۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۲۶
کد خبر: 83302814
۰ نفر
مشكل قراردادهای مالی طرح ملی راه آهن آستارا رفع شد

آستارا - ایرنا - نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی از رفع مشكلات قراردادهای مالی طرح ملی راه آهن و بارانداز این شهرستان و اشتغال مجدد 500 كارگر بركنار شده آن خبر داد.

ولی داداشی عصر شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: طرح بارانداز راه آهن آستارا و پل تقاطع ریل و جاده در محدوده آن، با سرمایه گذاری جمهوری آذربایجان و نظارت مهندسان ایرانی اجرا می شود و چندی پیش به دلیل مشكلات اسناد و ابهام در قراردادهای مالی ، نیمه تعطیل شده بود.
وی اظهار كرد: ركود نسبی این طرح ملی و مهم باعث اخراج 500 كارگر مربوطه شده بود كه با توجه به اهمیت ادامه عملیات عمرانی این طرح و نگرانی خانواده های كارگران از بیكار شدن سرپرستان خود، موضوع را در وزارت امور اقتصادی و دارایی پیگیری كردم.
داداشی ادامه داد: در جلسه ای كه با حضور وزیر اقتصاد، مسئولان و مدیران شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل كشور، راه آهن جمهوری اسلامی ایران، سازمان سرمایه گذاری خارجی و چند مقام عالی رتبه مرتبط برگزار شد؛ موانع و مشكلات مالی طرح راه آهن و بارانداز آستارا بررسی و رفع شد.
نماینده آستارا در مجلس شورای اسلامی گفت: اكنون مانعی بر روند اجرای طرح ملی راه آهن آستارا، بارانداز و پل تقاطع ریل و جاده در محدوده آن وجود ندارد و 500 كارگر بركنار شده این طرح نیز ظرف چند روز آینده بر سر كار خود باز خواهند گشت.
داداشی گفت: توقف یك طرح ملی نظیر راه آهن آستارا ضایعه ای بزرگ برای استان گیلان و كشور است و اخراج كارگران آن، قابل قبول نیست و مسئولان و مدیران اجرایی این طرح مهم، با احساس مسئولیت بیشتر در قبال آن و كارگران مربوطه، عملیات اجرایی آن را با جدیت پیگیری كنند.
راه آهن ملی آستارا - آستارا در فروردین ماه 97 با حضور مقامات عالی رتبه ایران و جمهوری آذربایجان افتتاح شد و قطارهای باری جمهوری آذربایجان و روسیه بارهای خود را از طریق آن به بارانداز آستارا حمل می كنند و كالاها با حمل و نقل تركیبی و به وسیله كامیون ها به نقاط مختلف ایران حمل می شود و بعد از اتصال راه آهن آستارا به رشت و قزوین، كریدور ریلی شمال - جنوب ایران راه اندازی و امكان انتقال كالا از بندرعباس و بندر چابهار به آستارا و سپس كشورهای اوراسیا فراهم خواهد شد.
شهرستان مرزی بندر آستارا به عنوان یكی از مبادی مهم صادرات و واردات كشور با 91 هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان واقع شده و با جمهوری آذربایجان 38 كیلومتر مرز خشكی و 15 كیلومتر مرزی آبی دارد.
7124/2007