارش گواهی كشف حدودا 13 تا 14 تُن در سه معدن طلا وجود دارد كه ممكن است در عمل زیادتر و یا كمتر از این میزان باشد.
مدیرعامل شركت طلای كردستان با اشاره به اینكه پروانه كشف صادر شده برای این معدن 10 سال اعتبار دارد، گفت: كل زمین این معادن به مساحت 55 هكتار اراضی ملی است ولی چون محل چرای دام روستاهای اطراف بوده تعدادی از روستاییان مطالباتی دارند كه هنوز با آنها به توافق نرسیدیم.
قادرمرزی افزود: موضوع مذكور به منابع طبیعی واگذار شده تا برآورد اساسی در این رابطه كند و بعد اقدام به پرداخت حق و حقوق خواهیم كرد.

** استخراج طلا در معدن قلقله سقز نیازمند همكاری سازمان محیط زیست
معاون امور معادن و اكتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن وتجارت كردستان نیز در این ارتباط اظهار داشت: اكتشاف معدن قلقله سقز سال 73 تا 74 شروع و سال 87 تكمیل شد و در نهایت 7.3 تن طلای خالص ذخیره آن محرز گشت و سپس برای استخراج به شركت شستا واگذار شده است.
مهدی مرادی افزود: امیدواریم شركت آب منطقه ای و سازمان محیط زیست همكاری لازم را در این راستا داشته باشند تا بتوانیم همچون طلای ساریگونی قروه، فعالیت استخراج را در این معدن آغاز كنیم.
وی در ارتباط با شیوه استخراج طلا از معدن قلقله گفت: بی شك سیانور ماده خطرناكی است و زمانی هم خطرناك است كه محیط قلیا باشد.
معاون امور معادن و اكتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن وتجارت كردستان یادآورشد: سیانور در پی اچ 11 خطرناك است ولی وقتی در سطح زمین جاری شود پی اچ آن هفت و خنثی و با HCL منطقه تركیب و كلوئید می شود و دیگر خطری ندارد، بنابراین اگر سیانور 200 متر جاری شود هیچ خطری به دنبال ندارد.
مرادی اضافه كرد: به همین دلیل در اكثر كشورهای دنیا در كنار سد آب شرب كارهای معدنی طلا انجام می شود كه با سیانور هم كار می كنند چرا كه سیانور وقتی جاری می شود اثر خود را از دست می دهد.
وی تاكید كرد: در ضمن قلقله سقز هم منطقه ای است كه آب زیرزمینی ندارد لذا نگرانی بابت آلودگی منابع آب آن هم وجود ندارد.

** پروانه چرای 110 راسی دام برای ایجاد این معدن باطل شد
رئیس اداره منابع طبیعی سقز هم به ایرنا گفت: شركت طلا برای معدن قلقله در ابتدا درخواست 20 هكتار از مراتع موجود در این محدوده را دادند كه با این میزان تایید شد، فقط با قید و شروطی از جمله اجازه توسعه بیش از این سطح را ندارند.
سهراب احمدی با اشاره به اینكه مراتع این محدوده جزو مراتع درجه یك است، افزود: 6.5 هكتار با باطل كردن پروانه چرای 110 راسی دام در اختیار شركت طلای استان قرار گرفت.
وی اضافه كرد: برای اینكه 13.5 هكتار باقی مانده از 20 هكتار تایید شده در اختیار این شركت قرار گیرد یا باید 70 پروانه چرای دام را با رضایت دامداران از آنها خریداری و تا اداره كل منابع طبیعی باطل كند یا اینكه حقوق عرفی تعیین شده به مبلغ چهار میلیارد ریال را پرداخت كنند.
هر چند بخشی از مراتع درجه یك این شهرستان به معدن و كارخانه فرآوری طلا اختصاص پیدا كرده است ولی از آنجا كه بهره برداری از این معدن طلا می تواند منجر به ایجاد اشتغال و ارزش افزوده و تا حدودی رفع بیكاری كه امروزه یكی از مهمترین مشكلات پیش روی استان كردستان است شود ، مردم منطقه بی صبرانه در انتظار افتتاح این پروژه تاثیرگذار هستند.
گزارش از چنور صادقی
9936 / 3034